AktualnościBezpieczeństwo

Trzymaj się pasa

Kierowcy często zapominają o zasadach ruchu drogowego i na drodze dwupasmowej jeżdżą lewym pasem. Tymczasem w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, co w praktyce zobowiązuje kierowców do jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Za niezastosowanie się do tego przepisu kierowcy grozi mandat od 20 do 500 złotych oraz 2 punkty karne.

Ruch prawostronny

Upodobanie do jazdy lewym pasem, podczas gdy prawy jest wolny dotyczy wielu polskich kierowców. Tymczasem przepisy prawa o ruchu drogowym nakazują stosowanie się do ruchu prawostronnego, czyli jazdę możliwie jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Lewy pas powinien służyć kierowcom do wyprzedzania. Poruszanie się lewym pasem wtedy, gdy prawy jest pusty, może skutkować mandatem – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Jeśli natomiast prawy pas jest zajęty, zmieniamy go na lewy i zjeżdżamy z powrotem na prawy, gdy tylko przestanie być blokowany. Ten sam schemat obowiązuje przy manewrach wyprzedzania i omijania – dodaje Zbigniew Weseli.

Mandat za lewy pas

Na drodze kilkupasmowej powinniśmy trzymać się prawego pasa, a w przypadku drogi jednopasmowej pilnować, aby trzymać się bardziej prawej strony i nie zjeżdżać do środka jezdni. Ten błąd popełnia wielu początkujących kierowców, bojących się wjechania na pobocze. Kierowcy zjeżdżają nieco do środka jezdni także wtedy, gdy na skraju drogi są koleiny i zły stan techniczny nie pozwala na przejazd. Jeśli jednak nic nie stoi na przeszkodzie należy bezwzględnie stosować się do ruchu prawostronnego. Dzięki temu nie tylko ruch będzie uporządkowany, ale przede wszystkim pojazdy uprzywilejowane będą miały możliwość szybkiego przejazdu. Zablokowanie przejazdu takiemu pojazdowi również grozi wysokim mandatem – mówią trenerzy Szkoły jazdy Renault. Kierowca, który popełni wykroczenie i nie zastosuje się do ruchu prawostronnego, może otrzymać mandat od 20 do 500 złotych oraz 2 punkty karne.

Dodatkowo warto pamiętać, że kiedy pasy ruchu są jednoznacznie wyznaczone, nie wolno zajmować na drodze więcej niż jednego pasa. Kierowca powinien zdecydować się, na którym pasie jechać, mając na uwadze, że nie powinien jechać na granicy między pasami i wjeżdżać bez wykonywania manewrów na linię je oddzielającą – przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Warto pamiętać, że jazda po przeciwnym pasie ruchu jest zabroniona, dlatego jeśli wykonujemy manewr wyprzedzania, kiedy tylko wyprzedzimy pojazd powinniśmy natychmiast wrócić na właściwy pas ruchu.