AktualnościMotorsport

Baja Szczecinek – zacięta rywalizacja o punkty

Po udanej rywalizacji w Szczecinie zawodnicy cross-country zawitają do Szczecinka, gdzie na okolicznych poligonach w Czarnem i Okonku odbędzie się kolejna runda Rajdowych Mistrzostw i Pucharu Polski Samochodów Terenowych, a zarazem IV runda Dacia Duster Elf Cup 2019. Na liście zgłoszeń widnieją 24 załogi w Mistrzostwach Polski oraz 17 w Pucharze Polski, z czego 6 w Dacia Duster Elf Cup 2019.

Rywalizacja w Dacia Duster Elf Cup 2019 staje się coraz bardziej zaawansowana, bo jest to już czwarta z sześciu zaplanowanych rund cyklu. Pomimo ukształtowania się czołówki, aż pięć załóg ma realne szanse wygrać w klasyfikacji rocznej. Cztery pierwsze ekipy dzieli jedynie sześć punktów – czyli tyle, ile można zdobyć za szóste miejsce w Dacia Duster Elf Cup. Jak pokazały statystyki ORLEN Baja Poland, gdzie wszystkie załogi zameldowały się na mecie, tu także bardzo wiele będzie zależało od samych zawodników.

Za nami już półmetek zmagań w Dacia Duster Elf Cup 2019. Wykrystalizowała się czołówka zawodów i zapewne ci zawodnicy rywalizować będą o główne trofea sezonu – powiedział Krzysztof Hołowczyc, ambasador Dacia Duster Elf Cup. Mam na myśli Tadeusza Rzeżuchowskiego, Pascala Brodnickiego, Michała Cebulę, Macieja Grabowskiego i Wojciecha Musiała. Widać z tego, że kandydatów do zwycięstwa jest sporo i to bardzo cieszy, bo stawka jest wyrównana. Każdą tegoroczną rundę DDEC wygrała inna załoga, co świadczy o zaciętej rywalizacji, ale też o wyrównanych osiągach aut, co w pucharze markowym jest rzeczą zasadniczej wagi. Sam z dużym zaciekawieniem oczekuję wyników, bo każdy ma szansę na wygraną.

Trasy Baja Szczecinek bywają dla zawodników bardzo zdradliwe i nieprzewidywalne. Teren ma charakterystykę podobną do poligonu w Drawsku Pomorskim. W Okonku i Czarnem nie brakuje kopnych piasków z głębokimi koleinami, krętych i ciasnych leśnych partii, oraz bardzo szybkich prostych.

Po małej przerwie udało nam się powrócić na poligon Okonek, dzięki czemu trasa rajdu jest bardziej urozmaicona i dłuższa – zapowiedział główny organizator zawodów Andrzej Derengowski. Przygotowaliśmy dwa odcinki specjalne: jeden to właśnie poligon „Okonek” (próba o długości blisko 43 km), drugi – dobrze znany, niemal kultowy poligon „Czarne” (ponad 60 km). Obydwa będą pokonywane po dwa razy, więc łączna długość prób to dokładnie 206 km i 880 m. Taką samą trasę pokonają zawodnicy wszystkich kategorii.

Badanie Kontrolne oraz odbiór administracyjny prowadzone będą w piątek od rana. Pierwsi zawodnicy RPPST wyjadą na trasę o godzinie 16 w piątek i dwukrotnie pokonają próbę „Okonek”. W sobotę od godziny 10 rywalizacja będzie się toczyć na poligonie w Czarnem.

Lista zgłoszeń Dacia Duster Elf Cup 2019/Baja Szczecinek:
159. Tadeusz Rzeżuchowski/Wojciech Jermakow
160. Pascal Brodnicki/Ernest Górecki
161. Wojciech Musiał/ Daniel Siatkowski
162. Maciej Grabowski/Adam Binięda
163. Michał Cebula/Filip Chilarzewski
167. Ewa Soroczyńska/ Roman Kiciński

Punktacja po III rundzie Dacia Duster Elf Cup 2019:

1. Rzeżuchowski/Jermakow 38;
2. Brodnicki 36;
3. Cebula 33;
4. Grabowski/Binięda 32;
5. Zając 22;
6. Musiał 21;
7. Brzeziński/Sobkiewicz 14;
8. Perzanowski/Pinkowski 12;
9. Soroczyńska/Kiciński 4;
10. Sznajder/Mroczek 1