Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Aktualności

Lexus NX z tytułem Premium Car of the Year w Wielkiej Brytanii

Lexus NX został wybrany samochodem premium roku w Company Car and Van Awards. Druga generacja SUV-a zadebiutowała w 2022 roku i szybko zdobyła silną pozycję na brytyjskim rynku. „Napęd hybrydowy typu plug-in sprawia, że NX idealnie sprawdza się w roli samochodu firmowego. We wnętrzu imponuje jakością wykonania, a komfort i materiały przewyższają poziom znany z poprzedniej generacji. Lexus odświeżył też multimedia i stworzył lidera w klasie SUV-ów premium” – mówi Andrew Walker, redaktor naczelny magazynu „Company Car and Van”.

Lexus NX to najwyższy poziom bezpieczeństwa z pakietem Lexus Safety System +, zupełnie nowe multimedia, najwyższa jakość wykonania, a także oszczędne i niezawodne napędy hybrydowe. Wraz z rynkowym debiutem drugiej generacji auta Lexus wprowadził przełomową dla marki wersję NX 450h+, swoją pierwszą hybrydę typu plug-in. W aucie 2,5-litrowy silnik spalinowy połączono z baterią o pojemności 18,1 kWh. Napęd hybrydowy plug-in generuje łącznie 309 KM/227 kW i pozwala rozpędzić auto od 0 do 100 km/h w 6,3 sekundy. Przy tym, średnie emisje CO2 na poziomie 20–26 g/km i spalanie 0,9–1,1 l/100 km w cyklu WLTP są najlepsze w klasie. Dzięki mocnej baterii litowo-jonowej oraz wysokiej wydajności układu NX 450h+ ma niesamowity zasięg w trybie wyłącznie elektrycznym – od 70 do 74 km wg WLTP, a jeśli będzie poruszać się w cyklu miejskim, dystans w trybie elektrycznym zwiększy się nawet do 89–97 km.

Lexus NX dostępny jest też w wersji z klasyczną hybrydą. NX 350h ma 243 KM łącznej mocy układu i występuje z napędem na przód lub z inteligentnym napędem na cztery koła E-FOUR. Auto zużywa średnio od 5,6 l/100 km w wariancie przednionapędowym oraz od 5,9 l/100 km z napędem 4×4.

NX wielokrotnie nagradzany

Od swojego rynkowego debiutu Lexus NX drugiej generacji zbiera nagrody i wyróżnienia. Magazyn „What Car?” w styczniu 2022 roku przyznał autu tytuł Hybrydy Plug-In Roku, a we wrześniu NX 450h+ wygrał plebiscyt „What Car? Electric Car Awards” w kategorii dużych hybrydowych SUV-ów. Ponadto w lipcu samochód został wybrany najlepszym średniej wielkości SUV-em w plebiscycie „Auto Express”, francuski „Kilomètres Entreprise” uznał NX-a za najlepszego SUV-a dla biznesu, a na Węgrzech w konkursie na samochód roku model wygrał w kategorii dużych SUV-ów.