AktualnościElektromobilność

Stellantis wprowadza w Europie aplikację e-ROUTES

e-ROUTES to aplikacja mobilna Stellantis przeznaczona dla samochodów elektrycznych, kompatybilna z CarPlay® lub Android Auto™ i połączona z danymi pojazdu w czasie rzeczywistym. Zapewnia całkowity spokój bez obaw o zasięg, sugerując optymalne stacje ładowania na wybranej trasie.

Aplikacja została uruchomiona po raz pierwszy dla marki CITROËN w październiku 2023 r. Obecnie Stellantis stopniowo wdraża e-ROUTES i jej zaawansowane funkcje w połączonych i w pełni elektrycznych samochodach Peugeot, DS Automobiles, Opel i Vauxhall. Aplikacja została rozszerzona na wszystkie kraje europejskie i będzie dostępna tego lata dla marek Fiat (600e), Fiat Professional (E-Scudo i E-Doblò), Alfa Romeo (Junior Elettrica), Jeep® (Avenger) i Lancia (Ypsilon Electric).

Aplikacja e-ROUTES została opracowana przede wszystkim z myślą o klientach, którzy zakupili samochód elektryczny bez systemu nawigacji.

Jej głównym celem jest zapewnienie klientom inteligentnego planera podróży, dostarczającego zawsze aktualne wskazówki nawigacyjne oparte na danych pojazdu w czasie rzeczywistym, takie jak poziom naładowania akumulatora, pojemność akumulatora, temperatura powietrza itp. e-ROUTES obiecuje swoim użytkownikom:

  • Zmniejszenie obaw związanych z zasięgiem podczas długich podróży, dzięki precyzyjnym sugestiom dotyczącym najbardziej wydajnych stacji ładowania na trasie
  • Intuicyjne planowanie podróży. Dzięki integracji z dynamicznymi danymi pojazdu i specyfikacjami zużycia, zapewnia spersonalizowany i inteligentny plan podróży w oparciu o charakterystykę pojazdu
  • Mniejszy stres dzięki dostępności pełnej nawigacji, od planowania po wskazówki dotyczące ruchu drogowego w czasie rzeczywistym, w tym ostrzeżenia o fotoradarach i instrukcje głosowe.

„Projektujemy rozwiązania technologiczne, które poprawiają wrażenia z jazdy samochodami elektrycznymi i upraszczają zarządzanie pojazdem elektrycznym” – mówi Rodolphe Huet, wiceprezes Stellantis, dyrektor ds. oprogramowania dla samochodów elektrycznych i usług nawigacji. „Wykorzystując oprogramowanie do zapewnienia nowych wrażeń podczas jazdy, Stellantis oferuje szeroki wachlarz usług online, dzięki którym życie naszych klientów staje się łatwiejsze, ich jazda bezpieczniejsza, a podróż bardziej ekscytująca”.

Bezpośrednio na smartfonie lub jeszcze wygodniej za pomocą CarPlay® i Android Auto™ w systemie informacyjno-rozrywkowym na wyświetlaczu centralnym, aplikacja e-ROUTES intuicyjnie pomaga klientom zaplanować podróż, prowadząc ich do miejsca docelowego i sugerując najbardziej wydajne stacje ładowania na trasie, dostosowane do preferencji kierowcy, uwzględniając m.in. opcje płatności i minimalny poziom naładowania akumulatora. Wskazówki dotyczące dojazdu do poszczególnych stacji ładowania są wspierane przez informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym i dynamiczne aktualizacje poziomu naładowania pojazdu; w ten sposób pomaga klientom ponownie obliczyć trasę przejazdu w przypadku zmiany warunków. Przykładowo, jeśli klient podróżuje z większą prędkością w porównaniu z sugerowanym planem podróży, e-ROUTES poinformuje kierowcę o nowych opcjach trasy i zasugeruje wcześniejsze ładowanie, aby zapewnić dotarcie do miejsca docelowego według preferencji wcześniej określonych przez klienta (np. określony minimalny poziom naładowania w miejscu docelowym).

Zaprojektowana przez dział oprogramowania Stellantis aplikacja e-ROUTES opiera się na:

  • Zaawansowanym algorytmie wyznaczania trasy, wyznaczającym punkt odniesienia dla rynku, który oblicza najbardziej odpowiednią trasę, uwzględniając lokalizacje stacji ładowania, ich jakość (liczbę i charakterystykę punktów na każdej ze stacji) oraz dostępność (informacje o dostępnych, zajętych lub nieczynnych punktach ładowania).
  • Bezproblemowym połączeniu z samochodem, który dynamicznie udostępnia systemowi e-ROUTES potrzebne dane pojazdu (stan naładowania akumulatora, stan ładowania, temperatura powietrza itp.), dostarczając konkretnych informacji, takich jak przewidywany zasięg i poziom naładowania w momencie przyjazdu. Dzięki skrzynce telematycznej, połączenie to umożliwia bezpośredni dostęp do kluczowych danych i nie wymaga dodawania klucza sprzętowego.
  • Połączonym zestawie funkcji nawigacji, korzystającym z wysokiej jakości, zawsze aktualnych map, wzbogaconym o najnowocześniejsze wskazówki, informacje o ruchu drogowym aktualizowane w czasie rzeczywistym i kompleksowy zestaw usług dotyczących podróży (ograniczenia prędkości, zamknięcia dróg, zagrożenia itp.).

Ponadto podczas każdej podróży można korzystać z precyzyjnych, aktualizowanych na bieżąco sugestii dotyczących dostępności wtyczek na stacji ładowania, dzięki czemu klienci wiedzą, czy stacja jest zajęta, czy nie. Dodatkowo, podczas planowania podróży, każda sugerowana stacja ładowania wyświetla informacje na temat znajdujących się w pobliżu restauracji, barów i hoteli, dzięki czemu klienci mogą zdecydować, czy spędzić czas ładowania przy kawie, czy też zaplanować podróż w oparciu o dostępność określonych usług. Ponadto e-ROUTES – w zależności od dostępności – szacuje koszt każdej sesji ładowania, informując klienta z wyprzedzeniem o całkowitym koszcie ładowania potrzebnego na podróż.

Wreszcie, w momencie rozpoczęcia podróży, użytkownik może według własnego uznania zdecydować, czy aktywować wskazówki głosowe, aby podczas jazdy mieć dostęp do komunikatów głosowych. Dzięki temu klienci mogą cieszyć się podróżą, korzystając z aktualizowanych w czasie rzeczywistym powiadomień o ruchu drogowym i fotoradarach, co pozwala czerpać większe korzyści z nawigacji.
e-ROUTES jest dostępny w pakiecie CONNECT PLUS lub jako samodzielna usługa dla klientów, którzy zakupili swój pojazd przed 3 lipca 2023 roku:

  • CONNECT PLUS, pakiet usług online oferujący wiele funkcji, umożliwia klientom zdalną i łatwą interakcję z samochodem, gwarantując również bezpieczniejsze i ekscytujące doświadczenia za kierownicą. Pakiet ten obejmuje okres próbny dostępny dla klientów w cenie pojazdu, która zależy od marki. Po zakończeniu tego okresu, aby nadal korzystać ze wszystkich funkcji zawartych w pakiecie, konieczne jest wykupienie subskrypcji.
  • Subskrypcja usługi samodzielnej to elastyczna w czasie oferta ad-hoc, która daje klientowi możliwość wyboru preferowanego czasu trwania i opcji płatności: 4 euro miesięcznie lub 40 euro rocznie.

Po aktywacji pakietu CONNECT PLUS lub samodzielnej usługi, aby uzyskać dostęp do e-ROUTES, klienci będą musieli jedynie otworzyć aplikację mobilną marki swojego pojazdu i kliknąć w odpowiedni link, który przekieruje ich do e-ROUTES. Użytkownicy nie muszą tworzyć nowego konta, identyfikując się za pomocą tych samych danych, co przy logowaniu do konta marki.

Ambicją Stellantis jest dostarczanie najlepszych rozwiązań dla klientów swoich marek, którzy dziś mogliby korzystać z e-ROUTES, pomagając im w przejściu na pojazdy elektryczne. Wdrażanie zaawansowanych technologii, które zwiększają bezpieczeństwo pojazdów, poprawiają doświadczenia klientów i informują kierowców, są kluczowymi elementami zaangażowania Stellantis w strategiczny plan Dare Forward 2030, który ma na celu oferowanie nowoczesnej mobilności.