Aktualności

Premiera Lamborghini Urus Performante

Włoski producent powraca z nową odsłoną swojego bestsellerowego SUV-a. Lamborghini Urus Performante to samochód o wyjątkowych osiągach, który spotęguje maksymalnie sportowe wrażenia z jazdy. Niższa i lżejsza o 47 kg konstrukcja poprawiła aerodynamikę pojazdu, a jego moc została zwiększona do 666 KM.  Urus Performante do 100 km rozpędzi się w 3,3 sekundy, a jego maksymalna prędkość wyniesie 306 km/h. Model dostępny jest w nowych trybach jazdy, w tym trybie RALLY przeznaczonym do jazdy terenowej.

Automobili Lamborghini ogłasza premierę nowego Urusa Performante, który jeszcze wyżej podnosi poprzeczkę w segmencie super SUV-ów. Nowy model wyróżnia charakterystyczny design oraz super sportowy charakter. Sprawdzi się zarówno na torze, ulicy, jak i luźnych nawierzchniach. Jeszcze przed premierą, nowy Urus ustanowił rekord na Pikes Peak, osiągając czas 10 min i 32 sek.

Urus Performante przenosi najwyższe osiągi i charakterystyczny wygląd przełomowego super SUV-a Lamborghini na jeszcze wyższy poziom, zachowując przy tym jego luksusową wszechstronność i zapewniając najbardziej intensywne wrażenia z jazdy. Urus w momencie wprowadzenia na rynek ustanowił nowy standard, wykorzystując DNA designu marki Lamborghini i talent technologiczny jej inżynierów. Urus Performante stawia tę poprzeczkę jeszcze wyżej – mówi Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Lamborghini.

Zaprojektowany z myślą o osiągach

Ostry i wyrazisty design podkreśla super sportowy charakter modelu Performante przy jednoczesnym zachowaniu jego wrodzonej elegancji. W pojeździe szerokie zastosowanie znalazły części wykonane z włókna węglowego, co wyróżnia go w tym segmencie.

Przedni zderzak i spojler powstał z materiałów kompozytowych. Frontowe wloty powietrza w czarnym kolorze zapewniają lepsze chłodzenie silnika, a dzięki nowej kurtynie powietrznej przepływ powietrza został skierowany nad przednie koła. Konstrukcja pojazdu zapewnia też lepszą aerodynamikę, zmniejszając opór wylotu powietrza i jednocześnie zwiększając jego ogólną wydajność. Z kolei nowo zaprojektowany tylny spojler zwiększa siłę docisku samochodu o 38%.

Obniżoną o 20 mm sylwetkę Urusa Performante z profilu podkreśla wydatny przód, tylny błotnik oraz zderzak, który wydłuża pojazd o 25 mm. Projekt tyłu samochodu również jest charakterystyczny – tylny spojler z żebrami z włókna węglowego inspirowany jest Aventadorem SVJ.

Zderzak oraz dyfuzor także powstały z włókna węglowego. W standardzie wyposażone są w lekki sportowy, tytanowy wydech Akrapovica, który nadaje charakterystycznego dla marki Lamborghini dźwięku, w zależności od wybranego trybu jazdy. Do koloru nadwozia dopasowano kontrastowe elementy, takie jak czarne klamki, wyloty powietrza nad maską oraz krawędź spojlera.

W standardzie wnętrze wykończone jest czarną Alcantarą Nero Cosmus z nowym sześciokątnym przeszyciem na siedzeniach. Klienci będą mieć możliwość wyboru także specjalnie przygotowanego wykończenia o nazwie Performante. Dedykowane opcje kolorystyczne i wykończenia obejmują m.in. detale wykonane z matowego włókna węglowego we wnętrzu pojazdu, czerwone klamki i nakładkę progową z personalizowanym logo.

Stworzony do jazdy w różnych warunkach

Moc modelu Performante została zwiększona o 16 KM do 666 KM, a waga zmniejszona o 47 kg, co pozwoliło uzyskać najlepszy w swojej klasie stosunek masy do mocy – 3,2. Nowy Urus od 0 do 100 km/h przyspiesza w zaledwie 3,3 sekundy, a droga hamowania od 100 km do zatrzymania wynosi 32,9 m. Samochód wytwarza 850 Nm momentu obrotowego przy 2300 do 4500 obr./min., a jego prędkość maksymalna to 306 km/h. Możliwości pojazdu dopasowano pod względem szybkości reakcji, obsługi i stabilności. W modelu poprawiono również wydajność aerodynamiczną. Dystrybucja momentu obrotowego została zoptymalizowana dzięki nowemu mechanizmowi różnicowemu, który zapewnia wzrost przełożenia z 3,16 do 3,4 w warunkach jazdy oraz z 3,02 do 3,33 podczas biegu jałowego.

Muskularna sylwetka Urusa Performante, charakterystyczny design, podwójny turbodoładowany silnik V8 i lekki sportowy układ wydechowy sprawiają, że jego prowadzenie wyzwala wyjątkowe emocje i ekscytację z jazdy. To idealny samochód do sportowej rywalizacji na każdej drodze, każdym torze i nawierzchni, pod każdym względem – przyznaje dyrektor techniczny marki Lamborghini Rouven Mohr.

Dzięki przeprojektowaniu trybów jazdy, kierowcy Urusa Performante mogą wybrać idealne ustawienie zarówno dla każdego rodzaju drogi, jak i stylu jazdy. Tryb STRADA zapewnia wygodne i płynne prowadzenie samochodu. W trybie SPORT kierowca cieszy się lepszą reakcją przepustnicy, kierowaniem tylnymi kołami, które jest bardziej zwinne przy niskich prędkościach i stabilne przy wysokich parametrach jazdy z nadsterownością zapewniającą przyjemność z prowadzenia samochodu i szybszą zmianą biegów. W tym trybie zastosowano bardziej sportową konfigurację podwozia, nowe sztywniejsze stalowe sprężyny i specjalne strojenie amortyzatorów, które maksymalizuje sprzężenie zwrotne i w jeszcze większym stopniu daje kierowcy ogromną radość z jazdy.

Wyścigowy charakter samochodu ujawnia tryb CORSA. Dzięki stabilności przy dużej prędkości, wchodzenie w płaskie zakręty wspierane jest przez aktywne stabilizatory i maksymalne tłumienie. Sportowy układ wydechowy przypomina o sportowym dziedzictwie włoskiej marki.

Oprócz standardowych trybów jazdy, w Urusie Performante dostępny jest nowy tryb RALLY, dostosowany do jazdy na torach szutrowych. Jego nadsterowność wzmacniają układy antypoślizgowe i tłumiące, które zostały zoptymalizowane pod kątem nierównych, szorstkich i bardziej ekstremalnych nawierzchni.

Pierwszy egzemplarz modelu Urus Performante zostanie dostarczony klientowi pod koniec 2022 roku.