W przededniu Sylwestra warto zastanowić się nad powrotami z nierzadko suto zakrapianych imprez. Policja co rusz informuje o kolejnych rekordach zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu i nawet w czasie pisania naszej recenzji przypadkowo natrafiliśmy na wstrząsające statystyki podsumowujące okres świąteczny. Policyjne statystyki są przerażające i to pomimo tego, że świadomość spożywania alkoholu jest coraz większa to wydaje się, że wciąż zbyt mało osób zdaje sobie sprawę z metabolizmu alkoholu.
Oczywiście największą pewność daje całkowita abstynencja, ale jeśli już ktoś spożywał alkohol to dobrze byłoby sprawdzić czy upłynęło wystarczająco dużo czasu, aby móc wsiąść za kierownicę. Nie chodzi tutaj tylko o sytuacje kiedy sami nie jesteśmy pewni swojego stanu, ale to może również pomóc w przekonaniu kogoś innego do tego, aby poszukał sobie jakiegoś kierowcy. Trzeba pamiętać o tym, że dobre samopoczucie nie oznacza tego, że możemy prowadzić samochód, ponieważ możemy czuć się znakomicie, ale w naszej krwi wciąż może być alkoholu zdecydowanie za dużo. Nie zawsze mamy możliwość przebadania się na komendzie policji, więc warto zainwestować kilkaset złotych i wyposażyć się w dobrej jakości alkomat, który może zapobiec bardzo poważnym konsekwencjom. Mamy okres poświątecznych wyprzedaży, więc to dobry moment, aby rozejrzeć się za takim urządzeniem.
Z jakimi konsekwencjami się to wiąże?
Warto wspomnieć o tym co grozi za prowadzenie pojazdu mając we krwi więcej niż 0,2 ‰. Jeśli zawartość alkoholu mieści się w zakresie 0,2 – 0,5 ‰ to mówimy o stanie po spożyciu alkoholu. To „tylko” wykroczenie za które grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni), grzywna (od 50 do 5 000 złotych) i zakaz prowadzenia pojazdów (od 6 miesięcy do 3 lat). Jeśli we krwi znajduje się więcej niż 0,5 ‰ to mówimy wówczas o stanie nietrzeźwości. To już nie wykroczenie a przestępstwo! Dlatego też konsekwencje są zdecydowanie poważniejsze. W takim przypadku sprawa trafia do sądu, który może wymierzyć karę grzywny (od 5 000 do 60 000 złotych), a także karę ograniczenia lub pozbawienia wolności (od miesiąca do 2 lat). Zakaz prowadzenia pojazdów będzie wynosić od 3 do 15 lat, jednak to co może wydarzyć się prowadząc samochód w takim stanie może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje.
Jak przeprowadzać badanie?
Na początek trzeba powiedzieć kilka słów na temat tego jak w ogóle należy przeprowadzać pomiary. Przede wszystkim przez trzydzieści minut powinniśmy powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia papierosów. To czas potrzebny na to, aby alkohol wchłonął się do krwi i zmniejszyły się jego opary w ustach i ślinie. Jeśli zbyt szybko będziecie chcieli z niego skorzystać to możecie nie uzyskać wiarygodnych wyników a w najgorszym przypadku po prostu uszkodzicie urządzenie.
Producent zaleca, aby po tym czasie wykonać trzy pomiary. Każdy z odstępem jednej minuty i za najbardziej prawidłowy uznać ten, który był najwyższy. Dodatkowo należy przeprowadzić trzy pomiary z każdorazową przerwą 30 minut, aby przekonać się w jakiej fazie się aktualnie znajdujemy, czyli czy alkohol się eliminuje czy jest wręcz przeciwnie i nadal jego stężenie wzrasta.
Po włączeniu urządzenia wyświetla się liczba wykonanych pomiarów. Trzeba pamiętać, że po 500 pomiarach lub 12 miesiącach alkomat poinformuje nas o konieczności wykonania kalibracji. Na szczęście w przypadku tego alkomatu nawet po wyświetleniu takiej informacji, urządzenie nie zablokuje się, więc nie trzeba martwić się tym, że nagle okaże się, że nie możemy dokonać kolejnego pomiaru. Jak wiadomo zdarza się to w najmniej oczekiwanym momencie. Pamiętajcie, że tylko dzięki kalibracji i prawidłowemu użytkowaniu alkomatu możecie być pewni tego, że pomiary będą wiarygodne.
Co zawiera zestaw Pro X-3?
Oczywiście najważniejszym elementem jest świeżo skalibrowany alkomat PRO X–3, jednak to nie koniec. Zestaw zawiera jeszcze zestaw baterii alkalicznych, dwie sztuki ustników wielorazowego użytku, eleganckie etui oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Krótko mówiąc, otrzymujemy zestaw, który po wyjęciu z opakowania jest gotowy do użytku.
Specyfikacja urządzenia – PRO X-3 | |
---|---|
Wskazania | 0,00 – 4,00 ‰ |
Dokładność | +/- 0,10 ‰ przy 1,0 ‰ w 25℃ |
Sensor | Elektrochemiczny PRO X |
Zasilanie | Dwie baterie alkaliczne AAA 1,5V |
Wymiary (sz./wys./gł.) | 51 x 109 x 18 mm |
Waga | 84 g z bateriami |
Kalibracja | Co 12 miesięcy lub co 500 pomiarów |
Wymagany ustnik | Tak |
Budowa i obsługa
W przeciwieństwie do testowanego przez nas niedawno Alco Force AF–400E, alkomat PRO X–3 sprawia zdecydowanie lepsze wrażenie. Prezentuje się nowocześniej, solidniej i bardziej elegancko, a ponadto ma poręczny kształt i jest niezwykle prosty w obsłudze. Mamy czytelny i przejrzysty ekran, natomiast sama obsługa alkomatu odbywa się przy pomocy jednego przycisku umieszczonego na środku urządzenia.
Po włączeniu alkomatu wyświetla się liczba wykonanych pomiarów, następnie wartość ostatniego pomiaru i na koniec pojawia się czas potrzebny na przygotowanie się urządzenia do pierwszego pomiaru. Wykonanie pomiaru jest dziecinnie proste, ponieważ w momencie kiedy alkomat będzie gotowy, zasygnalizuje on swoją gotowość i wystarczy dmuchać w ustnik przez około cztery sekundy. Jeśli wszystko wykonamy prawidłowo to po chwili na wyświetlaczu pojawi się wartość pomiaru, natomiast jeśli cokolwiek będzie nie tak to alkomat nie wykona analizy i poinformuje o tym z czym związany był błąd pomiarowy.
To bardzo ważna funkcja na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu. Co z tego, że alkomat wyświetli wartość pomiaru jeśli badanie nie zostanie wykonane prawidłowo. W porównaniu do testowanego przez nas wcześniej Alco Force AF–400E, wyniki badań otrzymywanych w alkomacie PRO X–3 były nieco wyższe. Akurat w tym przypadku zaniżony wynik może mieć poważne konsekwencje.
Podsumowanie
PRO X–3 to przykład bardzo dobrego alkomatu, który prezentuje się nowocześnie, zapewnia wysoką jakość pomiaru i gwarancję bezproblemowego użytkowania przez kilka lat. Alkomat PRO X–3 oferowany jest w promocyjnej cenie 279 złotych. Warto zwrócić uwagę na to, że w tej cenie otrzymujemy rok darmowych kalibracji, natomiast za dodatkowe 30 złotych można rozszerzyć ten okres do dwóch lat. Biorąc pod uwagę ceny kalibracji alkomatów to naprawdę dobra okazja!