Aktualności

Ariya wśród dziesięciu najlepszych samochodów elektrycznych na świecie

Flagowy elektryczny crossover Nissan ARIYA został uznany za jeden z najlepszych samochodów elektrycznych na świecie w ramach pierwszej edycji konkursu EV Drivers Choice.

EV Drivers Choice to międzynarodowa nagroda przyznawana przez wyjątkowe jury – nie dziennikarzy motoryzacyjnych, lecz użytkowników aut elektrycznych z klubów zrzeszonych w Global EV Drivers Association (GEVA), dlatego znalezienie się w gronie laureatów tego konkursu jest bardzo dużym wyróżnieniem. W tym roku światowy konkurs na najlepsze auta elektryczne został przeprowadzony po raz pierwszy. Wzięło w nim udział ok. 220 tysięcy osób z 37 krajów. Oddawały one głosy na ponad 120 modeli w dwóch kategoriach – wybierając najlepszy ich zdaniem samochód elektryczny spośród wszystkich, jakie są oferowane na świecie, oraz wyłaniając najlepsze modele elektryczne w poszczególnych krajach.

Nissan ARIYA został zaliczony do TOP10 modeli elektrycznych na świecie, co oznacza, że wybrali go użytkownicy aut elektrycznych ze wszystkich państw biorących udział w konkursie. Głosowanie przeprowadzono za pomocą strony internetowej www.evdriverschoice.com, a każdy głosujący – poza wskazaniem najlepszego jego zdaniem auta – musiał także uzasadnić swój wybór. Konkurs był koordynowany przez największy klub użytkowników samochodów elektrycznych w naszym kraju – EV Klub Polska.

Nissan ARIYA: przestronny, komfortowy i nowoczesny

ARIYA to pierwszy elektryczny crossover w gamie Nissana. Projektanci stworzyli od podstaw model w stylu, który nazwano „ponadczasowym japońskim futuryzmem”. Ta stylistyka jest widoczna zarówno w linii nadwozia, jak i we wnętrzu auta, łącząc estetykę z funkcjonalnością oraz z zaletą konstrukcyjną pojazdu elektrycznego, czyli jego płaską podłogą. ARIYA może mieć napęd na dwa lub cztery koła (e-4ORCE) i jest oferowana w czterech wersjach wyposażeniowych, kilku silnikowych (o mocy od 214 do 394 KM) oraz z akumulatorami o dwóch pojemnościach (63 i 87 kWh). Ma bogate, zaawansowane technicznie wyposażenie wspierające kierowcę podczas prowadzenia, a system e-4ORCE umożliwia dynamiczną jazdę i pozwala na pełną kontrolę nad pojazdem, również podczas hamowania. Zasięg samochodu wynosi do 533 km, a ładowanie jego akumulatorów jest możliwe na kilka sposobów – ze zwykłego gniazdka, a także, o wiele szybsze, z wallboxa lub z ładowarki publicznej. Szybkie ładowanie do 80% pojemności akumulatora trwa około 30 minut i pozwala na odzyskanie ok.300 km zasięgu. Maksymalna moc ładowarki, z jakiej może skorzystać ARIYA, to 130 kW.

Global EV Drivers Association

Global EV Drivers Association to organizacja skupiająca 37 państw, 63 organizacje oraz ponad 220 tysięcy członków. Jej celem jest walka ze zmianami klimatu poprzez edukację i prowadzenie różnorodnych inicjatyw związanych z rozwojem elektromobilności. Organizacja uważa, że wprowadzenie zrównoważonego, czystego transportu elektrycznego na całym świecie jest w stanie powstrzymać zachodzące zmiany klimatyczne.

Niesamowita wyprawa samochodem elektrycznym ,,Od bieguna do bieguna”

Wielkim sprawdzianem dla Nissana ARIYA, ale także pokazem możliwości współczesnego samochodu elektrycznego jest wyprawa „Od bieguna do bieguna”, w której bierze udział ten model. To pierwsza na świecie podróż auta elektrycznego z bieguna północnego na południowy, która rozpoczęła się 31 marca i ma potrwać do grudnia tego roku. Zdecydowała się na nią dwójka brytyjskich podróżników, Chris i Julie Ramsey, którzy pokonają 27 tysięcy kilometrów. Prowadzą nieznacznie zmodyfikowanego Nissana ARIYA w wersji e‑4ORCE, który holuje generator energii ze źródeł odnawialnych, służący do ładowania akumulatora samochodu. Celem wyprawy, poza pokazaniem możliwości aut elektrycznych, jest ich popularyzacja. Żaden samochód elektryczny nie podjął wcześniej tak wymagającej próby.

„Nissan ARIYA jest fantastycznym autem, dlatego wcale nas nie dziwi, że użytkownicy samochodów elektrycznych z całego świata za pośrednictwem głosowania postanowili przyznać mu zaszczytne miejsce w czołówce plebiscytu. Samochód łączy w sobie to, co najważniejsze, czyli innowacyjne technologie, osiągi i wyjątkowy design oraz idealnie wpisuje się w długofalową wizję Nissana – Ambition 2030, której jednym z celów jest rozwój zrównoważonej mobilności” – powiedział Paweł Powalski, EV and Infrastructure Manager w Nissan Sales CEE.

„Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które brały udział w głosowaniu i przyłożyły się do sukcesu Nissana ARIYA. Razem stworzymy czystszy, bezpieczniejszy i lepszy dla wszystkim świat, przyczyniając się do zmniejszenia emisji CO2 – dodał.