Testowaliśmy już kilka ciekawych alkomatów, które znakomicie spełniały swoje zadania i zostały bardzo rozsądnie wycenione. Tym razem trafił do nas alkomat ze zdecydowanie wyższej półki, który jest już zaliczany do alkomatów profesjonalnych. Promiler iSOBER to urządzenie otwierające nową serię alkomatów osobistych, które powstało w odpowiedzi na sukces policyjnego alkomatu iBLOW.
Wspomniane przez nas alkomaty kosztowały około trzystu złotych i naprawdę bardzo dobrze wywiązywały się ze swojej roli. Pytanie zatem po co płacić 599 złotych za coś co teoretycznie pełni dokładnie taką samą funkcję? Kilka dni z Promiler iSOBER S pozwoliły nam poznać odpowiedź na to pytanie.
Budowa i obsługa
Zacznijmy od tego, że Promiler iSOBER S prezentuje się solidnie i nowocześnie. Urządzenie zostało wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są świetnie spasowane i przyjemne w dotyku. Jeśli chodzi o jakość to natychmiast odczuwamy, że jest ona zdecydowanie lepsza niż w przypadku tańszych alkomatów.
Na froncie alkomatu znajduje się tylko jeden przycisk, dzięki czemu obsługa urządzenia jest bardzo prosta, oraz dużych rozmiarów monochromatyczny wyświetlacz, który jest czytelny i przejrzysty. Dookoła znajduje się ozdobna obwódka z błyszczącego plastiku w kolorze fortepianowej czerni, a także slot kart micro SD na których możemy zapisywać uzyskiwane przez nas wyniki pomiarów. Na wbudowanej pamięci możemy zapisać do 100 pomiarów. Pod tylną obudową znajdują się dwa przyciski funkcyjne służące do obsługi menu. Swoją drogą zdjęcie tylnej obudowy wymaga użycia pewnej siły. To pokazuje jak dobrze spasowane są wszystkie elementy tego urządzenia.
Te przyciski umożliwiają dostęp oraz obsługę menu. W menu mamy informacje na temat danych zgromadzonych w pamięci podręcznej urządzenia, dacie ostatniej kalibracji, ilości wszystkich wykonanych pomiarów oraz ustawień daty i czasu. Dostęp do menu wymaga wpisania kodu, więc możemy być pewni tego, że wszystkie zebrane dane są odpowiednio zabezpieczone.
iSOBER S posiada platynowy sensor o wyjątkowo dużej powierzchni czynnej (większa żywotność i precyzja) wpierany przez najwyższej jakości podzespoły oraz rozbudowane oprogramowanie. Upraszczając, otrzymujemy zdecydowanie wytrzymalsze urządzenie, które ma nam zapewnić większą powtarzalność pomiarów i teoretycznie będziemy mogli korzystać z niego dłużej niż z tańszego urządzenia. Wystarczy tutaj wspomnieć o tym, że kalibracja wymagana jest co 12 miesięcy lub co 1 000 pomiarów, natomiast w tańszych alkomatach kalibrację trzeba przeprowadzać już po dokonaniu 500 pomiarów.
W zestawie otrzymujecie świeżo skalibrowany i gotowy do użycia alkomat iSOBER S, poręczną walizkę, instrukcję w języku polskim, dwa ustniki wielorazowego użytku oraz zestaw baterii alkalicznych. Kupując Promiler iSOBER S otrzymujemy gratis do wyboru: apteczka, pendrive o pojemności 16 GB lub 10 sztuk ustników do alkomatu.
Co należy zrobić przed pomiarem?
Po wypiciu alkoholu należy przepłukać usta i odczekać 30 minut. Jest to czas, niezbędny do wchłonięcia alkoholu do krwi i zmniejszenia jego oparów w ustach i ślinie. Dla poprawnego pomiaru nie należy jeść, pić i palić papierosów przez minimum 30 minut przed pomiarem. Nie należy dokonywać pomiarów na silnym wietrze, w klimatyzowanych pomieszczeniach i w zanieczyszczonym powietrzu. Wiele czynników może zakłócać wyniki pomiaru, także dla swojego dobra lepiej zrobić to starannie.
Specyfikacja urządzenia – Promiler iSOBER S | |
---|---|
Wskazania | 0,00 – 4,00 ‰ |
Dokładność | +/- 0,05 ‰ przy 0,5 ‰ BAC w 25℃ |
Sensor | Elektrochemiczny QMol 4.0 |
Zasilanie | Dwie baterie alkaliczne AAA 1,5V |
Wymiary (sz./wys./gł.) | 51 x 105 x 18,2 mm |
Waga | 64 g z bateriami |
Kalibracja | Co 12 miesięcy lub co 1000 pomiarów |
Wymagany ustnik | Tak |
Pomiar
Urządzenie jest gotowe do użycia już po pięciu sekundach. Już w momencie dmuchania w ustnik wyraźnie słychać, że powietrze jest tutaj zupełnie inaczej kierowane. Wystarczy zwrócić uwagę na niewielki otwór wylotowy wydmuchiwanego powietrza. Wszystko dzieje się ciszej. W tańszych alkomatach można odnieść wrażenie jakby wydmuchiwane powietrze po prostu sobie przelatywało przez urządzenie. Tutaj jest zupełnie inaczej.
Najważniejszą zaletą alkomatu iSOBER S jest wysokiej jakości pomiar i jego powtarzalność. Przeprowadziliśmy wiele pomiarów w krótkim odstępie czasowym i zauważyliśmy, że uzyskiwane przez nas wyniki były dokładnie takie same. W tańszych alkomatach wygląda to tak, że zazwyczaj pierwszy pomiar jest tym najbardziej wiarygodnym, natomiast wykonując kilka pomiarów w jednominutowych odstępach wyniki potrafiły różnić się o kilka setnych promila. Niby nie jest to jakiś duży problem i można z tym żyć, jednak jeśli z alkomatu korzysta kilka osób to może się okazać, że po kilku pomiarach zaczynamy otrzymywać niedokładne wyniki. Właśnie tutaj iSOBER S pokazuje skąd bierze się jego cena, bo pomimo wykonywania kilku pomiarów w krótkich odstępach czasu, alkomat cały czas pokazywał dokładnie taki sam wynik. A po co nam zapisane wyniki? Chociażby po to, aby móc przeanalizować w jaki sposób spada stężenie alkoholu w naszej krwi i wiedzieć dokładnie kiedy taki pomiar wykonaliśmy.
Jakie są konsekwencje?
O konsekwencjach związanych z odpowiedzialnością karną już pisaliśmy, ale trzeba pamiętać, że to nie koniec potencjalnych problemów związanych z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia, jazda pod wpływem alkoholu stanowi podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania z polisy OC. Co prawda poszkodowany natychmiast otrzymuje odszkodowanie, jednak ubezpieczyciel będzie się domagać zwrotu wypłaconych pieniędzy od sprawcy zdarzenia. To tak zwany regres ubezpieczeniowy.
Warto tutaj wspomnieć o tym, że zwykłe przerysowanie samochodu może kosztować kilka tysięcy złotych, jednak co w poważniejszych sytuacjach? Kwota odszkodowania może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w przypadku spowodowania utraty życia lub zdrowia możemy mówić również o zadośćuczynieniu, pokryciu kosztów leczenia, rehabilitacji czy utraconych zarobków. Pamiętajcie, że konsekwencje są bardzo surowe.
Wielu osobom wydaje się, że wystarczy się wyspać i zjeść syty posiłek. To niby wystarczy do tego, aby móc ponownie wsiąść za kółko, a to błąd! Nawet jeśli czujemy się dobrze to nie oznacza to, że w naszej krwi nie ma już alkoholu. Trzeba wziąć także pod uwagę to, że jedna osoba reaguje na rozkładający się alkohol tzw. kacem, natomiast druga może czuć się świetnie pomimo tego, że wynik pomiaru jednoznacznie wykluczyłby jazdę czymkolwiek innym niż taksówką lub komunikacją miejską.
Podsumowanie
Cały czas uważamy, że na takich urządzeniach jak alkomat nie warto oszczędzać. Zapewne alkomat za około 300 złotych spełni oczekiwania większości użytkowników, jednak jeśli możecie pozwolić sobie na zakup trochę droższego urządzenia to warto zainteresować się iSOBER S. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mówimy tutaj o alkomacie profesjonalnym, który powstał na bazie doświadczenia wynikającego z produkcji alkomatów policyjnych. Oznacza to, że taki alkomat zapewni Wam nieporównywalnie lepszą jakość pomiarów, ale również większa powtarzalność uzyskiwanych pomiarów. Promiler iSOBER S kosztuje obecnie 599 złotych, ale naszym zdaniem nikt nie będzie żałować tak wydanych pieniędzy. Na pewnych rzeczach po prostu nie warto oszczędzać. Na koniec warto wspomnieć, że na alkomat udzielana jest 5 letnia gwarancja.