Aktualności

Udoskonalone Mercedesy EQA oraz EQB

Efektowne nadwozia typu SUV, mocny napęd elektryczny i predykcyjna inteligentna nawigacja sprawiają, że EQA oraz EQB, dwa w pełni elektryczne kompaktowe modele Mercedes-Benz, zdobyły już wielu fanów. Teraz stają się jeszcze bardziej atrakcyjne – za sprawą świeżego designu, licznych aktualizacji podnoszących efektywność oraz nowych, przydatnych funkcji. Do klasy kompaktowej wkraczają innowacje znane z większych modeli: zaktualizowany system MBUX z jeszcze lepszym sterowaniem głosowym, udoskonalone systemy wspomagające, technologia ładowania Plug & Charge czy opcjonalne funkcje dźwiękowe. Po raz pierwszy dla EQB z pięcioma siedzeniami na życzenie dostępny będzie hak holowniczy.

Zaktualizowane Mercedesy EQA i EQB będzie można zamawiać od jesieni 2023 r. Pierwsze samochody pojawią się u europejskich dealerów na początku 2024 r.

Zaktualizowany wygląd zewnętrzny i wewnętrzny

Z nowym wzornictwem czarnego panelu – ozdobionym wzorem gwiazdy (zależnie od wersji) – EQA i EQB wizualnie nawiązują do większych modeli Mercedesa na prąd. Pas świetlny łączy światła do jazdy dziennej, a nowy zderzak podkreśla optyczną szerokość przedniego pasa. Projektanci odświeżyli także wkłady tylnych lamp. We wnętrzu lista nowości obejmuje najnowszej generacji kierownicę z panelami dotykowymi oraz wykończenia z drewna limonkowego o otwartych porach, ze wzorem gwiazdy i podświetleniem.

Techniczna optymalizacja zapewnia większy zasięg

Szeroko zakrojone, szczegółowe zmiany pozwoliły inżynierom Mercedes-Benz zwiększyć zasięg EQA do 560 km w cyklu WLTP (dane wstępne WLTP dla wersji EQA 250+: zużycie energii elektrycznej w cyklu mieszanym 14,4-16,4 kWh/100 km, emisje CO2 w cyklu mieszanym 0 g/km, zasięg w cyklu mieszanym 560 km). Zakres modyfikacji obejmuje korekty w obszarze aerodynamiki oraz opony zoptymalizowane pod kątem oporów toczenia. Na co dzień będzie można docenić nową funkcję maksymalizacji zasięgu: odbiorniki energii, takie jak wyświetlacz czy klimatyzacja, można wyłączyć lub ograniczyć ich funkcjonalność.

Hak holowniczy jako opcjonalne wyposażenie dla EQB

W przypadku pięciomiejscowego EQB po raz pierwszy jako opcja dostępny będzie hak holowniczy w połączeniu ze stabilizacją przyczepy ESP®. Maksymalny uciąg przyczepy z hamulcem wyniesie 1400 lub 1700 kg (dane dla wersji z napędem na przednie koła/4MATIC).

Łatwiejsze i wygodniejsze ładowanie dzięki technologii Plug & Charge

Dzięki funkcji Mercedes me Charge Plug & Charge najnowsze modele EQA i EQB można jeszcze wygodniej ładować w publicznych punktach ładowania obsługujących technologię Plug & Charge: po podłączeniu przewodu proces ładowania rozpoczyna się automatycznie. Nie ma potrzeby dodatkowego uwierzytelniania. Samochód i stacja ładująca komunikują się bezpośrednio za pomocą kabla ładującego.

Do czterech krajobrazów dźwiękowych

Różne krajobrazy dźwiękowe, umożliwiające indywidualne konfiguracje akustyczne, są już znane z większych w pełni elektrycznych modeli Mercedes-Benz. Teraz te dźwiękowe doświadczenia trafiają również do nowych EQA i EQB – w połączeniu z opcjonalnym systemem dźwięku przestrzennego Burmester® surround. Oprócz krajobrazów Silver Waves i Vivid Flux w ramach pakietu indywidualizacji (wyposażenie opcjonalne) można odblokować online dwa kolejne krajobrazy dźwiękowe.

Większy centralny wyświetlacz w standardzie

EQA i EQB otrzymują zaktualizowaną generację MBUX. Wygląd wyświetlaczy można dostosować za pomocą trzech stylów wyświetlania (subtelny/sportowy/klasyczny) i trzech trybów (nawigacja/pomoc/usługi). W ramach nieco zmienionej logiki oferty centralny wyświetlacz 10,25” stanowi teraz element wyposażenia standardowego. Przy okazji zaktualizowano prezentację funkcji ładowania w MBUX-ie. Po aktywacji usług online w aplikacji Mercedes me inteligentny asystent głosowy staje się jeszcze lepiej przygotowany do prowadzenia dialogu i uczenia się zwyczajów użytkownika.

Opcjonalny Dolby Atmos® zapewnia wciągające wrażenia dźwiękowe

Opcjonalny system dźwięku przestrzennego Burmester® surround w połączeniu z nowszą generacją MBUX zapewnia wciągające wrażenia dźwiękowe Dolby Atmos®. Daje to muzyce więcej przestrzeni, przejrzystości i głębi. Ponadto Dolby Atmos® dostosowuje się do środowiska odtwarzania, dzięki czemu słuchacze mogą słyszeć muzykę niemal tak wyraziście, jak oryginalna wizja artystów w studiu.

Systemy wspomagające z udoskonaloną technologią czujników

Udoskonalona technologia czujników obejmuje nową wielofunkcyjną kamerę i nową kamerę cofania. Opcjonalny pakiet wspomagania bezpieczeństwa jazdy zawiera szczegółowo ulepszone funkcje. Na przykład aktywny asystent utrzymania pasa ruchu działa teraz wygodniej, w połączeniu z interwencją w układzie kierowniczym zamiast ESP.

Produkcja netto neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla

Od 2022 r. produkcja we wszystkich fabrykach samochodów osobowych i dostawczych Mercedes-Benz na całym świecie odbywa się neutralnie pod względem emisji dwutlenku węgla. Dotyczy to zakładów w Rastatt (Niemcy) i Kecskemét (Węgry), odpowiedzialnych za budowę EQA i EQB, a także fabryk akumulatorów w Kamenz (Saksonia; spółka zależna Mercedes-Benz Accumotive) oraz w Jaworze (Polska). Co więcej, Mercedes-Benz uczynił produkcję ogniw neutralną pod względem emisji CO2 kluczowym wymogiem dla swoich partnerów. Umożliwia to redukcję emisji przy produkcji ogniw o około 30%. Celem dalszego ograniczania śladu węglowego jest redukcja emisji dla materiału katody oraz wykorzystanie energii odnawialnej w produkcji i rafinacji surowców.

Zaktualizowane Mercedesy EQA i EQB: ciekawe dane i fakty

·       Gamę serii modelowej EQA i EQB uzupełniają cztery nowe wzory obręczy z lekkiego stopu o średnicy 18, 19 i 20 cali oraz dwa nowe wykończenia lakieru.

·       Centralny ekran dotykowy o przekątnej 10,25 cala jest teraz standardem we wszystkich wersjach EQA i EQB.

·       Grafikę ekranów można spersonalizować, korzystając z trzech stylów wyświetlania informacji (klasyczny/sportowy/dyskretny), trzech trybów (nawigacja/pomoc/usługi) i dziesięciu światów kolorystycznych oświetlenia otoczenia.

·       Szczegółowe modyfikacje pozwoliły inżynierom Mercedes-Benz zwiększyć zasięg EQA do 560 km w cyklu WLTP (dane wstępne WLTP dla wersji EQA 250+: zużycie energii elektrycznej w cyklu mieszanym 14,4-16,4 kWh/100 km, emisje CO2 w cyklu mieszanym 0 g/km, zasięg w cyklu mieszanym 560 km).

·       Po raz pierwszy EQA i EQB w połączeniu z opcjonalnym systemem dźwięku przestrzennego Burmester® surround oferuje krajobrazy dźwiękowe: Silver Waves i Vivid Flux w momencie premiery oraz Roaring Pulse i Serene Breeze aktywowane online w ramach pakietu indywidualizacji (opcja).

·       Mercedes me Charge zapewnia dostęp do jednej z największych sieci ładowania na świecie: obecnie dysponuje ona ponad 1,2 miliona punktów ładowania AC i DC, w tym ponad 0,5 mln w Europie.

·       Dzięki interfejsowi systemu MBUX z tzw. warstwą zerową użytkownik nie musi przewijać podmenu ani wydawać poleceń głosowych. Aplikacje wyświetlają się sytuacyjnie i kontekstowo u góry ekranu, w polu widzenia kierowcy oraz pasażera z przodu.

·       Zintegrowane z MBUX-em systemy parkowania można teraz obsługiwać jeszcze szybciej i bardziej intuicyjnie. Pakiet parkowania z zestawem kamer 360 stopni wspiera kierowcę podczas parkowania i wyjeżdżania z wzdłużnych i poprzecznych miejsc parkingowych. Uwaga: systemy wsparcia oraz bezpieczeństwa Mercedes-Benz wspomagają kierowcę i nie zwalniają go z odpowiedzialności. Należy przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcji obsługi oraz opisanych w niej ograniczeń systemowych.

·       Po raz pierwszy model EQB w wersji pięciomiejscowej będzie opcjonalnie dostępny z hakiem holowniczym. Maksymalny uciąg wersji 4MATIC wyniesie do 1700 kg.