Aktualności

Mały, ale wcale nie taki słodki

cq5dam.web.1280.1280Na pewno nie taki słodki i nie taki grzeczny — nowy Opel ADAM ROCKS S czeka na światową premierę na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Amsterdamie (AutoRAI, 17–26 kwietnia). Dzięki masywnej i męskiej sylwetce, mierzący 3,75 metra długości ADAM ROCKS S z brezentowym dachem Swing Top i mocnym silnikiem 1.4 turbo ECOTEC przypadnie do gustu klientom pragnącym połączyć dynamiczną jazdę poza miejskimi drogami z przygodą, uczuciem wiatru we włosach i elegancką stylistyką.

Silnik ECOTEC o mocy 110 kW/150 KM z systemem Start/Stop zużywa 5,9 litra benzyny na 100 kilometrów w cyklu mieszanym, co odpowiada emisji 139 gramów CO2 na kilometr. Samochód jest wyposażony w 6‑biegową skrzynię o krótkich przełożeniach. Przyspieszenia są typowe dla małego sportowego auta — 100 km/h pojawia się na liczniku po 8,5 sekundy, ale największe wrażenie ADAM ROCKS S robi elastycznością: zwiększenie prędkości z 80 do 120 km/h na piątym biegu zajmuje mu tylko 7,9 sekundy. Maksymalna prędkość wynosi 210 km/h.

ADAM ROCKS S jest więc w pełni wyposażony na szybkie, sportowe wypady. Ponadto specjalnie zestrojone usportowione zawieszenie oraz bezpośrednia charakterystyka układu kierowniczego dodatkowo zwiększają przyjemność z jazdy, zwłaszcza na krętych drogach poza miastem. Wyczynowy układ hamulcowy oraz możliwość wyłączenia ESP pozwalają ambitnym kierowcom na sprawdzenie samochodu w ekstremalnych, ale bezpiecznych manewrach.

„Połączenie surowej i awanturniczej stylistyki ze sportowymi osiągami nadaje modelowi ADAM ROCKS S szczególną osobowość” — powiedział Mark Adams, wiceprezes ds. projektowania w firmie Opel. „Ochronne nakładki i mocno zarysowane kontury progów podkreślają zdecydowany charakter auta, a silnik i zawieszenie zapewniają czystą przyjemność z jazdy” — dodał Niels Loeb, główny projektant ADAMa ROCKS S.

Stylistyka ze sportowymi akcentami

Mimo surowego stylu ADAM ROCKS S pozwala na takie przyjemności, jak jazda z otwartym dachem. W tym celu wystarczy otworzyć stanowiący wyposażenie standardowe brezentowy dach Swing Top. Po naciśnięciu przycisku w przedniej części podsufitki dach składa się w ciągu zaledwie 5 sekund. Szeroki rozstaw przednich i tylnych kół (odpowiednio 1472 i 1464 mm) sprawia, że ADAM ROCKS S świetnie prezentuje się na drodze i mocno się jej trzyma. Sportową estetykę samochodu podkreślono poszerzonym tylnym zderzakiem z wycięciem na widoczną końcówkę wydechu oraz charakterystycznym tylnym spojlerem dachowym.

Aby ułatwić personalizację ADAMa ROCKS S, przygotowano aż 11 kolorów nadwozia, które można łączyć z pięcioma kolorami dachu, w tym jaskrawą czerwienią „Red ‘n’ Roll” — zarezerwowaną dla wersji S w rodzinie modeli ADAM. Kolor „Red ‘n’ Roll” może również, wraz ze opcjonalną skórzaną tapicerką foteli i podgrzewaną kierownicą, nadać wyjątkowy, sportowy charakter wnętrzu.

Nowoczesne technologie firmy Opel i znakomita łączność

Opcjonalny zaawansowany asystent parkowania sprawia, że parkowanie ADAMa ROCKS w mieście to igraszka. Przy prędkości do 30 km/h system rozpoznaje wolne miejsce i automatycznie parkuje pojazd. Zaawansowanemu asystentowi parkowania zawsze towarzyszy system ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu. System wykorzystuje ultradźwiękowe czujniki, aby ostrzegać kierowcę o zagrożeniu kolizją podczas zmiany pasa ruchu. System ostrzegania o obecności innego pojazdu w martwym polu działa przy prędkości od 11 do 140 km/h.