W wysoce konkurencyjnym segmencie crossoverów, któremu początek dał Qashqai, pionierski model Nissana, sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie. W ciągu nieco ponad trzech lat od wprowadzenia na rynek trzeciej generacji Qashqai sprzedał się w Europie w liczbie ponad 350 000 egzemplarzy, nadal wyznaczając standardy dla crossoverów i wciąż stanowiąc punkt odniesienia w tym segmencie. Aby utrzymać tę pozycję, Qashqai został gruntownie odświeżony pod względem estetycznym, a także otrzymał szereg istotnych udoskonaleń technologicznych.
Od odważnych zmian w stylistyce nadwozia po kompleksowe modernizacje systemu informacyjno-rozrywkowego i usług łączności w pojeździe, filozofia stojąca za zmianami w crossoverze Qashqai polega na zachowaniu kwintesencji tego, co konsumenci cenią w tym modelu najbardziej, wzmocnieniu jego mocnych stron oraz dodaniu jeszcze bardziej intuicyjnych i łatwych w obsłudze rozwiązań technologicznych.
Jeszcze nowocześniejsza technologia na pokładzie
Tempo zmian w świecie motoryzacji jest obecnie ściśle związane z postępem w obszarach digitalizacji i technologii przetwarzania danych. Odświeżony Qashqai czerpie z nowych osiągnięć, aby uczynić codzienną jazdę jeszcze bardziej intuicyjną i bezpieczną.
Jedna z najczęściej używanych funkcji dostępnych w tym crossoverze, która została znacząco unowocześniona, jest system kamer 360° (AVM, Around View Monitor) – flagowa technologia Nissana, której początki sięgają 2007 roku.
Po włączeniu biegu wstecznego obraz z czterech zewnętrznych kamer daje widok pojazdu z lotu ptaka, co pozwala bezpiecznie wykonywać manewry parkowania. Nowa, ulepszona technologia wykorzystuje wszystkie te kamery, aby zapewnić niezwykle wyraźny obraz w każdych warunkach oświetleniowych.
AVM posiada teraz funkcję 3D, która pozwala kierowcy widzieć samochód nie tylko z góry, ale także wybrać jeden z ośmiu różnych punktów widzenia. Kierowca może zobaczyć otoczenie pojazdu z przodu, z tyłu, po bokach lub od strony narożników, co może na przykład pomóc zidentyfikować niewidoczne z kabiny zagrożenie. Kamery 360° współpracują z opracowanym przez Nissana systemem wykrywania poruszających się obiektów, który emituje sygnał dźwiękowy, gdy wykryje ruchomą przeszkodę w pobliżu samochodu.
Kolejną nową inteligentną funkcją AVM jest pamięć lokalizacji miejsca parkingowego, która umożliwia kierowcy zapisywanie często odwiedzanych miejsc parkingowych, dzięki czemu samochód automatycznie rozpozna lokalizację za pomocą GPS. Gdy tak się stanie, pojazd zapamięta dokładną pozycję, aby umożliwić idealne parkowanie za każdym razem – jest to szczególnie przydatne w przypadku niewielkich przestrzeni.
Technologia AVM może ponadto ułatwić kierowcy bezpieczne włączenie się do ruchu, gdy widoczność na wjeździe jest ograniczona. System wykorzystuje szerokokątną przednią kamerę do wyświetlania widoku z przodu maski, rzutowanego na centralny ekran. Podobnie jak w przypadku funkcji pamięci lokalizacji miejsca parkingowego, lokalizacje o ograniczonej widoczności mogą być przechowywane w pamięci GPS systemu kamer 360°, co umożliwia ich automatyczną aktywację.
Wprowadzono również pewne zmiany w elementach graficznych wyświetlanych na ekranie informacyjnym zegarów cyfrowych TFT za kierownicą. Wygląd tarcz na wyświetlaczu zmienia się na czerwony w trybie sportowym, zielony w trybie Eco lub jasnoszary w trybie standardowym – zarówno w normalnym, jak i rozszerzonym trybie widoku.
Dodano także tryb minimalny, który ogranicza ryzyko rozproszenia uwagi kierowcy, ponieważ wyświetla tylko wybrany bieg, tryb jazdy oraz prędkość. W wersjach z napędem e-POWER ekran przepływu energii jest teraz dostępny w trybie widoku normalnego.
Wbudowane usługi łączności Google
Odświeżony Qashqai jest pierwszym pojazdem w europejskiej gamie Nissana z wbudowanym pakietem usług Google (w ramach systemu informacyjno-rozrywkowego NissanConnect), który pozwala użytkownikom cieszyć się niemal pełnym wachlarzem rozwiązań cyfrowych w pojeździe.
Qashqai jest dostępny z Mapami Google, a po zalogowaniu się na swoje konto Google kierowcy mogą uzyskać dostęp do ulubionych lokalizacji i punktów POI. Zmniejsza to zależność od telefonu komórkowego i dostępności sieci komórkowej. Bezprzewodowe aktualizacje gwarantują, że informacje przedstawione na mapie będą zawsze aktualne.
Asystent Google umożliwia kierowcy korzystanie z pomocy głosowej w trybie głośnomówiącym. Wypowiedzenie formuły „Hej Google” pozwala kierującym między innymi sterować systemem wentylacji w pojeździe, podgrzewaniem siedzeń i przedniej szyby czy wyborem trasy do kolejnego miejsca docelowego. Ponadto kierowcy mogą prowadzić rozmowy telefoniczne i słuchać instrukcji głosowych bez odrywania wzroku od drogi.
Zyskują oni również dostęp do ekosystemu aplikacji dostępnych do pobrania w Google Play. Mogą wygodnie słuchać ulubionej muzyki, podcastów, audiobooków itp. – wszystko z poziomu systemu pokładowego.
Udoskonalone usługi Nissan Connected Services monitorują stan pojazdu, tym samym zapewniając kierowcy spokój ducha. Przypominają np. o konieczności zamknięcia samochodu lub podniesienia szyb, jeśli pozostają one otwarte przez minutę po wyłączeniu silnika. Użytkownik może zamknąć okna i zablokować samochód z poziomu aplikacji na smartfona. Funkcja ta ostrzega także kierowcę w przypadku naruszenia zabezpieczeń lub próby odholowania pojazdu. W przypadku podejrzenia kradzieży samochód można unieruchomić, a także – za pośrednictwem zewnętrznego dostawcy Nissana – powiadomić organy ścigania w celu jego odzyskania, nawet w innych krajach.