Aktualności

Nowy Opel Corsa wyznacza standardy w segmencie małych samochodów

Opel Corsa od lat pozostaje bestsellerem: przez 32 lata sprzedano 12,4 mln egzemplarzy czterech generacji tego modelu. Wraz z Astrą jest jednym z najbardziej popularnych modeli Opla, stanowiącym ponad jedną czwartą rocznej sprzedaży firmy. Corsa dostępna w odmianie 3- i 5‑drzwiowej jest obecnie czwartym pod względem popularności małym samochodem w Europie Zachodniej.

W Niemczech i Wielkiej Brytanii zajmuje ona drugie miejsce, z niezmiennie wyraźną przewagą nad konkurencją. Produkcja Corsy piątej generacji rozpocznie się pod koniec bieżącego roku w zakładach w Eisenach i Saragossie. Nowa Corsa ma wszelkie atuty, aby kontynuować pełną sukcesów obecność modelu w segmencie małych samochodów. Elegancka piąta generacja Corsy oferuje świeżą stylistykę oraz nowe wrażenia z jazdy dzięki nowym rozwiązaniom zastosowanym w podwoziu i zoptymalizowanemu układowi kierowniczemu. W samochodzie połączono niemiecką technikę z pełną emocji stylistyką, znakomicie funkcjonującą cyfrową łącznością oraz świetnym stosunkiem ceny do osiągów. Nowej generacji silniki benzynowe i głęboko zmodyfikowane silniki wysokoprężne zapewniają nowy poziom komfortu, znakomite osiągi i niskie zużycie paliwa.

„Opel Corsa zawsze cieszył się doskonałą opinią. Szczególnie wysoko ceniono sylwetkę i efektywne wykorzystanie przestrzeni tego kompaktowego samochodu” — mówi dr Karl-Thomas Neumann, dyrektor generalny Opel Group GmbH. „Jestem przekonany, że piąta generacja, dzięki zwiększonemu komfortowi, nowoczesnym rozwiązaniom wspomagającym kierowcę oraz systemom multimedialnym, będzie kontynuować dotychczasowe sukcesy tego modelu. Obiecuję, że wrażenia z jazdy nową Corsą pozytywnie zaskoczą każdego”.

Absolutna precyzja: nowe podwozie i układ kierowniczy gwarancją doskonałej stabilności

W podwoziu nowej Corsy nie ma ani jednego elementu pochodzącego z poprzedniej wersji tego modelu. Stabilność podczas jazdy na wprost i pokonywania zakrętów wzrosła dzięki obniżeniu środka ciężkości o 5 mm, sztywniejszej ramie pomocniczej i nowej geometrii zawieszenia z nowymi przegubami z przodu. Ograniczono kołysanie, poprawiono szybkość reakcji układu kierowniczego oraz charakterystykę w zakresie podsterowności. Dzięki zmienionej charakterystyce amortyzatorów Corsa piątej generacji lepiej radzi sobie zarówno z głębokimi ubytkami w nawierzchni, jak i drobnymi nierównościami, co pozwala na nowo zdefiniować komfort w segmencie małych samochodów. Opracowanie całkowicie nowej instalacji elektrycznej pozwoliło na bardziej zaawansowaną interakcję między poszczególnymi układami samochodu. Dzięki nowej geometrii układu kierowniczego i odpowiedniej kalibracji oprogramowania zależne od prędkości elektryczne wspomaganie układu kierowniczego działa bardziej precyzyjnie, co poprawia przyjemność i komfort prowadzenia.

Moc i komfort: nowy trzycylindrowy silnik oraz skrzynia biegów zapewniająca większą radość z jazdy

Pod maską nowej Corsy zamontowano opracowany przez inżynierów Opla nowy trzycylindrowy benzynowy silnik 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo. Ta ultranowoczesna małolitrażowa jednostka, która zadebiutowała niedawno w Oplu ADAMie, została zaprojektowana od podstaw i wyznacza nowy standard w tej klasie samochodów, oferując wyjątkowo niski poziom hałasu, wibracji i wysoką kulturę pracy, a także doskonały komfort jazdy. Kompaktowa jednostka 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo z wałkiem wyrównoważającym obracającym się w kierunku przeciwnym do obrotów wału korbowego – unikatowe rozwiązanie w tej klasie samochodów – jest wykonana w całości z aluminium. Silnik jest dostępny w dwóch wariantach — o mocy 66 kW/90 KM i 85 kW/115 KM. Obydwa oczywiście już spełniają normy Euro 6 w zakresie emisji spalin. Zużycie paliwa wersji o mocy 66kW/90 KM wynosi tylko 4,3 l/100 km w cyklu mieszanym i emituje zaledwie 100 g/km CO2. Nowa generacja małego silnika benzynowego Opla nie tylko wyróżnia się niskim poziomem hałasu, ale także świetną reakcją dzięki wysokiej wartości momentu już przy niskich obrotach. Obydwie wersje oferują 170 Nm momentu obrotowego już od 1800 obr./min.

Gama silników benzynowych obejmuje także 4‑cylindrowe jednostki 1.2 i 1.4. Nowością jest turbodoładowany silnik 1.4 o mocy 74 kW/100 KM, rozwijający 200 Nm momentu obrotowego w przedziale 1850–3500 obr./min. Jest to najwyższa wartość momentu w obecnie dostępnej gamie zespołów napędowych Corsy. Oczywiście obydwie jednostki spełniają normy Euro 6 w zakresie emisji spalin.

Silniki wysokoprężne montowane w Corsie to całkowicie zmodyfikowane, udoskonalone jednostki 1.3 CDTI o mocy 55 kW/75 KM i 70 kW/95 KM, zgodne z wymaganiami normy Euro 6. Najoszczędniejsza wersja Corsy — z dieslem o mocy 70 kW/95 KM, 5-biegową przekładnią manualną i systemem odzyskiwania energii hamowania — pozwala na redukcję emisji CO2 do 85 g/km oraz zużycia paliwa do 3,2 litra na 100 km w cyklu mieszanym. Te parametry kwalifikują model do niemieckiej klasy efektywności energetycznej A+ (wg rozporządzenia WE nr 715/2007).

Przyjemność z prowadzenia i komfort to jednak nie tylko zasługa całkowicie nowych i ulepszonych silników nowej Corsy. Na doskonałe wrażenia z jazdy i wzrost efektywności wpływają również nowe przekładnie. Obie wersje silnika 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo współpracują z zupełnie nową, kompaktową 6-biegową przekładnią manualną, wyróżniającą się niskim tarciem wewnętrznym, wzorową precyzją zmiany biegów oraz komfortem. Nowa sześciostopniowa przekładnia automatyczna jest również dostępna w nowej generacji Corsy. Wprowadza to wyższy poziom luksusu do segmentu małych samochodów i standard wcześniej stosowany tylko w większych modelach. Dodatkowo, wraz z nową Corsą, Opel wprowadza nową generację zautomatyzowanych skrzyń biegów Easytronic 3.0. W połączeniu z silnikiem benzynowym 1.4 l o mocy 66 kW/90 KM, imponuje efektywnością spalania (4,7 l/100 km, 110 g/km CO2) i płynnością zmiany przełożeń w porównaniu do poprzedniej jednostki. Easytronic  zapewnia optymalne połączenie komfortu typowego dla przekładni automatycznych z efektywnością skrzyń manualnych. Jest to bardzo dobra alternatywa dla klientów, którzy chcą połączyć komfort jazdy z atrakcyjną ceną.

Styl i elegancja: charakterystyczne wzornictwo Opla oraz minimalistyczne wnętrze z systemem multimedialnym IntelliLink

Projektanci nowej Corsy połączyli jej popularną, dynamiczną sylwetkę z opływowymi i starannie nakreślonymi konturami oraz precyzyjnymi detalami charakterystycznymi dla uznanej stylistyki Opla. Nowy przód to elegancko wyrzeźbione reflektory w kształcie skrzydeł z LED-owymi światłami do jazdy dziennej oraz trapezowaty wlot powietrza z dominującą chromowaną listwą i logo marki Opel. Nowy przód sprawia, że Corsa doskonale prezentuje się na drodze. Tył również jest utrzymany w oszczędnej stylistyce: szerokie, dzielone tylne światła optycznie poszerzają samochód i zachodzą na boki nadwozia, podkreślając muskularność sylwetki. Mimo kompaktowej długości (4,02 m) bestseller Opla zapewnia mnóstwo przestrzeni nawet dla pięciu osób w obu wersjach nadwozia: rodzinnej pięciodrzwiowej oraz trzydrzwiowej — dynamicznej, o bardziej sportowym charakterze.

Wysokiej klasy wnętrze Corsy jest stylowe, nowoczesne i wyposażone w innowacyjne rozwiązania. Centralnymi elementami harmonijnie zaprojektowanej deski rozdzielczej są atrakcyjnie prezentujące się panel instrumentów oraz zestaw wskaźników. Kolorowy wyświetlacz dotykowy o przekątnej 7 cali, będący częścią opcjonalnego systemu multimedialnego IntelliLink, został umieszczony optymalnie w konsoli centralnej, skąd jest widoczny dla kierowcy i pasażera. Nagradzany system multimedialny Opla oferuje wszelkie niezbędne opcje łączności. Jest on kompatybilny z urządzeniami zarówno firmy Apple, jak i wyposażonymi w system Android, co czyni Corsę najlepiej skomunikowanym samochodem na rynku. Kierowca może korzystać z takich aplikacji jak nawigacja BringGo oraz Stitcher i TuneIn, umożliwiających odbiór transmisji radia internetowego.

Pokładowy asystent: ultranowoczesne systemy zwiększające komfort i bezpieczeństwo jazdy

„Wraz z piątą generacją Corsy chcemy zaoferować w tej klasie samochodów nowe wrażenia z jazdy pod względem przyjemności, komfortu oraz bezpieczeństwa” — mówi dr Karl-Thomas Neumann. „Właśnie dlatego nasz bestseller wchodzi na rynek z tyloma nowymi technologiami”.

Po naciśnięciu przycisku tryb City, dostępnego w wyposażeniu standardowym (z wyjątkiem wersji z kamerą Opel Eye), można zwiększyć siłę wspomagania układu kierowniczego przy niskich prędkościach, co bardzo ułatwia manewrowanie na zatłoczonych miejskich ulicach. Do wyposażenia standardowego należy również system ułatwiający ruszanie na wzniesieniu. Utrzymuje on działanie hamulców jeszcze przez około 2 sekund po zwolnieniu pedału hamulca przez kierowcę, a tym samym zapobiega stoczeniu się pojazdu z pochyłości podczas ruszania z miejsca.

W nowej Corsie wprowadzono mnóstwo systemów wspomagających kierowcę, z których wiele nie ma swoich odpowiedników w samochodach tej klasy. Zaawansowany asystent parkowania rozpoznaje wolne miejsce na parkingu i automatycznie parkuje pojazd. Kierowca nie musi nawet dotykać kierownicy. System wyposażony w czujniki ultradźwiękowe mierzy ilość miejsca na parkowanie równoległe lub prostopadłe, oblicza tor ruchu pojazdu i automatycznie wprowadza Corsę na stanowisko parkingowe. Zaawansowany asystent parkowania obejmuje także systemem ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu, którego ultradźwiękowe czujniki informują kierowcę o zagrożeniu kolizją również podczas zmiany pasa ruchu. Czujniki monitorują strefę w odległości trzech metrów na prawo i na lewo od samochodu oraz wykrywają obiekty lub inne pojazdy znajdujące się w martwym polu. Gdy w zasięgu czujników znajdzie się jakiś pojazd, w lusterku bocznym z odpowiedniej strony zapala się ostrzegawcza dioda. Przednia kamera Opel Eye drugiej generacji z funkcją rozpoznawania znaków drogowych, asystent pasa ruchu, asystent świateł drogowych, układ monitorowania odległości od poprzedzającego pojazdu i system ostrzegający o zagrożeniu kolizją czołową podnoszą bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. W nowej generacji Corsy, jeszcze bardziej można zwiększyć bezpieczeństwo, wyposażając ją w biksenonowe reflektory z funkcją poprawy widoczności w łukach i zakrętach.