AktualnościFIA Cross Country

Podwójne podium dla ORLEN Team

Motocyklista ORLEN Team, Kuba Przygoński ukończył Baja Poland na drugim miejscu. Rewelacyjnie pojechał Adam Małysz i Rafał Marton, którzy również stanęli na podium i zajęli drugie miejsce w samochodowej klasyfikacji Pucharu Świata. Markowi Dąbrowskiemu i Jackowi Czachor przypadła czwarta pozycja.

Ze względu na deszcz i wodę zalegającą na odcinku specjalnym organizator odwołał drugi zaplanowany na dziś przejazd.

– Nie byłoby problemu gdybyśmy mieli wyjechać na drugą dzisiejszą próbę. Dla nas motocyklistów pogoda nie miała większego znaczenia. Z tego co widziałem miałem czas przejazdu lepszy od najszybszego samochodu o kilka minut. Trochę szkoda, gdyż nadrabiałem stratę i miałem nadzieję stanąć na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce jest jednak również świetne w kontekście mojego powrotu do sportu po kontuzji – powiedział Kuba Przygoński.

W stawce samochodowej niedzielny odcinek specjalny nie zmienił już kolejności. Rajd wygrał Krzysztof Hołowczyc, 5’07 sekund przed jadącym bezbłędnie Adamem Małyszem. Podium uzupełnił Martin Kaczmarski, który na metę rajdu dojechał 3’21 przed drugim kierowcą ORLEN Team – Markiem Dąbrowskim.

– Na odcinku specjalnym było jedno wielkie lodowisko. Na szutrowych oponach na błocie w zasadzie nie byliśmy w stanie trzymać linii, którą chcieliśmy. Z pomiaru czasów, jakie uzyskaliśmy wynika jednak, że nie było najgorzej. Jest pudło i to niesamowicie cieszy – powiedział Adam Małysz.

– Świetny trening, kolejne OSowe kilometry za nami i pozyskane nowe doświadczenie. Rajd odbył się w zmiennych warunkach pogodowych, ale to dobrze, ponieważ musimy przed Dakarem ćwiczyć w każdych warunkach. Celowaliśmy w poprawę zeszłorocznego drugiego miejsca, niestety nie udało się, ale wywozimy kolejne punkty do Pucharu Świata i to jest najważniejsze – powiedział Marek Dąbrowski.

Do niedzielnej rywalizacji nie przystąpił Tadek Błażusiak debiutujący w tym rajdzie za kierownicą samochodu. Kierowca ORLEN Team miał wczoraj problemy z układem hamulcowym i nie ukończył odcinka specjalnego.

Rywalizację Pucharu Polski Rajdów Baja zwyciężył motocyklista Akademii ORLEN Team Paweł Szymkowski, który był lepszy o 2’16 od swojego kolegi z zespołu – Maćka Giemzy. Podium uzupełnił Sebastian Kałużny.

Samochody Puchar Świata FIA klasyfikacja końcowa
1. Krzysztof Hołowczyc/Xavier Panseri (PL/F) Mini All4 Racing 5:33.06
2. Adam Małysz/Rafał Marton (PL) Toyota Hilux +5.07
3. Martin Kaczmarski/Tapio Suominen (PL/FIN) Mini All4 Racing +9.50
4. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor (PL) Toyota Hilux +13.11
5. Miroslav Zapletal/Maciej Marton (CZ/PL) H3 Evo VII +1:31.33
6. Jurij Sazanow/Arsłan Sachimow (KZ) H3 Evo +1:31.37
7. Stephan Schott/Holm Schmidt (D) Mini All4 Racing +1:32.11
8. Tomáš Ouředníček/Pavel Vaculik (CZ) H3 Evo I +1:32.27
9. Károly Fazekas/Albert Horn (H) BMW X6 RR +1:42.41
10. Andriej Nowikow/Władimir Nowikow (RUS) G-Force Proto New Line +1:42.56