Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

AktualnościBezpieczeństwo

Uciążliwe parkowanie

dsc_8585_Umiejętne parkowanie jest równie ważnym elementem bezpiecznej jazdy jak poruszanie się po drogach. Tymczasem jeden na czterech kierowców ma problemy z parkowaniem. Kierowcy przyznają, że wolą zaparkować dalej od miejsca docelowego i mieć wygodną przestrzeń do zaparkowania, niż bliżej i z problemami próbować wpasować się w wąskie i trudno dostępne miejsce.

Parkowanie jest jednym z najbardziej stresujących manewrów dla kierowcy. Zwłaszcza w mieście, gdzie o miejsce parkingowe trudno, a kierowcy nerwowo i w pośpiechu próbują znaleźć miejsce postojowe. – Pośpiech nigdy nie jest wskazany, zwłaszcza jeśli próbujemy bezpiecznie zaparkować. Dlatego jeśli wiemy, że znalezienie odpowiedniego miejsca parkingowego w okolicy, do której zmierzamy, będzie problematyczne, wyjedźmy wcześniej i przeznaczmy na manewr parkowania odpowiednio więcej czasu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Z parkowaniem mają problemy nawet doświadczeni kierowcy, dlatego każdy powinien przyswoić sobie kilka ważnych zasad, które pomogą w wykonywaniu tego manewru właściwie. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą co zrobić, aby parkowanie stało się proste, bezpieczne i nie prowadziło do konfliktowych sytuacji.

1. Zanim zaparkujesz, zasygnalizuj zamiar wykonania manewru pozostałym uczestnikom ruchu.
2. Pamiętaj, aby parkować w wyznaczonym do tego miejscu i nie najeżdżać na sąsiednie – nawet minimalne wjechanie na miejsce obok może zablokować możliwość wjazdu innemu kierowcy.
3. Parkuj tak, aby z każdej strony zostawić min. 40 cm na swobodne otwarcie drzwi i nieskrępowane wyjście z auta.
4. Po zaparkowaniu sprawdź, czy nie blokujesz wyjazdu innym kierowcom stojącym w pobliżu oraz czy zajmujesz wyznaczone miejsce w możliwie najbardziej efektywny sposób.
5. Nie stawiaj auta w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych.
6. Jeśli stajesz częściowo na chodniku, pozostaw 1,5 m chodnika pieszym
7. Nie zastawiaj swoim autem bram i wjazdów.