Aktualności

Kia EV9 zdobywa pięć gwiazdek w teście Euro NCAP

Nowa Kia EV9 uzyskała najwyższą możliwą ocenę za wysoki poziom bezpieczeństwa w szeroko zakrojonych testach przeprowadzonych przez Euro NCAP – wiodącą i niezależną organizację, która testuje bezpieczeństwo samochodów w Europie. Elektryczny, siedmiomiejscowy SUV uzyskał w teście maksymalną ocenę pięciu gwiazdek.

EV9 oceniono w czterech kategoriach. Podczas całego testu samochód spisał się doskonale. Nowy flagowy model marki Kia osiągnął wynik 84% skuteczności w zakresie ochrony dorosłych pasażerów, 88% w zakresie ochrony dzieci, 76% w przypadku niechronionych użytkowników dróg, w tym pieszych i 83% w kategorii „wspomaganie bezpieczeństwa”, która m.in. ocenia dostępność systemów asystujących.

Euro NCAP pochwaliło kabinę EV9 za zachowanie stabilności podczas zderzenia czołowego oraz za zapewnienie dobrej ochrony kolan i ud wszystkich pasażerów – niezależnie od ich wzrostu i miejsca zajmowanego w samochodzie. Testy wykazały, że EV9 zachowuje się umiarkowanie łagodnie w przypadku zderzenia czołowego. W teście zderzeniowym z barierą boczną EV9 zdobyło maksymalną liczbę punktów, zapewniając wysoki poziom ochrony wszystkich krytycznych obszarów ciała kierowcy i pasażerów. SUV został doceniony także za zaawansowany system eCall, który w razie wypadku powiadamia służby ratunkowe.

Jeszcze lepsze wyniki EV9 uzyskało w testach zderzeniowych z udziałem dzieci. Samochód ochronił wszystkie krytyczne obszary manekinów, które symulują ciała dzieci w wieku sześciu i dziesięciu lat. Euro NCAP zwróciło uwagę na elastyczność poduszki powietrznej EV9 oraz na inteligentny system wykrywania obecności dziecka.

Testując systemy wspomagające bezpieczeństwo zastosowane w EV9, podkreślono skuteczne działanie systemu automatycznego hamowania awaryjnego (AEB), który dobrze reaguje na inne samochody i unika zderzenia w większości testowych scenariuszy.

Innymi funkcjami bezpieczeństwa wyróżnionymi przez Euro NCAP są asystent utrzymania pasa ruchu (LKA) zastosowany w modelu EV9, który w przypadku zjechania z pasa ruchu delikatnie koryguje tor jazdy, ale skutecznie interweniuje również w bardziej krytycznych sytuacjach. Stwierdzono również, że system rozpoznawania prędkości dobrze radzi sobie z identyfikowaniem lokalnych ograniczeń prędkości, a kierowca może zdecydować, czy system będzie automatycznie ingerował w działanie aktywnego tempomatu.

Ocenę bezpieczeństwa EV9 wzmocniła wytrzymała modułowa platforma (E-GMP) o sztywnej konstrukcji. W połączeniu z różnorodnymi aktywnymi funkcjami, które wspomagają kierowcę i bezpieczeństwo, wyniki testu Euro NCAP potwierdzają zalety EV9 w zakresie zarówno maksymalnej wygody, jak i wysokiego bezpieczeństwa podróżowania.