Bezpieczeństwo

Jak przygotować auto do zimy?

Pomimo tego, że pogoda wciąż rozpieszcza kierowców, nie można zapominać o odpowiednim przygotowaniu samochodu do okresu, w którym temperatury spadną znacząco „poniżej zera”, a na drogach zalegnie śnieg i błoto pośniegowe.

Badania przeprowadzone przez serwis Allegro.pl pokazały, że ponad 90 proc. Polaków używa opon zimowych, a kolejne 4 proc. wybiera opony całoroczne. Większość kierowców nie zapomina również o prawidłowym ciśnieniu w oponach, a czas użytkowania „zimówek” nie przekracza okresu 6 lat, po upływie którego ogumienie zaczyna gwałtownie tracić swoje właściwości jezdne.

– Wyniki naszej ankiety pokazały, że Polacy zaczęli przykładać dużo uwagi do opon zimowych. Jeszcze 6 lat temu zaledwie 55 proc. zapytanych dopasowywało opony do pory roku. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła – wyjaśnia Robert Krotoski, manager kategorii „Motoryzacja” – Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze opony nie zapewnią nam należytego bezpieczeństwa, jeżeli odpowiednio nie zadbamy o stan techniczny naszego samochodu.

Opony to nie wszystko

Przygotowując samochód do zimy warto sprawdzić, w jakim stanie znajduje się zawieszenie i układ hamulcowy samochodu. Zużyte amortyzatory zmniejszają żywotność opon, ale co ważniejsze, wydłużają drogę hamowania, przez co stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia kierowcy oraz innych uczestników dróg.

– Specjaliści ostrzegają, aby nie bagatelizować objawów złego stanu technicznego amortyzatorów. Pomimo tego, że są one kontrolowane podczas wizyt na stacjach diagnostycznych, warto częściej poddać je diagnostyce. Przyjęło się, że należałoby dwa razy do roku zbadać ich sprawność, ponieważ stan naszych dróg nadal pozostawia wiele do życzenia – dodaje Robert Krotoski.

Warto pamiętać, że niesprawne amortyzatory wydłużają drogę hamowania pojazdu. Testy przeprowadzone przez niezależne organizacje wykazały, że 50 proc. zużycia tych elementów powoduje, że samochód jadący po suchej i przyczepnej nawierzchni, z prędkością 50 km/h, zatrzyma się dwa metry dalej od pojazdu ze sprawnymi amortyzatorami. Do tego dochodzą jeszcze zagrożenia związane z gorszą stabilnością na drodze, co może skończyć się utratą panowania nad pojazdem, na przykład podczas wchodzenia w zakręt.

– Koszty zakupu amortyzatorów w serwisie Allegro.pl są zróżnicowane. Najtańsze komplety można kupić już za około 100 zł, ale cena zależy głównie od modelu samochodu i producenta części, do którego dany element pasuje. Nie zapominajmy również, że nadmiernie zużyte lub niesprawne amortyzatory wpływają również na szybsze wyeksploatowanie innych elementów zawieszenia. A te są już najczęściej znacznie droższe – dodaje Krotoski.

Zanim spadnie śnieg warto też skontrolować zużycie klocków, tarcz i przewodów hamulcowych. Odpowiednio wyposażony serwis samochodowy lub warsztat diagnostyczny może wykonać badanie siły hamowania. Jeżeli rozkład sił będzie nierównomierny może to doprowadzić do utraty stabilności podczas hamowania na śliskiej nawierzchni.

Wymiana płynów – kiedy należy je wymieniać?

Wymiana płynów eksploatacyjnych to podstawowa czynność, o której nie można zapominać. Nie zastosowanie się do wytycznych instrukcji obsługi może doprowadzić do poważnych awarii.

– Płyn hamulcowy należy wymieniać co dwa lata. Najpopularniejszą obecnie klasę DOT-4 można znaleźć w ofertach Allegro.pl już od 7 zł za pół litra. Nie zapominajmy, że zużyty płyn hamulcowy może się zagotować, a wtedy nasz samochód zostanie pozbawiony skutecznie działających hamulców. Poziom płynu należy sprawdzać przynajmniej raz na kwartał – wyjaśnia Robert Krotoski – Warto też się zaopatrzyć w niezbędny w okresie zimowym płyn do spryskiwaczy o niskiej temperaturze zamarzania, czyli tak zwany „zimowy”. Przy okazji warto sprawdzić stan wycieraczek, które w tym okresie będą poddane bardziej wytężonej eksploatacji. Koszt zakupu płynu do spryskiwaczy w serwisie Allegro.pl to około 10 zł za 5 litrów. Warto sprawdzić skład płynu, by upewnić się czy produkt nie zawiera szkodliwego dla zdrowia metanolu – dodaje Krotoski.

Podczas okresowej kontroli pojazdu powinno się sprawdzić zarówno kondycję akumulatora, jak i płynu chłodniczego. Niektórzy producenci nie przewidują wymiany tego drugiego przez cały okres użytkowania samochodu, ale nie można zapominać o sprawdzaniu jego poziomu, a przy okazji jego temperatury zamarzania.

– Są dwa proste sposoby kontrolowania temperatury zamarzania płynu chłodniczego. Pierwszy i dokładniejszy polega na zakupie odpowiedniego urządzenia zwanego areometrem. Nie jest ono drogie, w ofertach Allegro.pl można je znaleźć już za około 6 zł. Można również pobrać próbkę płynu i umieścić go w zamrażarce. Jeśli płyn zamarznie to czeka nas wymiana – dodaje Krotoski.

O ile w przypadku płynu chłodniczego kontrola może się odbyć w zaciszu własnego garażu, to już w przypadku akumulatora sprawa się nieco bardziej komplikuje. Tu najczęściej pomoże fachowiec, który nie tylko dokona pomiaru prądu ładowania, ale także sprawdzi stan kabli, połączeń i przewodów.

Można się również zaopatrzyć w cyfrowy tester akumulatorów. To urządzenie, które pozawala sprawdzić kondycję akumulatora oraz to, jak bardzo jest on wyeksploatowany. Najprostsze urządzenia tego typu kosztują na serwisie Allegro.pl około 15 zł, bardziej zaawansowane około 70 zł.

Światła – kierowcy o nich zapominają

Od 2007 roku funkcjonuje w Polsce obowiązek używania świateł przez cały dzień. Dlatego warto systematycznie kontrolować, światła do jazdy dziennej lub, jeżeli pojazd nie jest w takie wyposażony, światła mijania. Warto również pamiętać, że prawidłowo działające światła stopu, kierunkowskazy i przeciwmgłowe mogą uchronić przed kolizją.

Zestawy żarówek i bezpieczników nie są drogie. Najtańsze, z żarówką H4 lub H7, można kupić w serwisie Allegro.pl już za około 10 – 15 zł, czyli znacznie taniej niż na stacjach benzynowych. Jeżeli natomiast chcemy kupić żarówki renomowanych firm musimy liczyć się z kosztami na poziomie od 50 zł za podobny zestaw.

– Kierowcy bardzo często zapominają o tym, aby na bieżąco kontrolować prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie. Warto w tym celu odwiedzić najbliższą stacje diagnostyczną, gdzie oprócz regulacji świateł można sprawdzić, czy reflektory świecą jednakowo, oraz czy nie są uszkodzone – dodaje Robert Krotoski.