Bezpieczeństwo

Kiedy opony zimowe kwalifikują się do wymiany?

car on a forest pathBadania przeprowadzone przez serwis Allegro.pl pokazały, że ponad 90 proc. kierowców używa opon zimowych. Warto przy tym pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacji takich opon.

– Według specjalistów właściwe przechowywanie i odpowiednie dbanie o opony zimowe może spowodować, że posłużą nam one wiele sezonów. Oczywiście czas nie jest jedynym czynnikiem, który kwalifikuje oponę do wymiany – wyjaśnia Robert Krotoski, manager kategorii „Motoryzacja” w Allegro.pl – Nie mniej istotnym parametrem jest stan bieżnika. Polskie prawo przewiduje, że grubość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Warto pamiętać, że w przypadku opon zimowych te wartości są zdecydowanie niewystarczające i zagrażają bezpieczeństwu podróżujących.

Eksperci radzą, aby opony zimowe wymieniać na nowe, kiedy głębokość bieżnika zmniejszy się do 4 mm. Po przekroczeniu tej granicy „zimówka” zaczyna tracić swoje właściwości. Warto przy tym pamiętać, że głębokość bieżnika w nowych oponach zimowych to 9 mm, a badania dowiodły, że opony z bieżnikiem głębokim na 7 mm mają już zaledwie 60 proc. skuteczności.

Badania przeprowadzone przez serwis Allegro.pl pokazały, że 93 proc. ankietowanych używa opon zimowych, a kolejne 3 proc. wybiera opony całoroczne. Większość, bo 60 proc. zapytanych kierowców użytkuje opony zimowe przez okres od czterech do sześciu lat. Zaledwie 6 proc. ankietowanych przyznało, że jeździ na jednych „zimówkach” powyżej siedmiu lat.

– Nie tylko nadmierne zużycie bieżnika, czy ewentualne uszkodzenia kwalifikują oponę do wymiany. Nie mniej istotny jest jej wiek. Na ściance bocznej każdej opony można znaleźć owal z nabitymi czterema cyframi. Pierwsze dwie oznaczają numer tygodnia, ostatnie dwie rok produkcji – dodaje Robert Krotoski z serwisu Allegro.pl – To bardzo istotna informacja. Uznaje się, że po sześciu latach opona zimowa zaczyna gwałtownie tracić swoje właściwości i kwalifikuje się do wymiany.

Dane serwisu Allegro.pl pokazują, że Polacy darzą zaufaniem znanych producentów opon i to ich produkty najczęściej wybierają. Około 70 proc. kupujących wybiera przy tym opony nowe.

– Ceny kompletu nowych opon zimowych zaczynają się na serwisie Allegro.pl od około 600 zł. Zestaw czterech „zimówek” klasy premium to wydatek rzędu około 1000 zł. Dodatkowo w ofercie Allegro.pl znalazły się opony objęte 2- letnim ubezpieczeniem w cenie – dodaje Krotoski.

Temperatura otoczenia również nie pozostaje bez wpływu na przyczepność opon. Zaleca się, aby zmieniać ogumienie z letniego na zimowe, gdy średnia dzienna temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Ma to związek z zachowaniem się mieszanki gumowej opony letniej, która poniżej tej temperatury twardnieje, co drastycznie obniża przyczepność i wydłuża drogę hamowania.

Na żywotność opony znaczący wpływ ma ciśnienie. Prawidłowe gwarantuje, że „zimówka” będzie spełniała swoje zadanie, nieodpowiednie narazi podróżujących na niebezpieczeństwo spowodowane znacznym pogorszeniem trakcji. Zbyt niskie ciśnienie powoduje również zwiększenie zużycia paliwa. Przyjmuje się, że ciśnienie niższe o 20 proc. od zalecanego przez producenta danego modelu samochodu powoduje, że zużycie paliwa wzrasta o 1,7 proc. Specjaliści radzą, aby kontrolować ciśnienie w oponach przynajmniej raz w miesiącu.

Jak przechowywać opony?

Nie mniej ważne jest odpowiednie przechowywanie opon. Po ich zdemontowaniu należy je dokładnie umyć i osuszyć, a czyste opony najlepiej zabezpieczyć odpowiednimi kosmetykami. Ceny specjalnego płynu do konserwacji ogumienia zaczynają się na Allegro.pl od około 20 zł za litr koncentratu. Przywraca on nie tylko świeżość i atrakcyjny wygląd, ale spowalnia starzenie gumy i zabezpiecza ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Specjaliści zalecają, aby przechowywać opony w specjalnych pokrowcach. Magazynowanie ich w workach foliowych może spowodować, że wilgoć wpłynie negatywnie na stan techniczny ogumienia, co drastycznie skróci jego żywotność. Alternatywą są specjalne pokrowce. Najtańsze komplety, wykonane z trudno przemakalnego i zapewniającego odpowiednią cyrkulację powietrza materiału można kupić na Allegro.pl już za około 25 zł. Komplet profesjonalnych pokrowców wykonanych z bardzo mocnego i wodoodpornego materiału, wyposażonych w zamek błyskawiczny to koszt na poziomie około 100 zł.

Tak zabezpieczone ogumienie należy przechowywać w suchym miejscu o umiarkowanej temperaturze, gdzie nie będą narażone na działanie warunków atmosferycznych, ani na działanie promieni słonecznych ponieważ może to prowadzić do ich zniszczenia.