AkcesoriaAktualności

Test – Alkomat GTX Spectrum

W kwestii prowadzenia samochodów pod wpływem alkoholu niewiele się w naszym kraju zmienia. Lubimy imprezować i spotykać się ze znajomymi, jednak czasem brakuje nam wyobraźni i odpowiedzialności. Czasem myślimy, że wystarczy się wyspać, wstać, wsiąść do samochodu i wrócić do domu. Problem w tym, że takie podejście bywa bardzo zwodnicze i nierzadko może się okazać, że pomimo świetnego samopoczucia alkohol we krwi nie zdążył się jeszcze spalić. W takiej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem jest skorzystanie z alkomatu, dlatego warto zaopatrzyć się w taki zestaw i zawsze mieć go przy sobie.

Linia GTX to nowa linia alkomatów, które reprezentują średnią półkę cenową. Składają się na nią trzy alkomaty. Półprzewodnikowy GTX Smart (159 złotych) oraz dwa elektrochemiczne – GTX (229 złotych) i GTX Spectrum (299 złotych). To właśnie ostatni z nich trafił do naszej redakcji i teraz chcemy podzielić się z Wami naszą opinią na jego temat.

Budowa i obsługa

W pudełku znajduje się skalibrowany alkomat GTX Spectrum, instrukcja w języku polskim, dwie sztuki ustników wielorazowego użytku oraz zestaw baterii alkalicznych. W zestawie zabrakło dedykowanego miękkiego etui, które mogłoby chronić alkomat przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem. Wiadomo, że taki alkomat zabieramy ze sobą, musimy gdzieś schować ustniki, więc trochę nie rozumiemy, dlaczego akurat w przypadku GTX Spectrum producent nie dorzuca do zestawu takiego etui. Kupując alkomat warto od razu dokupić zestaw 10 sztuk ustników, które kosztują 12 złotych.

Alkomat GTX Spectrum prezentuje się nowocześnie, natomiast dzięki kompaktowym wymiarom jest bardzo wygodny w użytkowaniu i przenoszeniu. Czarny plastik zapewnia wysoką wytrzymałość na upływ czasu, natomiast błyszczący front z kolorowymi elementami i dużych rozmiarów wyświetlaczem robią bardzo dobre wrażenie wizualne. Na froncie znajdziemy jedynie jeden przycisk w związku z czym obsługa urządzenia jest dziecinnie prosta.

Specyfikacja urządzenia – GTX Spectrum

Wskazania0,00 – 4,00 ‰
Dokładność+/- 0,06 ‰ przy 0,5 ‰ w 25℃
SensorElektrochemiczny
ZasilanieDwie baterie alkaliczne AAA 1,5V
Wymiary (sz./wys./gł.)43 x 110 x 19 mm
Waga84 g z bateriami
KalibracjaCo 12 miesięcy lub co 500 pomiarów
Wymagany ustnikTak

Zanim rozpoczniemy pomiar

Po wypiciu alkoholu należy przepłukać usta i odczekać 30 minut. Jest to czas niezbędny do wchłonięcia alkoholu do krwi i zmniejszenia jego oparów w ustach i ślinie. Dla poprawnego pomiaru nie należy jeść, pić i palić papierosów przez minimum 30 minut przed pomiarem. Nie należy dokonywać pomiarów na silnym wietrze, w klimatyzowanych pomieszczeniach i zanieczyszczonym powietrzu. Wszystkie te czynniki mogą mieć istotny wpływ na wynik pomiaru, dlatego też dla własnego dobra lepiej stosować się do tych zaleceń i wykonywać pomiary „zgodnie ze sztuką”. Tym bardziej, że zabawa z dmuchaniem w alkomat tuż po wypiciu alkoholu może go po prostu uszkodzić.

Stężenie alkoholu we krwi i wydychanym powietrzu zmienia się wraz z upływem czasu. Stężenie rośnie podczas wchłaniania alkoholu do krwi, a następnie maleje podczas spalania go przez organizm. Chcąc uzyskać wiarygodny pomiar należy wykonać kilka pomiarów. Producent sugeruje, aby dokonać trzech pomiarów w równych 30 minutowych przerwach. Wówczas dowiemy się czy znajdujemy się w fazie wzrostu czy spadku stężenia alkoholu we krwi.

Pomiary

Po naciśnięciu przycisku, alkomat potrzebuje około 15 sekund na przygotowanie się do pierwszego pomiaru. Po tym czasie pojawia się napis „blo”, który informuje o możliwości rozpoczęcia pomiaru. Dmuchamy przez 2 – 4 sekundy, a po kilku kolejnych sekundach na wyświetlaczu pojawia się wynik pomiaru. W zależności od poziomu stężenia alkoholu we krwi pojawia się również sygnał dźwiękowy oraz zapala się dioda, która natychmiast daje nam do zrozumienia czy potrzebujemy jeszcze czasu na dojście do siebie. Alkomat został wyposażony w czujnik przepływu powietrza, więc możemy być właściwie pewni tego, że pomiar zostanie wykonany prawidłowo.

Pamiętajcie, że konsekwencje są poważne

Warto wspomnieć o tym co grozi za prowadzenie pojazdu mając we krwi więcej niż 0,2 ‰. Jeśli zawartość alkoholu mieści się w zakresie 0,2 – 0,5 ‰ to mówimy o stanie po spożyciu alkoholu. To „tylko” wykroczenie za które grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni), grzywna (od 50 do 5 000 złotych) i zakaz prowadzenia pojazdów (od 6 miesięcy do 3 lat). Jeśli we krwi znajduje się więcej niż 0,5 ‰ to mówimy wówczas o stanie nietrzeźwości. To już nie wykroczenie a przestępstwo! Dlatego też konsekwencje są zdecydowanie poważniejsze. W takim przypadku sprawa trafia do sądu, który może wymierzyć karę grzywny (od 5 000 do 60 000 złotych), a także karę ograniczenia lub pozbawienia wolności (od miesiąca do 2 lat). Zakaz prowadzenia pojazdów będzie wynosić od 3 do 15 lat, jednak to co może wydarzyć się prowadząc samochód w takim stanie może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje.

Podsumowanie

GTX Spectrum to nowoczesny i szybki alkomat, który został wyceniony bardzo rozsądnie. Na stronie producenta kosztuje 299 złotych. Do tego warto dorzucić zestaw 10 sztuk ustników wielorazowego użytku oraz rozszerzenie kalibracji alkomatu do 24 miesięcy za 30 złotych. Co to oznacza? Przez 2 lata możecie kalibrować Wasz alkomat bez żadnych limitów.