Aktualności

Nowe BMW X1

201505_P90183727-zoom-origNowe BMW X1 – nastpca modelu, który położył podwaliny pod tę klasę pojazdów – wnosi w segment kompaktowy premium jeszcze mocniejsze DNA: geny samochodów typy Sports Activity Vehicle. Druga generacja modelu, który znalazł przeszło 730 tys. nabywców, wkracza na scenę w postaci wyrzeźbionej według najnowszych zasad BMW X.

Jego kabina oferuje zdecydowanie więcej miejsca dla pasażerów i bagażu, w oprawie z najnowocześniejszej atmosfery premium i funkcjonalności połączonej z solidną inżynierią. Czterocylindrowe silniki z najnowszej generacji napędów BMW Group oraz zoptymalizowany pod względem wydajności inteligentny napęd na cztery koła xDrive w połączeniu z nowo opracowaną techniką zawieszeniową pozwalają wyraźnie podnieść poziom zarówno sportowej zwinności i dynamiki, jak i komfortu jazdy – przy redukcji zużycia paliwa nawet o 17% w porównaniu z poprzednim modelem.

Obok najlepszych na rynku dynamiki i wydajności, nowy model imponuje także całą paletą innowacyjnych cech wyposażeniowych, co jeszcze bardziej umacnia nowe BMW X1 na pozycji lidera w segmencie. Wśród tych cech wymienić warto w pełni diodowe lampy główne LED, dynamiczną kontrolę amortyzatorów DDC, wyświetlacz przezierny Head-Up Display czy system Driving Assistant Plus.

W standardowej specyfikacji znalazły się m.in. system operacyjny iDrive, automatyczne wycieraczki, zmienne wspomaganie układu kierowniczego Servotronic i wybór trybów pracy samochodu Driving Experience Control.

Status modelu X1 jako członka rodziny BMW X otrzymuje o wiele silniejsze podkreślenie – zarówno dzięki wyglądowi zewnętrznemu, jak stylistyce wnętrza. Przy wymiarach 4439/1821/1598 mm, X1 wykazuje się proporcjami zachowującymi idealnie założenia całej rodziny Sports Activity Vehicle. W porównaniu ze swym poprzednikiem, auto najbardziej rozrosło się wzwyż – o 53 mm – co pozwoliło wygospodarować znacznie więcej miejsca w kabinie. Mowa form wykorzystanych do budowy karoserii, sposób narysowania nadkoli, muskularne linie boczne – wszystko to aż dyszy solidnością, atletyzmem, które to wrażenia dopełniają typowe dla modeli X, dynamiczne kształty linii dachu i pokrywy bagażnika oraz szyb zwężających się ku tyłowi, a także charakterystyczna, „6-oka” twarz auta, w której podwójnym lampom głównym (z charakterystycznymi pierścieniami świetlnymi i standardowymi lampami dziennymi LED) towarzyszą seryjne lampy przeciwmgłowe. Do pokrycia tej muskularnej sylwety można wykorzystać dwa niemetalizowane i 10 metalizowanych lakierów, spośród których 1 – Estoril Blue – jest zastrzeżony dla specyfikacji M Sport – jednej z czterech linii wyposażeniowych, które nabywca może wskazać, by spersonalizować swoje auto. Pozostałe trzy to Advantage, Sport Line oraz xLine. Każda z nich to skomponowane fabrycznie cechy stylistyczne i specyfikacyjne, dotykające zarówno karoserii, jak i wnętrza, ich kolorystyki, wykończenia i charakteru.

Systemowych usprawnień dokonano także w dziedzinie aerodynamiki nowego modelu. Aktywne (zamykane lub otwierane) klapy powietrzne i kurtyny powietrzne umieszczono we wlotach powietrza przedniego pasa auta – zarówno w „nerkach”, jak też w kanałach prowadzących strugę wokół przednich kół, redukujących turbulencje. W podwoziu zastosowano panelowanie, deflektory strugi powietrza oraz pionowe spoilery, współtworzące ze skrzydłem dachowym semi-skrzynkę aerodynamiczną. Efekt to współczynnik oporu aerodynamicznego wynoszący rekordowe 0,29.201505_P90183726-zoom-orig

Kabina nowego BMW X1 to kolejne rozwinięcie klasycznego schematu kokpitu nachylonego w stronę kierowcy, przy czym wykończenie wnętrza ustanawia nowe standardy jakościowe. Seryjnie fotele są pokryte antracytowo-czarnym materiałem, do którego dodatkiem są inkrustacje w matowym kolorze Oxide Silver oraz czarnym lakierze fortepianowym. Opcjonalnie zamówić można tapicerkę skórzaną w kolorach czarnym lub beżowym, zastępując oksydowane srebro i lakier fortepianowy inkrustacjami w luksusowym drewnie. Jeśli chodzi o fabryczne specyfikacje indywidualizacyjne, charakteryzują się one następującymi cechami:

  • xLine: z zewnątrz wyróżnia się matowymi elementami metalicznymi na poprzeczkach „nerek” grilla i ramkach wlotów powietrza, fartuchami progowymi i ochronnymi osłonami podwozia; wewnątrz znajdziemy tapicerkę z materiału łączonego ze skórą w kolorze Granite Brown/Black oraz wstawkami inkrustacyjnymi w lakierze fortepianowym oraz perłowym chromie;
  • Sport Line: na zewnątrz czarne poprzeczki „nerek” i ramki wlotów powietrza, osłona podsilnikowa w kolorze Black Silver oraz fartuchy boczne w kolorze nadwozia; wewnątrz – czarne fotele sportowe z szarymi lub czerwonymi akcentami, inkrustacje w lakierze fortepianowym, aluminiowe i matowokoralowe;
  • M Sport: z zewnątrz pakiet aerodynamiczny M oraz 18- lub (opcjonalnie) 19-calowe koła M; w środku sportowe fotele w antracytowej Alcantarze z niebieskimi akcentami, z obiciami materiałem we wzorze Aluminium Hexagon i akcentami matowoniebieskimi, jako dopełnienie kierownica skórzana M i podsufitka antracytowa Individual.

Dla wszystkich linii specyfikacyjnych dostępna jest skórzana tapicerka perforowana Dakota, dokupić można też 18-calowe koła we wzorach typowych dla każdej z linii, ekskluzywne listwy progowe oraz pakiet oświetleniowy LED.

Także jeszcze wyższy poziom dynamiki, wydajności, komfortu, bezpieczeństwa i wyposażenia pozwolą nowemu X1 pozostać wyjątkowym graczem w segmencie, a ponadto zdobyć nowe grupy fanów wyjątkowej radości z jazdy w stylu BMW.

Podwyższona pozycja kierowcy, większa przestronność, stylowe otoczenie premium i jeszcze większa funkcjonalność podkreślają status nowego BMW X1 jako pewnego, wszechstronnego talentu w segmencie. Bez najmniejszych wątpliwości rozpoznawalne jest teraz „rodzinne podobieństwo” z innymi modelami BMW X.

Wszechstronność typowa dla modeli BMW X wyraża się jednak nie tylko w charakterystyce jezdnej nowego X1 na różnych podłożach – ale także w sposobach, na jakie można wykorzystywać jego wnętrze. Przestronność i więcej przestrzeni to jedno, a drugie – funkcjonalność. Tylna kanapa jest standardowo trójdzielna, a opcjonalnie – przesuwna w zakresie 13 cm. Jako opcja dostępna jest też funkcja składania w przód fotela przedniego pasażera.