AktualnościPorady

Płukanie silnika. Mechanik wskazuje, kiedy jest konieczne

Temat płukania silnika budzi sporo kontrowersji, zarówno wśród kierowców, jak i mechaników. Zdaniem zwolenników, dzięki zastosowaniu płukanki wzrasta żywotność silnika, a jakość jego pracy ulega poprawie. Przeciwnicy uważają z kolei, że do poprawnego funkcjonowania jednostki wystarczy regularna wymiana oleju silnikowego. W jakich sytuacjach zastosowanie płukanki ma swoje uzasadnienie? Eksperci sieci Q Service Castrol tłumaczą, kiedy kierowca powinien rozważyć płukanie silnika podczas wizyty w warsztacie.

Płukanie silnika polega na oczyszczeniu jednostki z powstałych podczas pracy silnika osadów za pomocą specjalnego środka chemicznego. Jak wskazują eksperci, czynność powinno się wykonywać tuż przed wymianą środka smarnego, np. oleju. Płukanie silnika ma na celu rozpuszczenie znajdujących się w jednostce paliwowej zanieczyszczeń, osadów oraz nagarów, które nadmiarowo odkładają się wewnątrz silnika podczas spalania paliwa. Te następnie są zlewane do misy olejowej razem ze starym olejem. Pozwala to świeżej mieszance na pracę w optymalnych warunkach. Do oleju wlewa się ok. 300-500 ml środka chemicznego, tj. płukanki do silnika.

Czym jest płukanka do silnika?

Płukanka do silnika to nic innego jak dodatek do oleju silnikowego. Preparat składa się w dużej mierze z nafty oraz środków uszlachetniających, których zadaniem jest rozpuszczenie zanieczyszczeń w zawartości oleju. Minimalizuje to ryzyko ich osiadania oraz powstawania nagaru na elementach silnika. Płukanki posiadają również dodatki zabezpieczające, które chronią części jednostki napędowej przed zatarciem.

– Zalegające osady mogą zaburzać pracę jednostki napędowej i znacznie skrócić żywotność takich elementów, jak zawory, kolektory, pierścienie tłokowe, zawór EGR czy katalizator. By temu zapobiec, wystarczy dodać płukankę tuż przed wymianą oleju silnikowego. Kolejną wymaganą czynnością jest uruchomienie napędu i pozostawienie samochodu pracującego na biegu jałowym na około 10 minut. W tym czasie preparat wraz z olejem dotrze do każdego zakamarka układu olejowego i rozpuści nagromadzone w nim osady. Następnie konieczne jest spuszczenie starego oleju, wymiana filtru olejowego oraz ponowne zalanie silnika – tłumaczy Tadeusz Bogusz, właściciel znajdującego się w Dzierżonowie warsztatu „BOGUSZ” PHU S.C. należącego do sieci Q Service Castrol.

Kiedy należy zastosować płukankę?

Mechanik sieci serwisowej Q Service Castrol wskazuje, w jakich sytuacjach wymagane jest wykonanie płukania jednostki napędowej. Wśród nich znajduje się spadek osiągów silników bądź niepokojący dym z rury wydechowej. Może być to sygnał, że w jednostce napędowej znajduje się już sporo zanieczyszczeń, które utrudniają prawidłową pracę silnika.

Warto również skorzystać z płukania silnika, gdy kierowca mocno spóźni się z wymianą oleju, np. nie krócej niż o rok. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest profilaktyczne zastosowanie płukanki do silnika. Co więcej, wykonanie czynności jest konieczne, jeśli właściciel auta korzysta z niego na krótkich trasach.

– Warto również zdecydować się na płukanie silnika w przypadku zakupu używanego samochodu. To zapobiegawcza czynność, podczas której pracownik warsztatu może sprawdzić, czy poprzedni właściciel pojazdu korzystał z olejów o właściwych parametrach zalecanych przez producenta – podsumowuje Tadeusz Bogusz.