Aktualności

Dwumilionowy samochód Kia wyprodukowany w Europie

KME 2,000,000 European production 2Kia Motors Europe poinformowała o wyprodukowaniu dwumilionowego samochodu w Europie.

Nowoczesna fabryka w słowackim mieście Żylina otwarta została w 2006 roku. To jedyny zakład produkcyjny Kia w Europie, lecz odpowiedzialny aż za 56% sprzedaży Kia na Starym Kontynencie. To właśnie w Żylinie produkowany jest europejski bestseller Kia Sportage, Kia Venga oraz cała gama modelu cee’d – hatchback, kombi i trzydrzwiowy pro_cee’d. Tam też powstają samochody cee’d GT i pro_cee’d GT.

Dwumilionowym samochodem, który zjechał z europejskiej linii produkcyjnej Kia był sportowy pro_cee’d GT w kolorze metalicznym „Deluxe White”. Zarówno samochód jak i jego silnik 1.6 T-GDI o mocy 204 KM (benzynowy turbo z bezpośrednim wtryskiem paliwa) pochodzą ze Słowacji. Do swego nabywcy w Belgii ten, można powiedzieć, historyczny egzemplarz trafi pod koniec kwietnia br.

W roku ubiegłym Kia wyprodukowała na Słowacji nieco ponad 323 000 samochodów i 493 000 jednostek napędowych – ilości rekordowe w statystykach rocznych koncernu. Od momentu rozpoczęcia produkcji w roku 2006, wydajność słowackiej fabryki rośnie modelowo z roku na rok. Połowę wolumenu stanowi popularna gama modelowa cee’d, przed kompaktowym SUVem Sportage i Vengą. Samochody wytwarzane w Żylinie eksportowane są do 76 krajów świata, w większości do dystrybutorów na obszarze Europy i Federacji Rosyjskiej. Każdy samochód z logo Kia sprzedawany w Europie objęty jest unikalną, 7-letnią/150.000 km gwarancją producenta.