Aktualności

Nowy crossover Nissan Kicks

141115_22_30Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny Nissan Motor Co., Ltd., poinformował o podjęciu przez Nissana decyzji o produkcji nowego modelu crossovera. Sprzedaż samochodu przeznaczonego docelowo na rynek globalny rozpocznie się już w 2016 roku, w pierwszej kolejności w Ameryce Łacińskiej.

Nowy pojazd jest inspirowany koncepcyjnym modelem Kicks, zaprezentowanym na targach motoryzacyjnych w São Paulo w 2014 roku. Wersja produkcyjna również otrzyma nazwę Kicks.

Dzięki inwestycji o wartości 750 mln BRL (192 mln USD) Nissan Kicks będzie produkowany w kompleksie przemysłowym Nissana w Resende w stanie Rio de Janeiro. Zakłady te działają od 2014 roku i obecnie produkują kompaktowe modele March i Versa. Nissan spodziewa się, że po uruchomieniu produkcji nowego modelu fabryka w Resende będzie mogła zatrudnić 600 nowych pracowników i wprowadzić drugą zmianę.

Nissan zaprojektował pierwszego crossovera w 2003 roku. Był to model Murano” – powiedział Ghosn. „Od tego czasu firma stała się globalnym liderem rynku crossoverów dzięki takim modelom, jak Juke, Qashqai i X‑Trail, które cieszą się ogromnym powodzeniem. Wraz z Nissanem Kicks marka będzie mogła zaoferować swoje unikatowe kompetencje w segmencie crossoverów w kolejnych regionach świata”.

José Valls, prezes Nissan Latin America, w czasie premierowej prezentacji modelu powiedział, że kompaktowe crossovery są bardzo popularne wśród klientów w Ameryce Łacińskiej.

Nissan Kicks pozwoli nam pokazać nasze możliwości poza standardowymi segmentami, zaś nasi klienci otrzymają dokładnie to, co najbardziej sobie cenią: atrakcyjną stylistykę i znakomite osiągi” – oznajmił Valls.

Koncepcyjny Nissan Kicks zadebiutował w 2014 roku na targach motoryzacyjnych w São Paulo, a rok później został zaprezentowany na salonie w Buenos Aires. Prototypowy Kicks był ewolucyjnym rozwinięciem koncepcyjnego modelu Extrem pokazanego w São Paulo w 2012 roku. Od tego czasu Nissan analizuje brazylijską i latynoamerykańską kulturę, styl i kolorystykę oraz stara się uwzględniać te aspekty w procesie projektowania i rozwoju pojazdów.

Współpraca zespołu Nissan Brazil z kolegami z Japonii przy projektowaniu samochodu koncepcyjnego Kicks, który był inspirowany naszym krajem i jego kulturą, przyniosła nadzwyczajne efekty” – powiedział Francois Dossa, prezes Nissan Brazil. „Dziś, wraz z załogą zakładów w Resende, z niecierpliwością oczekujemy na uruchomienie seryjnej produkcji tego modelu z zachowaniem najwyższych japońskich standardów precyzji”.

Kicks Concept, który powstawał pod kierunkiem Globalnego Centrum Projektowego Nissana w Japonii, jest owocem współpracy Nissan Design America (NDA) z San Diego i lokalnego oddziału tego ośrodka, czyli Nissan Design America – Rio (NDA‑R). Obecnie placówki te projektują i przygotowują produkcyjną wersję modelu.

Firma analizuje techniczne i ekonomiczne możliwości wprowadzenia Nissana Kicks w innych regionach poza Ameryką Łacińską, co służyłoby umocnieniu pozycji marki jako globalnego lidera w segmencie crossoverów. Nie ma obecnie planów sprzedaży tego modelu w Europie.