AktualnościBezpieczeństwo

Bezpiecznie w góry

650x650fx0xcc5435f3fc350d393501fd8b68a29a1dMarka ŠKODA od 13 lat wspiera Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, przekazując niezawodne samochody, które co roku muszą sprostać setkom wyzwań. Pierwszymi autami, jakie zostały przekazane, były ŠKODA Octavia w wersji 4×4 i Octavia Scout. Aktualnie we flocie TOPR jest 7 samochodów marki, gotowych ułatwiać pracę ratownikom, a co najważniejsze – nieść pomoc w najtrudniejszych warunkach górskich.

Co roku w Tatrach dochodzi średnio do ponad 600 wypadków, z czego średnio ok. 20 kończy się śmiercią.

Przyczyn tych tragedii należy szukać przede wszystkim w złym przygotowaniu wycieczki – czasem braku odpowiedniego wyposażenia i umiejętności posługiwania się nim, braku planowania tras czy ekwipunku adekwatnie do panujących i prognozowanych warunków atmosferycznych i nierealnej ocenie własnych możliwości.

W górach średnio ok. 30% wszystkich interwencji jest wykonywanych z użyciem śmigłowca. W ciągu roku około 200 osób zostaje za jego pomocą uratowanych.

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo i świadomość miłośników gór, a także uwrażliwić ich na zasady panujące na górskich szlakach, marka ŠKODA połączyła siły z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, wzywając górołazów do sprawdzenia swojej wiedzy o postępowaniu w warunkach górskiego zagrożenia zimą i latem, ale również do utrwalenia podstawowych pojęć i zachowań, jakie powinien znać każdy turysta.

Na interaktywnej platformie użytkownicy mogą wybrać się na wirtualną, górską wycieczkę. Dzięki przygotowanym filmom video, będących odzwierciedleniem możliwych, górskich scenariuszy, dowiedzą się, czy potrafią zagwarantować sobie i innym pełne bezpieczeństwo lub co zrobić, aby je osiągnąć.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.bezpieczniewgory.pl, dzięki której miłośnicy górskich wędrówek sprawdzą się w sytuacji zagrożenia.