Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Aktualności

Qashqai najliczniej produkowanym modelem w historii Nissana

143632_1_5Nissan wyprodukował dotychczas więcej egzemplarzy modelu Qashqai niż jakiegokolwiek innego modelu w trzydziestoletniej historii fabryk firmy w Europie.

Produkcja nagradzanego crossovera – w zakładach w Sunderland w Wielkiej Brytanii – przekroczyła niedawno wcześniejszy rekord ustanowiony przez inny kultowy model Nissana w Europie. Należał on do miejskiego modelu Micra powstałego w liczbie 2 368 704 egzemplarzy.

Wyprodukowanie 2 368 705 egzemplarzy Nissana Qashqai, a tym samym poprawienie rekordu Micry, zajęło fabryce niespełna 10 lat. W Sunderland Nissan produkuje około 1200 sztuk modelu Qashqai dziennie. Do końca lutego 2016 roku wyprodukowano tam łącznie 2 398 134 egzemplarze tego modelu. Żadnemu innemu samochodowi w historii brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego nie udało się przekroczyć progu 2 milionów w tak krótkim okresie.

Colin Lawther, wiceprezes ds. produkcji, zaopatrzenia i zarządzania łańcuchem dostaw w Nissan Europe, powiedział: „Qashqai stworzył zupełnie nowy segment i wciąż wyznacza standardy wśród crossoverów, będąc jednocześnie motorem rekordowego wzrostu Nissana w Europie”.

Micra jest kultowym modelem Nissana w Europie. W Sunderland produkowano ją przez 18 lat. Pobicie jej rekordu w czasie o połowę krótszym świadczy o tym, jak szybko Qashqai podbił serca europejskich klientów”.

Qashqai, zaprojektowany i skonstruowany z uwzględnieniem upodobań europejskich kierowców przez centra projektowe i techniczne ulokowane w Wielkiej Brytanii, jest najlepiej sprzedającym się Nissanem w Europie. Jest to także najchętniej kupowany crossover na Starym Kontynencie, dlatego od 2010 roku jego produkcja trwa przez całą dobę.

Popyt na ten wielokrotnie nagradzany model mimo upływu czasu nie wykazuje żadnych oznak spadku. We wrześniu 2015 roku Qashqai drugiej generacji przekroczył próg pół miliona wyprodukowanych egzemplarzy – najszybciej spośród samochodów kiedykolwiek produkowanych w Wielkiej Brytanii. Dziś nowy Nissan Qashqai zjeżdża z linii produkcyjnej w Sunderland co 62 sekundy, co daje 58 samochodów na godzinę.

Nissan Qashqai będzie także pionierem jazdy autonomicznej. Na początku marca podczas Salonu Samochodowego w Genewie Nissan ogłosił, że Qashqai będzie pierwszym samochodem tej marki w Europie wyposażonym w technologię „Piloted Drive”, a jego produkcja rozpocznie się już w przyszłym roku. Początkowo technologia „Piloted Drive” umożliwi autonomiczną i bezpieczną jazdę po jednym pasie w gęstym ruchu autostradowym. Kolejne funkcje będą wprowadzane sukcesywnie.

Dzięki modelowi Qashqai zakłady w Sunderland stały się największą fabryką samochodów w Wielkiej Brytanii, a sprzedaż Nissana w Europie osiąga rekordowe poziomy. Po wprowadzeniu technologii jazdy autonomicznej od przyszłego roku Nissan jeszcze bardziej podniesie poprzeczkę w segmencie crossoverów” – dodał Lawther.

W 2016 roku Nissan będzie obchodził 30‑lecie zakładów w Sunderland, w których obecnie firma produkuje crossovery Qashqai i Juke, w pełni elektryczny model LEAF, hatchbacka Note oraz nowy ekskluzywny samochód kompaktowy Infiniti Q30.