Aktualności

SpaceTruck z nagrodą Polish Graphic Design Award

Mercedes-Benz Trucks Polska co roku przygotowuje samochód pokazowy. Ideą tego projektu jest połączenie wizji młodego znanego artysty oraz pojazdu Mercedesa, dzięki czemu uzyskiwany jest jego atrakcyjny wygląd. Jest to już czwarte wcielenie ShowTrucka. Był już Actros by Swanski, Mietek, SkyTruck oraz aktualny SpaceTruck.

Autorem tego kosmicznego samochodu jest Alek Morawski, tworzący pod pseudonimem „Lis Kula”. Jest ilustratorem czerpiącym inspirację z estetyki słowiańskich kreskówek i dobranocek lat 90-tych. Jego prace to właściwie narracje – pełne detali, tworzących rozbudowane kompozycje. W swoim dorobku ma ilustracje okładek książek i albumów muzycznych, ilustracje prasowe oraz murale.

Polish Graphic Design Awards to konkurs tworzony z myślą o polskich projektantach wizualnych. Jego celem jest coroczna prezentacja najciekawszych, najlepszych i najważniejszych projektów realizowanych we wszystkich dziedzinach komunikacji wizualnej. Pierwsza edycja konkursu jest poświęcona realizacjom, które powstały w 2017 roku. W konkursie Polish Graphic Design Awards nagrody przyznawać będzie niezależne jury złożone ze specjalistów. Głównym kryterium wyboru prac jest ich wysoka jakość estetyczna, funkcjonalność i użyteczność oraz oryginalna, innowacyjna forma.

Jego nietuzinkowy wygląd to nie wszystko, na szczególną uwagę zasługuje wnętrze i samo serce samochodu. Actros 1845 LS wyposażony w silnik najnowszej generacji OM 471, generującym moc 450 KM oraz dysponujący momentem obrotowym 2200 Nm, a wszystko dopełnia zautomatyzowana skrzynia biegów Mercedes PowerShift 3 oraz systemem Predictive Powertrain Control (PPC). Ponadto samochody zostały wyposażone w innowacyjne systemy bezpieczeństwa m.in. Active Brake Assist 4, Asystent utrzymania pojazdu na zadanym pasie oraz Asystent wspomagania koncentracji. Dodatkowo ten niezwykły ciągnik siodłowy posiada komfortową kabiną kierowcy typu GigaSpace, największą kabinę dostępną na rynku, z kącikiem mieszkalnym idealnym dla jednoosobowej załogi – SoloStar Concept z dolnym łóżkiem.