Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Aktualności

Grupa PSA liderem pod względem patentów we Francji

Próby samochodu autonomicznego Grupy PSAGrupa PSA zajmuje wiodące miejsce w rankingu francuskiego Krajowego Instytutu Własności Przemysłowej (INPI) z liczbą 1012 zgłoszonych patentów i utrzymuje się na pozycji lidera.

Wysokie kompetencje pracowników PSA i właściwe założenia przyjęte w pracach badawczo-rozwojowych przekładają się na ponad tysiąc zgłoszonych patentów. Wspierają także realizację strategii innowacji Grupy w trzech kluczowych aspektach: czystych technologii, koncepcji autonomicznych samochodów i connected cars oraz atrakcyjności marek Grupy – Peugeot, Citroëna i DS.

W 2015 roku budżet na prace badawczo-rozwojowe Grupy PSA wyniósł 1,8 miliarda euro. Innowacje świadczą o dążeniu Grupy do oferowania ekologicznych rozwiązań, które pozwolą spełnić oczekiwania stawiane przyszłym rozwiązaniom w zakresie mobilności.

Grupa PSA – producent stawiający na nowe rozwiązania w zakresie mobilności

Innowacyjne rozwiązania w tej dziedzinie są przedmiotem szeroko zakrojonych prac badawczych, które przekładają się na ponad 250 patentów w dniu dzisiejszym.

  • Jeśli chodzi o samochody autonomiczne, przejście ze standardowego trybu jazdy na pół lub całkowicie autonomiczny tryb jest przedmiotem ponad 130 patentów. Dotyczą one m.in. interfejsów człowiek-maszyna, systemów ADAS i specjalnego wyposażenia samochodu. Kilka samochodów C4 Picasso wyposażonych w funkcjonalność autonomicznej jazdy pokonało na otwartej drodze ponad 20 tys. km, co stanowi najlepszy dowód know-how Grupy.
  • Grupa złożyła także ponad 60 patentów dotyczących connected cars. Opracowała m.in. Car Easy Apps – platformę programową, która zostanie wykorzystana dla przyszłych aplikacji na smartfony związanych z użytkowaniem samochodów. W dziedzinie usług telematycznych Grupa jest pionierem jeśli chodzi o automatyczne wzywanie służb ratunkowych i pomocy drogowej. Oferowany przez nią system umożliwia automatyczne wezwanie służb ratunkowych na miejsce wypadku. Na dzień dzisiejszy został on zamontowany w ponad 1,8 miliona samochodów Grupy.

Grupa PSA sięga po zaawansowane rozwiązania technologiczne w celu zmniejszenia zużycia paliwa i emisji

Grupa PSA jest europejskim liderem pod względem ograniczania emisji CO2. W 2015 roku średnia emisja w samochodach Grupy wynosiła 104,4 g CO2/km. Liczne innowacje dotyczą również silników. Tytułem przykładu:

  • Trzycylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy EB PureTech został wybrany „silnikiem roku 2015” w swojej kategorii. Zastosowane w nim rozwiązania są objęte 120 patentami. Umożliwiają one obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2 o 18% w porównaniu do poprzednich wersji.
  • Grupa PSA dba również o wysoką efektywność technologii stosowanych w układach oczyszczania spalin montowanych w silnikach wysokoprężnych. Technologia BlueHDi pozwala na usunięcie 99,9% cząstek stałych i zmniejszenie nawet o 90% emisji tlenków azotu. Technologie SCR*, w połączeniu z filtrem cząstek stałych pracującym w oparciu o specjalny dodatek do paliwa, jest objęta ponad 100 patentami, m.in. dotyczącymi układu sterowania wtryskiem mocznika i konstrukcji zbiornika.

Po ogłoszeniu wyników tegorocznej klasyfikacji Gilles Le Borgne, Dyrektor ds. badawczo-rozwojowych Grupy PSA oświadczył: „Grupa PSA już po raz dziewiąty z rzędu zajmuje pierwsze miejsce w zaszczytnym rankingu liczby zgłoszeń patentowych. Wynik ten świadczy o zaangażowaniu i kreatywności pracowników naszej Grupy, a także o naszym dążeniu do spełnienia potrzeb i oczekiwań klientów”.

*Selective Catalytic Reduction