Aktualności

Forda Kuga z najmocniejszym silnikiem Diesel w historii

Ford Kuga jest teraz dostępny z licznymi innowacjami, w tym z nowym, najmocniejszym w historii tego modelu silnikiem wysokoprężnym.

Jednostki benzynowe i wysokoprężne dostępne w Fordzie Kuga emitują teraz mniej CO2. Ponadto, model ten został standardowo wyposażony w zaawansowane technologie, które pomagają zredukować zużycie paliwa, jak układ Auto-Start-Stop czy aktywna żaluzja wlotu powietrza do komory silnika.

„Ford zmodernizował gamę Forda Kuga, oferując wersje odznaczające się niższym zużyciem paliwa. Nowością jest elegancki, metalizowany kolor nadwozia Tiger Eye, który nigdy wcześniej nie był stosowany w autach produkowanych przez Forda, a także system SYNC z funkcją AppLink, pozwalającą kierowcy w bezpieczny sposób sterować aplikacjami na smartfona za pomocą poleceń głosowych,” powiedział Roelant de Waard, wiceprezes ds. marketingu, sprzedaży i serwisu, Ford of Europe.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 roku aż 83 procent wszystkich Fordów Kuga sprzedanych na 20 głównych rynkach zbytu Forda* było wyposażonych w silnik Diesel 2,0 litra TDCi. Obecnie inżynierowie firmy zwiększyli moc tej jednostki o 17 KM do 180 KM, a jej maksymalny moment obrotowy z 340 do 400 Nm. Najnowsza konstrukcja zapewni Fordowi Kuga najlepsze osiągi w historii tego modelu, w szczególności w połączeniu z systemem inteligentnego napędu na cztery koła, który wybiera większość nabywców.

Ford wprowadza w Fordzie Kuga nowy silnik benzynowy 1,5 litra EcoBoost*, który pozwoli zredukować emisję CO2 ze 154 do 143 g/km, czyli o ponad siedem procent w porównaniu z oferowaną do tej pory jednostką 1,6 litra EcoBoost**. Ford zaoferuje również 120-konną wersję silnika 2,0 litra TDCi emitującą 122 g/km CO2*, czyli o 12 procent mniej.

Inteligentny SUV

Opracowany przez Forda system SYNC z funkcją AppLink pozwoli sterować aplikacjami za pomocą poleceń głosowych, dzięki czemu prowadzący nie będzie musiał odrywać wzroku od drogi i rąk od kierownicy. Wśród oferowanych aplikacji znalazł się wiodący na rynku serwis oferujący dostęp do muzyki w strumieniu Spotify, jak również aplikacje ADAC, Audioteka, AUPEO!, DIE WELT, Cyclops, Glympse i Radioplayer.

Z najnowszych danych opublikowanych przez Forda wynika, że oferowane w Fordzie Kuga zaawansowane technologie wspomagające kierowcę cieszą się wśród nabywców dużą popularnością: około jedna trzecia sprzedanych aut była wyposażona w kamerę cofania, a ponad połowa w technologię Active Park Assist, która wspomaga parkowanie równoległe.

Oprócz tempomatu z regulowanym ogranicznikiem prędkości oferowanego standardowo, Ford Kuga jest teraz dostępny z tempomatem adaptacyjnym z funkcją wczesnego ostrzegania Forward Alert, która emituje ostrzeżenie, jeśli Ford Kuga zbytnio zbliży się do pojazdu jadącego z przodu. Standardem jest również czujnik ciśnienia w ogumieniu, który ostrzega o spadku ciśnienia w oponach podczas podróży. W ofercie znalazły się też takie innowacje, jak drzwi bagażnika otwierane i zamykane elektrycznie i bezdotykowo, sygnalizacja pojawienia się innego pojazdu w martwym polu widzenia kierowcy, system zapobiegania kolizjom przy małych prędkościach Active City Stop, system kontroli pasa ruchu, system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu, automatyczny przełącznik świateł drogowych, funkcja monitorowania koncentracji kierowcy czy system rozpoznawania znaków drogowych.

Ford Kuga jest teraz dostępny w trzech nowych kolorach nadwozia: Ruby Red Metallic, Magnetic Metallic i Tiger Eye Metallic, który nigdy wcześniej nie był stosowany w samochodach Forda. Oprócz tego w ofercie pojawił się nowy kolor wnętrza Medium Light Stone oraz opcjonalny pakiet stylizacyjny nadwozia, który dodatkowo podkreśla charakter tego modelu.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 roku sprzedaż Forda Kuga w Europie wzrosła o 33 procent* w stosunku rok do roku. Od stycznia do września Ford sprzedał ponad 63 000 egzemplarzy tego modelu na swoich 20 głównych rynkach zbytu w Europie. Dla porównania, w tym samym okresie w roku 2013 wydano klientom 47 600 egzemplarzy Forda Kuga. Dzięki temu w okresie od stycznia do sierpnia 2014 roku Ford Kuga zwiększył swój udział w rynku SUV-ów średniej wielkości o 20 procent – z 6,9 do 8,3 procenta.

Od czasu europejskiego debiutu nowego Forda Kuga na rynku w 2012 roku, z linii produkcyjnych należących do Forda fabryk w Walencji (Hiszpania) i Jełabudze (Rosja) zjechało ponad 200 000 egzemplarzy tego modelu. Co więcej, w okresie 12 miesięcy od października 2013 do września 2014 sprzedaż Forda Kuga w Rosji zwiększyła się o 97 procent w stosunku rok do roku.

Gama europejskich SUV-ów Forda obejmuje obecnie nowego Forda EcoSport, natomiast w przyszłym roku ofertę uzupełni charyzmatyczny, przestronny i inteligentny Ford Edge.