AktualnościBezpieczeństwo

Jazda na skróty

fot. renault_07.09_.jpgJazda wyznaczonym torem wydaje się kierowcom jedną z oczywistych zasad ruchu drogowego. Tymczasem wielokrotnie można zaobserwować niebezpieczne zjeżdżanie samochodów na sąsiedni pas ruchu, zwłaszcza na zakrętach. Ścinanie zakrętów jest jednym z najbardziej niebezpiecznych błędów popełnianych przez kierowców i przyczyną wielu wypadków.

Zwolnij przed zakrętem

Niejednokrotnie, aby zyskać kilka sekund kierowcy są skłonni ryzykować zdrowie i życie swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu. Jednym z najbardziej niebezpiecznych zachowań kierowców jest pokonywanie zakrętów z dużą prędkością, co w praktyce przekłada się na wjeżdżanie poza swój pas ruchu i ścinanie zakrętu. Zdarza się, że na drodze nie ma namalowanych linii, ale nawet wówczas pamiętajmy, aby zawsze trzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Kiedy zbliżamy się do zakrętu, zwolnijmy i nie dopuszczajmy do sytuacji, w której nasze auto traci przyczepność, a my jesteśmy zmuszeni wjechać na sąsiedni pas. Takie zachowanie kierowcy może skończyć się tragicznie – dodaje Zbigniew Weseli.

Trzymaj się prawej krawędzi

Nawet jeśli nie zdarza się nam ścinać zakrętów, powinniśmy uważać na innych kierowców, którzy nie trzymając się swojego pasa zjeżdżają z dużą prędkością na sąsiedni. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim jechać szerokim łukiem jak najbliżej zewnętrznej strony jezdni. Jazda blisko krawędzi jezdni pozwoli nam nie tylko zachować stosunkowo bezpieczną odległość od samochodu jadącego z naprzeciwka, ale przede wszystkim sprawi, że będziemy dla niego widoczni. Dzięki temu kierowca być może zwolni przed pokonywaniem zakrętu i nie będzie próbował pokonać go z dużą prędkością – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Bądźmy szczególnie uważni na drogach o małym natężeniu ruchu, ponieważ tam najczęściej kierowcy ścinają zakręty. Wydaje im się wówczas, że jest małe prawdopodobieństwo spotkania kogoś jadącego z naprzeciwka i z większą łatwością decydują się na wykonywanie brawurowych manewrów.

Jedź swoim torem

Kodeks drogowy bezwzględnie zobowiązuje kierowców do jazdy wyznaczonym torem. Warto pamiętać, że kiedy pasy ruchu są jednoznacznie wyznaczone, nie wolno zajmować na drodze więcej niż jednego pasa. Kierowca powinien zdecydować się, na którym pasie jechać, mając na uwadze, że nie powinien jechać na granicy między pasami i wjeżdżać bez wykonywania manewrów na linię je oddzielającą – przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Warto także pamiętać, że jazda po przeciwnym pasie ruchu jest zabroniona, dlatego zastanówmy się zanim wejdziemy w zakręt z dużą prędkością.