AktualnościRajdy samochodowe

Mocna reprezentacja ORLEN Team na Baja Poland

ORLENTeam_Adam MalyszTrzy załogi samochodowe ORLEN Team staną na starcie ósmej rundy Pucharu Świata FIA. Barwy polskiego zespołu przed rodzimą publicznością reprezentować będą: Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, Adam Małysz i Xavier Panseri oraz debiutujący jako kierowca cross country Kuba Przygoński pilotowany przez Andy Schulza. Listę zawodników ORLEN Team uzupełnia motocyklista Kuba Piątek, dla którego Baja Poland będzie drugim startem w Pucharze Polski w rajdach Baja.

Do rywalizacji w polskiej rundzie Pucharu Świata przystąpi czołówka światowego cross country. Na trasach w zachodniopomorskim zobaczymy między innymi aktualnego lidera klasyfikacji generalnej Nassera Al-Attiyah, czy drugiego w tabeli Rosjanina Vladimira Vasiliewa. Dla Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora udział w Baja Poland będzie  istotnym elementem przygotowań do przyszłorocznego Dakaru. Doświadczona załoga ORLEN Team po siedmiu rundach zajmuje wysokie czwarte miejsce w tabeli i zapowiada walkę o pierwszą trójkę Pucharu Świata FIA.

„Temu rajdowi towarzyszą szczególne emocje ze względu na to, że jest rozgrywany przed naszą wspaniałą publicznością, która zawsze w niepowtarzalny sposób zagrzewa nas do walki. Cieszymy się też, że najlepsi zawodnicy z rajdów cross-country przyjadą do nas, by walczyć w eliminacji Pucharu Świata.  Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony i zdobyć kolejne punkty w klasyfikacji generalnej” – powiedział Marek Dąbrowski.

Po zeszłorocznym rewelacyjnym drugim miejscu, Adam Małysz wraca do Szczecina zmotywowany i głodny sukcesu. Trasę siódmej edycji Baja Poland załoga ORLEN Team będzie przemierzać samochodem rajdowym MINI przygotowanym przez niemiecką firmę X-raid.

„Rajd Baja Poland zawsze wywołuje we mnie szczególne emocje. To dla mnie pierwsza okazja, żeby ścigać się za kierownicą Mini w oficjalnych zawodach na polskiej ziemi. Miejsce zawodów i nowe auto to tylko dwa z wielu powodów dla których, jak zwykle, postaram się pokazać z jak najlepszej strony. Obecność na starcie potwierdziła ścisła czołówka, więc najwyższy poziom rywalizacji mamy jak w banku” powiedział Adam Małysz.

Podczas Baja Poland po raz pierwszy jako kierowca cross country wystartuje Kuba Przygoński. Utalentowany zawodnik ORLEN Team przesiadł się do rajdówki i udziałem w polskiej rundzie Pucharu Świata rozpoczyna przygotowania do Dakaru.

„Jestem przed moim pierwszym startem samochodem terenowym w rajdzie. Po kilku miesiącach rozmów i dopinania szczegółów wsiadam do świetnie przygotowanego auta  i zaczynam przygodę z rajdami terenowymi na nowo. Zdaje sobie sprawę, że to dopiero początek moich przygotowań do Dakaru i czeka mnie bardzo dużo pracy, ale wierzę, że szybko wdrożę się w nowe realia. Podczas Baja Poland pojadę z Andy Schulzem, doświadczonym pilotem i uczestnikiem Dakaru. To duże wsparcie ze strony zespołu i ogromny kredyt zaufania. Nie pozostaje nic innego, jak powalczyć o dobre miejsce na mecie”-  powiedział Kuba Przygoński.

Wśród motocyklistów rywalizujących w 5. rundzie Pucharu Polski wystartuje Kuba Piątek. Absolwent Akademii ORLEN Team po efektownym zwycięstwie w 36. rajdzie Polskie Safari  zapowiada walkę o kolejne punkty w Pucharze Polski.

Siódma edycja Baja Poland startuje już w najbliższy piątek. Przed załogami trzy dni ekstremalnej rywalizacji w okolicach Szczecina i Drawska Pomorskiego. Trasa tegorocznego rajdu liczy ponad 792 kilometry, z czego 425 km to odcinki specjalne podzielone na trzy etapy.