Elektromobilność

Toyota inwestuje w nowe linie produkcyjne baterii

Toyota Motor Corporation przeznaczyła 5,6 miliarda dolarów (730 miliardów jenów) na rozbudowę zakładów produkujących baterie do samochodów elektrycznych. Nowe linie produkcyjne zostaną uruchomione w Japonii i Stanach Zjednoczonych w latach 2024-26. Dzięki temu możliwości produkcyjne Toyoty w obu regionach wzrosną do 40 GWh baterii rocznie.

W grudniu 2021 roku Toyota zapowiedziała, że zainwestuje 70 miliardów dolarów (8 bilionów jenów) w prace badawczo-rozwojowe oraz zwiększenie produkcji zelektryfikowanych samochodów. Z tej kwoty jedna czwarta zostanie przeznaczona na rozwój i produkcję baterii. W ramach realizacji tej strategii, Toyota ogłasza, że rozpoczyna w Japonii i USA inwestycje o wartości 5,6 miliarda dolarów, które zwiększą możliwości produkcyjne baterii w tych krajach do 40 GWh rocznie. Nowe linie produkcyjne zostaną uruchomione latach 2024–2026.

W Japonii 400 miliardów jenów trafi do kilku zakładów Toyoty oraz do fabryki Himeji należącej do Prime Planet Energy & Solutions, spółki joint venture Toyoty i Panasonica. W Stanach Zjednoczonych fabryka Toyota Battery Manufacturing North Carolina otrzyma na rozbudowę 2,5 miliarda dolarów (325 miliardów jenów). Amerykański zakład zwiększy poziom zatrudnienia o 350 osób do 2100 pracowników. Inwestycje te pozwolą Toyocie elastycznie reagować na potrzeby klientów na rynkach całego świata.

Toyota skupi się także na rozbudowie i wzmocnieniu łańcucha dostaw, aby zapewnić stabilność produkcji samochodów elektrycznych na poziomie odpowiadającym rosnącemu popytowi w różnych regionach. Dlatego obok wzmacniania własnej produkcji, firma zwiększy także ich dostawy od zaufanych partnerów.

Toyota rozwija swoją gamę zelektryfikowanych samochodów, kierując się przekonaniem, że najszybszym sposobem na stałe ograniczanie emisji z transportu aż do osiągnięcia neutralności węglowej w 2050 roku jest rozwijanie wszystkich rodzajów nisko- i bezemisyjnych napędów. Dzięki temu firma może elastycznie dostosowywać gamę modelową do poszczególnych rynków, zapotrzebowania klientów i stanu infrastruktury.

W najbliższych latach samochody elektryczne na baterie (BEV) będą odgrywały w ofercie producenta coraz większą rolę. Do 2030 roku gama BEV Toyoty i Lexusa będzie liczyła 30 modeli, a roczna sprzedaż osiągnie poziom 3,5 miliona samochodów.