Citroen C3 R5 w MŚ w sezonie 2020

Citroën Racing będzie kontynuował rywalizację w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA we współpracy ze swoimi najważniejszymi klientami, startującymi modelem C3 R5. Pierwszym występem w nowej kampanii mistrzowskiej będzie zaplanowany na styczeń Rajd Monte Carlo, a zakończy się ona w listopadzie w Japonii. W okresie tym odbędzie się 13 rund, w tym szereg klasyków stale obecnych w kalendarzu WRC. Programowi startów Citroënami C3 R5 towarzyszyć będzie proces rozwojowy tego samochodu, trwający już od roku 2018. Citroën Racing zapowiada dalsze prace w tym kierunku, aby stale zapewniać swoim klientom coraz bardziej konkurencyjny pojazd.

Kierowcy Mads Østberg i Yohan Rossel, reprezentujący zespół PH Sport, będą korzystać z oficjalnego wsparcia Citroën Racing i jej partnerów, firm Total i Michelin. Østberg wystartuje w ośmiu, a Rossel w sześciu rundach tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata FIA. Ponadto, młody francuski zawodnik otrzyma dodatkowe wsparcie ze strony FFSA (Fédération Française de Sport Automobile – Francuskiej Federacji Sportu Samochodowego). W rajdzie Monte Carlo wystąpią też wspierani przez FFSA kierowcy Nicolas Ciamin i Eric Camilli. Włącznie ze zgłoszeniami prywatnymi, na starcie 87. edycji zimowego klasyka pojawi się aż sześć Citroënów C3 R5.

Citroën Racing zapowiedział udzielenie wsparcia dla obiecującego francuskiego kierowcy Yohana Rossela, który w ubiegłym sezonie, startując Citroënem C3 R5, za pierwszym podejściem zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Francji. Udział we wszystkich rundach krajowej serii mistrzowskiej był dla Rossela nagrodą za zwycięstwo, w sezonie 2018, w serii pucharowej 208 RALLY CUP. Dwudziestoczterolatek wykorzystał szansę, przez cały sezon plasował się w czołówce, a tytuł mistrzowski zapewnił sobie w rundzie rozgrywanej w regionie, z którego pochodzi – w Critérium des Cévennes. W 2020 r. Rossel i jego pilot Benoît Fulcrand wystartują w barwach zespołu Equipe de France FFSA w sześciu rundach mistrzostw świata w klasie WRC3. Celem tego programu jest dalsza nauka rajdowego rzemiosła, zdobywanie doświadczeń i zaliczanie równych, solidnych wyników. Pierwszym występem nowego sezonu będzie dla nich Rajd Monte Carlo, a kolejnymi – organizowane na szutrowych trasach rajdy Portugalii, Włoch i Finlandii, następnie Rajd Niemiec i na zakończenie Rajd Wielkiej Brytanii.