Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Aktualności

Nissan e-NV200 WORKSPACe

5Przyszłość pracy: Nissan e-NV200 WORKSPACe jest pierwszym na świecie w pełni elektrycznym mobilnym biurem. Nissan nawiązał współpracę z brytyjską pracownią projektową Studio Hardie, aby przekształcić swojego bezemisyjnego vana e-NV200 w pierwsze na świecie w pełni elektryczne mobilne biuro – e-NV200 WORKSPACe.

To profesjonalne środowisko biurowe na kołach jest wyposażone w zintegrowane składane biurko, komputer z ekranem bezprzewodowym, Internetem bezprzewodowym, oświetleniem LED regulowanym za pomocą smartfona, stacją do bezprzewodowego ładowania telefonu, systemem audio z funkcją Bluetooth®, minilodówką i najwyższej klasy ekspresem do kawy.

Koncepcja e-NV200 WORKSPACe nie tylko podkreśla możliwości dostosowania tego elektrycznego vana do potrzeb użytkownika, lecz również pokazuje, jak może w przyszłości wyglądać praca przy biurku w obliczu rosnącej popularności na świecie takich rozwiązań, jak „gorące biurka” czy elastyczne formy pracy. Ponadto ten jedyny tego rodzaju pojazd stanowi przykład wizji „inteligentnej mobilności” Nissana oraz odzwierciedla postrzeganie przez firmę zmian zachodzących w relacjach między pojazdami a ludźmi.

W ciągu 2015 roku liczba współdzielonych i rotacyjnych stanowisk pracy („gorących biurek”) uległa zwiększeniu na całym świecie o 36 procent, ponieważ małe firmy i pracujący specjaliści poszukiwali rozwiązań zwiększających ich mobilność i stanowiących bardziej opłacalną alternatywę dla tradycyjnej przestrzeni biurowej w centrach miast.

Ponieważ eksploatacja samochodów elektrycznych kosztuje zaledwie 3 eurocenty za kilometr, e-NV200 WORKSPACe stanowi efektywne kosztowo alternatywne rozwiązanie przestrzeni biurowej, umożliwiające użytkownikom pracę bez ponoszenia kosztów wynajmu powierzchni biurowej. Rozwiązanie to mogłoby znaleźć zastosowanie zarówno w centrach miast, które oferują stanowiska do bezpłatnego ładowania samochodów elektrycznych, lub z dala od miasta, aby pracować na świeżym powietrzu gdzieś na wsi lub nad morzem.

Gareth Dunsmore, dyrektor działu pojazdów elektrycznych w Nissan Europe, powiedział: „Nissan e-NV200 jest już sam w sobie inteligentnym, zrównoważonym środkiem transportu dla firm myślących przyszłościowo, co czyni go idealnym pojazdem do wykorzystania jako bazy do stworzenia mobilnego miejsca pracy. e-NV200 WORKSPACe stanowi rozwinięcie pomysłowych rozwiązań zastosowanych w naszym stuprocentowo elektrycznym vanie. Dzięki wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia projektantów ze Studio Hardie – firmy znanej ze swojego kreatywnego i ekologicznego podejścia – e-NV200 został przekształcony w innowacyjne, bezemisyjne środowisko pracy”.

Zważywszy na to, że ceny nieruchomości w europejskich stolicach są bardzo wysokie, oraz że w dzisiejszych czasach profesjonalista musi być coraz bardziej mobilny, firmy powinny myśleć inteligentnie i zastanowić się, jak ma wyglądać miejsce pracy w przyszłości” – dodał. „Ponieważ coraz powszechniejsze staje się współużytkowanie stanowisk pracy oraz praca na odległość, niedaleko mamy już do przyszłości, w której pojazdy staną się połączonymi z Internetem, energooszczędnymi, mobilnymi miejscami pracy, zaś e-NV200 WORKSPACe może stać się czymś więcej niż jedynie koncepcją.

e-NV200 WORKSPACe można szybko naładować do zera do 80 procent w ciągu zaledwie 30 minut, a na wypadek, gdyby użytkownik chciał zostawić zaparkowany samochód, podłączony do stacji ładowania, przewidziano wewnątrz mocowanie na składany rower Brompton Bike, umożliwiający poruszanie się po mieście lub dojechanie do celu podróży na ostatnim jej odcinku.

William Hardie, uznany brytyjski projektant i założyciel Studio Hardie, powiedział: „Specjalizujemy się w tworzeniu zadziwiających przestrzeni w nieoczekiwanych miejscach, lecz nigdy wcześniej nie robiliśmy tego w samochodzie elektrycznym.

Mając na uwadze ekologiczne walory tego vana, chcieliśmy maksymalnie wykorzystać jego przestrzeń poprzez zastosowanie inteligentnych i przemyślanych elementów, jak materiały pozyskane w ekologiczny sposób, czy energooszczędne rozwiązania technologiczne. Jesteśmy przekonani, że przyszłość technologii leży w powrocie do mistrzowskiego rzemiosła i dlatego staraliśmy się stworzyć środowisko, w którym profesjonaliści będą pracować z największą przyjemnością. Many tu pełen komfort i cały potencjał komunikacyjny nowoczesnego biura, a do tego parę zaskakujących smaczków!

e-NV200 jest jednym z popularnych pojazdów bezemisyjnych Nissana, łączącym w sobie najlepsze elementy dwóch wielokrotnie nagradzanych samochodów – Nissana LEAF i Nissana NV200. Jest on bezemisyjnym, lekkim pojazdem użytkowym o niskich kosztach eksploatacyjnych na poziomie 3 EUR na 100 km i zasięgu do 170 km na jednym ładowaniu. Dzięki temu jest on idealnym środkiem transportu zarówno dla dużych, jak i małych firm, ponieważ nie tylko przyczynia się do redukcji śladu węglowego firmy, lecz jest również praktyczny, niezawodny i ekonomiczny.

Jako pionier technologii bezemisyjnej Nissan stawia na tworzenie rozwiązań w zakresie inteligentnej mobilności dla każdego – firma sprzedała już ponad 250 000 samochodów elektrycznych na całym świecie.