Aktualności

Produkcja samochodów Kia cee’d osiąga wynik siedmiocyfrowy

1,000,000th Kia cee'd 6aOkrągły 1.000.000 samochodów Kia cee’d wytworzonych w Europie to ważny kamień milowy w historii Kia Motors Europe od czasu rozpoczęcia produkcji w roku 2006. Debiutując na rynkach europejskich zaledwie dziewięć lat temu, cee’d odegrał ogromną rolę zarówno w procesie sukcesu rynkowego, jak i zrównoważonego rozwoju marki Kia.

Milionowy cee’d, zjeżdżający z europejskiej linii produkcyjnej Kia to pięciodrzwiowy hatchback GT w kolorze ‘White Pearl’. Napędzane 204-konnym silnikiem benzynowym T-GDI 1.6 (turbo z bezpośrednim wtryskiem paliwa) auto wyprodukowane zostało w zakładzie Kia Żylina na Słowacji – tym razem na zamówienie klienta z Holandii.

Wytwarzane tylko z przeznaczeniem na rynki Europy samochody Kia cee’d stanowią obecnie ponad 21% sprzedaży Kia na Starym Kontynencie. W roku 2014 było to ponad 75.960 egzemplarzy co oznacza, że Kia cee’d była drugim najlepiej sprzedającym się modelem Kia w Europie – zaraz za Sportage, który również produkowany jest w słowackiej Żylinie.

„Model cee’d utorował nam drogę w Europie jako producenta wysokiej jakości i dobrze zaprojektowanych samochodów osobowych, stając się motorem konsekwentnego wzrostu i znaczenia Kia w tym regionie świata. Kolegom w Kia Motors Slovakia chciałbym pogratulować tak ważnego osiągnięcia, a milionowi nabywców cee’da serdecznie podziękować za tak szerokie spopularyzowanie tego właśnie modelu.” – powiedział Arthur Martins, wiceprezes ds. marketingu Kia Motor Europe.

„Od czasu rozpoczęcia produkcji w roku 2006, gama ceed’a powiększyła się o kombi Sportswagon i trzydrzwiowego hatchbacka pro_ceed, czego skutkiem było wejście Kia do nowych segmentów rynkowych. Wprowadzone w roku 2013 modele GT o charakterystyce wyczynowej zdobyły uznanie nabywców nieco bardziej emocjonalnych, szukających nie tylko atrakcyjności designu lecz także i czystej przyjemności z jazdy. Nasze plany w stosunku do ceed’a przewidują kontynuację rozwoju modelu, który zasłużył na miano ostoi sukcesu marki Kia w Europie.”, dodał Martins.

Pod koniec bieżącego roku gamę cee’da wzbogaci model GT Line, który łączy w sobie styl oraz sportowe zacięcie cee’da GT i pro_cee’da GT z funkcjonalnością ‘konwencjonalnych’ wersji tego samochodu. Specyfikacja GT Line dostępna będzie dla wszystkich trzech ‘członków’ rodziny Kia cee’d, a więc pięcio- i trzydrzwiowego hatchbacka oraz kombi Sportswagon.

Kia cee’d GT Line oznacza także wprowadzenie na rynki Europy nowego „downsizingowego” silnika benzynowego T-GDI 1.0 (turbo z bezpośrednim wtryskiem paliwa) w kombinacji z nową, siedmiostopniową przekładnią dwusprzęgłową (DCT). Ten zespół napędowy cee’da opracowany został pod kątem zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin – przy zachowaniu możliwie wysokich osiągów oraz szybkiej reakcji na pedał przyspieszenia.

cee’d: zasadniczy zwrot w historii marki Kia

Premiera cee’da pierwszej generacji zapoczątkowała nową erę rozwoju marki Kia w Europie, ponieważ był to pierwszy model Kia zaprojektowany, dopracowany i produkowany wyłącznie na Starym Kontynencie. Dzieło designerów Kia we Frankfurcie wyprzedziło oczekiwania dotychczasowych klientów Kia i przyciągnęło uwagę tych nabywców europejskich, którzy dotąd nie brali pod uwagę zakupu samochodu marki Kia.

Nazwa cee’d podkreśla europejski rodowód pojazdu, a jego kod modelowy ‘ED’ (European Design) od samego początku wskazywał na europejską w tym przypadku, orientację Kia. ‘CE’ (Community of Europe) z kolei – symbolizuje koncepcję samochodu powstałego i produkowanego we Wspólnocie Europejskiej – przede wszystkim z myślą o klientach z tego obszaru geograficznego.

Kia cee’d pierwszej generacji odniosła ogromny sukces, a wolumen jej produkcji w latach 2006-2012 osiągnął imponujące 646.305 sztuk. Druga generacja znalazła w Europie 353.695 nabywców, a to dzięki wysokiej jakości i elegancji wnętrza, atrakcyjnej stylizacji nadwozia oraz bogatej ofercie ekonomicznych jednostek napędowych. Tak jak każdy samochód marki Kia sprzedawany w Europie, cee’d objęty jest unikalną, 7-letnią/150.000-kilometrową gwarancją fabryczną producenta.

Rodzina cee’da rozrosła się w tym czasie do gamy trój-modelowej, która obejmuje pięciodrzwiowego hatchbacka i Sportswagona oraz trzydrzwiowego hatchbacka pro_cee’d. W roku 2013 linia modelowa powiększyła się o wersje cee’d GT i pro_cee’d GT – pierwsze modele z logo Kia o charakterystyce wyczynowej, wytwarzane także w słowackim zakładzie Kia.

W roku ubiegłym Kia wyprodukowała na Słowacji nieco ponad 323.000 samochodów i 493.000 jednostek napędowych – ilości rekordowe w statystykach rocznych koncernu. Na nowoczesnych liniach montażowych Kia Motors Slovakia pracuje obecnie ponad 3800 osób w systemie trójzmianowym.

Od czasu uruchomienia produkcji seryjnej, połowę jej wolumenu stanowi popularna gama modelowa cee’d, przed modelami Sportage i Venga. Samochody wytwarzane w Żylinie eksportowane są do 76 krajów świata, w większości do dystrybutorów na obszarze Europy i Federacji Rosyjskiej. Począwszy od roku 2006, do rynku rosyjskiego należy ponad jedna piąta sprzedaży gamy cee’da (207.597 szt.), na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania (102.858 szt.) i Niemcy (99.080 szt.).