Aktualności

Kolejne wyróżnienia dla Mazdy

1-1Trzy kolejne Mazdy i trzy kolejne nagrody. Podczas czerwcowej ceremonii japoński producent odbierze statuetki dla nowej Mazdy MX-5, Mazdy CX-3 oraz Mazdy2, które nagrodzono w konkursie wzornictwa przemysłowego i użytkowego – Red Dot Award: Product Design 2015.

Czwarta generacja legendarnego roadstera Mazdy otrzymała najwyższe trofeum „Red Dot: Best of the Best”, które w tegorocznej edycji konkursu przyznano zaledwie 1,6% ze wszystkich zgłoszonych produktów. Jednocześnie, pierwszy crossover Mazdy – model CX-3, doceniono za niepowtarzalną jakość projektu, a nowa Mazda2 została uhonorowana wyróżnieniem specjalnym „Honourable Mention”. Jury konkursu Red Dot oceniało zgłoszone produkty w oparciu o szereg kryteriów, takich jak innowacyjność, funkcjonalność, ergonomia czy przyjazność środowisku naturalnemu.

Trzy najnowsze modele Mazdy wpisują się zatem w ogólny trend obejmujący całą odnowioną gamę modelową koncernu. Wszystkie dostępne w ofercie samochody zostały bowiem uhonorowane za stylizację nadwozia, która stanowi udaną realizację założeń filozofii projektowej KODO – Dusza Ruchu – aż pięć modeli otrzymało prestiżowe wyróżnienia Red Dot. Linie, przetłoczenia i kształty nadwozia wykonanego w duchu KODO odzwierciedlają moc, potencjał i energię drzemiące w modelach Mazdy. Koncepcja KODO bierze swój początek w wieloletniej tradycji tworzenia samochodów sportowych Mazdy, której najlepszym przykładem jest legendarny model MX-5. Najnowsza, czwarta generacja tego niezwykle popularnego roadstera wyróżnia się teraz niezwykle dynamiczną interpretacją KODO. Natomiast Mazda CX-3 oraz Mazda2 wyróżnione zostały, odpowiednio, wśród małych SUV-ów oraz w segmencie B.

– Sukces w konkursie Red Dot potwierdza zarówno ogromny potencjał twórczy samej filozofii KODO jaki i swobody artystycznej jaką nam ona zapewnia – przekonuje Kevin Rice, dyrektor działu projektowego, Mazda Motor Europe. – KODO to sposób artystycznego ujęcia i wyrażenia energii oraz dynamiki skumulowanej w ciele biegacza lub zwierzęcia na ułamek sekundy przed startem. Jedną z metod uchwycenia i ekspresji energii w ujęciu wizualnym jest jej nagromadzenie w przedniej części nadwozia i stopniowe uwalnianie na całej jego długości, co widać wyraźnie w dynamice linii najnowszej Mazdy MX-5. W przypadku modelu CX-3 zastosowano odmienny zabieg, polegający na idealnym scaleniu brył nadwozia, co pozwoliło w pełni wyrazić drzemiącą w nim energię. Jeszcze inną drogę ekspresji wybrano w przypadku Mazdy2, na której przykładzie wyraźnie widać w jaki sposób KODO pozwala nam tworzyć modele o bardzo zindywidualizowanym stylu.

Red Dot Award, przyznawane przez Design Zentrum Nordrhein Westfalen w niemieckim Essen od 1955 roku, to jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego na świecie. W ramach konkursu Red Dot Award: Product Design 2015 międzynarodowe jury złożone z projektantów, profesorów i dziennikarzy oceniło 4 928 produktów z 56 krajów. Wyróżnienia zostaną wręczone 29 czerwca podczas uroczystej gali w gmachu teatru Aalto Theatre w Essen. Natomiast w dniach od 30 czerwca 2015 roku do 30 lipca 2016 roku wszystkie wyróżnione produkty, nie wyłączając nagrodzonych samochodów, można będzie podziwiać na wystawie zorganizowanej w muzeum Red Dot Design Museum w Essen oraz za pośrednictwem strony internetowej pod adresem www.red-dot.de. Wszystkie zaprezentowane tam eksponaty w pełni zasługują na oznaczenie „czerwoną kropką”, czyli międzynarodowym symbolem doskonałości estetycznej i stylizacyjnej.