Motoryzacja to nasza pasja

Blog motoryzacyjny moto-przestrzen.pl | Testy samochodów, nowości, opinie

Akcesoria

Alkomat PROMILER iSOBER 30 | Test | Recenzja

W wakacje prezentowaliśmy Wam prosty i przystępny cenowo alkomat z sensorem półprzewodnikowym – GTX Smart, który będzie dobrym wyborem dla kierowców korzystających z alkomatu sporadycznie. Tym razem w nasze ręce trafiło zdecydowanie bardziej zaawansowane urządzenie, które zaskakuje swoimi możliwościami i z pewnością sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających kierowców. Mowa o PROMILER iSOBER 30, czyli całkowitej nowości w portfolio producenta, który może poszczycić się tym, że z jego alkomatów korzysta polska policja.

Za każdym razem w naszych recenzjach podkreślamy o zatrważających statystykach dotyczących pijanych kierowców na naszych drogach. Każdy może wejść na stronę policji gdzie udostępnione są dzienne statystyki kierujących po spożyciu alkoholu i samemu przekonać się o skali zjawiska. Oczywiście skali ujawnionej, bo reszcie udało się dojechać do miejsca docelowego i nie zostać zatrzymanym do kontroli drogowej. My wspomnimy tylko o tym, że w okresie wakacyjnym ponownie pobito niechlubny rekord i zatrzymano ponad 23 tysiące nietrzeźwych kierowców!

Jeśli spożyliśmy alkohol wysokoprocentowy to nie mamy nawet co myśleć o tym, aby w ciągu kilku godzin wsiąść za kierownicę. Oczywiście wielu kierowców ma inne zdanie na ten temat i czasem refleksja przychodzi dopiero w czasie kontroli drogowej, więc może lepiej wydać te kilka stówek i mieć pewność, że możemy prowadzić? Tym bardziej, że często mamy do czynienia z czymś co możemy nazwać nietrzeźwością ukrytą. O co właściwie chodzi? Większość osób uważa, że nawet po obficie zakrapianej imprezie wystarczy się wyspać, zjeść, wypić kawę i możemy wsiąść za kółko. To błąd! Nawet jeśli czujemy się doskonale to wciąż możemy znajdować się w stanie nietrzeźwości!

Jasne, zawsze można powiedzieć, że wystarczy nie pić i to całkowicie rozwiązuje problem. Tylko wszystko jest dla ludzi, również alkohol, bo przecież nie zawsze chodzi o picie na umór, ale możemy wypić lampkę wina do obiadu albo piwko na rynku podczas zwiedzania. Niby to niewielkie ilości alkoholu, ale po każdej ilości warto się przebadać i właśnie w takich sytuacjach alkomat okazuje się bardzo przydatny. I tutaj przechodzimy do bohatera naszego testu czyli PROMILER iSOBER 30.

Opakowanie i zawartość robią wrażenie

Byliśmy trochę zaskoczeni rozmiarami pudełka z alkomatem, ponieważ nie do końca wiedzieliśmy dlaczego producent zdecydował się na tak ogromne opakowanie, ale po chwili wszystko było już jasne. To oczywiście sprytny zabieg, dzięki któremu od pierwszego kontaktu z urządzeniem czujemy, że naprawdę dobrze wydaliśmy nasze pieniądze. To wrażenie jeszcze bardziej potęguje eleganckie i solidnie wyglądające etui w którym umieszczono alkomat. Całość sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem.

We wnętrzu sporego etui znajduje się alkomat otoczony dużą ilością pianki absorbującą wstrząsy, natomiast po drugiej strony mamy miejsce do umieszczenia ustników, zapasowych baterii czy instrukcji obsługi. Opakowanie jest duże więc bez problemu wszystko się w nim zmieści i wygląda bardzo efektownie, dzięki czemu świetne nadaje się na prezent. Szkoda tylko, że producent nie dodał do zestawu jakiegoś małego etui, które pomieściłoby sam alkomat i byłoby trochę praktyczniejsze jeśli chcielibyśmy włożyć alkomat na przykład do kieszeni.

Budowa i specyfikacja techniczna

PROMILER iSOBER 30 jest bardzo poręczny i lekki. Ma 102 milimetry wysokości, 43 milimetry szerokości, 16 milimetrów grubości i waży zaledwie 64,5 grama! Cenę urządzenia czuć również po jakości wykończenia. Obudowa wykonana z tworzywa sprawia wrażenie bardzo solidnej i znakomicie spasowanej, natomiast dużych rozmiarów wyświetlacz i srebrna listewka nadają mu eleganckiego sznytu. Pomimo tego, że PROMILER iSOBER 30 jest bardzo zaawansowanym technologicznie alkomatem to znajdziemy tylko jeden przycisk funkcyjny, który umieszczono na froncie obudowy. Czy to dobre rozwiązanie? O tym opowiemy w dalszej części naszej recenzji.

Dobrą wiadomością dla zapominalskich jest wbudowany ustnik. Jeśli zapomnimy wymiennych ustników to wystarczy wysunąć wbudowany ustnik, dzięki czemu zawsze możemy skorzystać z alkomatu. To świetne rozwiązanie. Nie tylko ze względu na to, że zawsze można zapomnieć o ustniku, ale także dlatego, że jeśli nie możemy zabrać ze sobą całego opakowania to wystarczy wziąć sam alkomat i nie przejmować się tym gdzie mamy jeszcze schować wymienne ustniki. Oczywiście ze względów higienicznych lepiej, żeby nie korzystały z niego wówczas inne osoby, ale w tym przypadku przynajmniej my będziemy mogli sprawdzić czy możemy prowadzić.

Wygląd i jakość wykonania to jedno, ale zdecydowanie ważniejsze jest tutaj to co znajduje się w środku a właśnie tutaj skrywa się wyjaśnienie wysokiej ceny urządzenia. W PROMILER iSOBER 30 znajdziemy czterokrotnie większy sensor z trzykrotnie większą ilością platyny oraz bardzo szybki procesor, dzięki czemu producent nazywa iSOBER 30 swoim najdokładniejszym alkomatem osobistym. Warto zatrzymać się tutaj na chwilę i wytłumaczyć dlaczego jest to takie ważne.

Sensor jest najważniejszym elementem każdego alkomatu od którego zależy dokładność, trwałość i powtarzalność wykonywanych pomiarów. Nie będziemy tłumaczyli na czym dokładnie polega funkcjonowanie alkomatu, ale w skrócie wygląda to tak, że w momencie wdmuchnięcia powietrza cząstki alkoholu zawarte w powietrzu są przetwarzane na sygnał elektryczny, który następnie jest analizowany przez procesor i porównywany ze wzorami stężeń alkoholowych. Większy sensor i większa ilość platyny mają wpływ na zwiększenie dokładności pomiarów oraz żywotności, dlatego właśnie kalibracja może być przeprowadzana co 1000 pomiarów albo 12 miesięcy.

PROMILER iSOBER 30 – specyfikacja
Zakres pomiaru:0,00 – 4,00 ‰
Dokładność:precyzja 1‰ ± 0,07‰
Sensor:elektrochemiczny
Zasilanie:2 x AAA baterie 1,5V alkaliczne
Wymiary (sz./wys./gł.):43 x 102 x 16 mm
Waga:64,5 g
Kalibracja:tak
Wymagany ustnik:tak
Inne:PSD System

ACR System

Wygoda użytkowania

Alkomat obsługujemy za pomocą tylko jednego przycisku funkcyjnego i jeśli ograniczamy się wyłącznie do pomiarów to jego obsługa jest banalna. Trochę gorzej wygląda poruszanie się po menu, które naszym zdaniem byłoby zdecydowanie wygodniejsze gdybyśmy mieli jeszcze jakiś przycisk a na samym wyświetlaczu pojawiały się trochę dokładniejsze opisy.

Aby wejść do menu trzeba przytrzymać przycisk funkcyjny przez 4 sekundy. Po tym czasie urządzenie wykona test wyświetlacza, wyświetli ostatni wynik pomiaru i uruchomi menu. Do kolejnych pozycji menu przechodzimy przez pojedyncze kliknięcie, natomiast wejście w wybraną funkcję wymaga przytrzymania przycisku przez 2 sekundy. Problem w tym, że całe menu opisane jest dziwnymi skrótami, które niewiele mówią bez przeczytania instrukcji obsługi. Może nie jest to jakoś bardzo skomplikowane, ale na pewno wymaga przyzwyczajenia.

Wykonanie pomiarów

To co od razu wyróżnia PROMILER iSOBER 30 to bardzo szybkie przygotowanie do pracy. Wciskamy przycisk. Urządzenie wykonuje test wyświetlacza, następnie wykonuje test baterii i rozpoczyna przygotowanie do pomiaru. Wszystko dzieje się w zaledwie kilka sekund. Byliśmy przyzwyczajeni do tego, że od włączenia alkomatu do momentu kiedy możemy wykonać pierwszy pomiar mija kilkanaście a czasem nawet kilkadziesiąt sekund, więc w tym aspekcie iSOBER 30 zaskoczył nas bardzo pozytywnie.

Mamy już włączony alkomat i włożony ustnik, więc możemy przystąpić do wykonania pierwszego pomiaru. Bierzemy głęboki wdech i dmuchamy w ustnik przez około 6 sekund podczas których alkomat wydaje jednostajny sygnał dźwiękowy. Następnie wystarczy poczekać kilka sekund i na wyświetlaczu pojawi się wynik pomiaru. Producent zaleca wykonanie trzech pomiarów w minutowych odstępach czasu i wybranie najwyższego.

O to, aby wszystko przebiegło prawidłowo dbają specjalne zabezpieczenia. Jeśli dmuchaliśmy za krótko albo za słabo to alkomat powiadomi nas o tym i będziemy musieli wykonać kolejny pomiar. Podobnie jest w przypadku zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury sensora. Wówczas również otrzymamy stosowną informację.

PROMILER iSOBER 30 ma jeszcze dwie ciekawe funkcje. Mowa o ACR System, czyli alkomat z wyprzedzeniem informuje o konieczności kalibracji i umożliwia blokowanie urządzenia po przekroczeniu pomiarów lub daty ostatniej kalibracji. Drugim jest PSD System, czyli to o czym wspomnieliśmy wcześniej – alkomat nie pozwoli wykonać pomiaru w przypadku wykrycia nieprawidłowej pracy sensora.

Pasywny tryb pomiaru

Bardzo ciekawą funkcją w którą wyposażono PROMILER iSOBER 30 jest pasywny tryb pomiaru. O co tutaj chodzi? Alkomat potrafi wykryć czy w napoju znajduje się alkohol. Oczywiście nie jest to forma zabawy, aby sprawdzić jaka jest dokładna zawartość alkoholu w drinku, ale służy do zweryfikowania czy w napoju jest alkohol czy nie. W przypadku wykrycia alkoholu na wyświetlaczu pojawia się literka F, natomiast jeśli alkohol nie został wykryty to na wyświetlaczu pojawi się literka P.

Można zadać pytanie, po co to komuś potrzebne? Obecnie mamy różnego rodzaju napoje bezalkoholowe, od piwa aż po wódkę. Trochę to aberracja, ale takie rzeczy ktoś wymyślił i można to kupić w sklepie. Można zaufać, że faktycznie nie ma tam alkoholu albo przyłożyć alkomat i po prostu sprawdzić. Druga sprawa to jeśli bywacie na różnych imprezach i nie macie pewności czy podany drink faktycznie jest bezalkoholowy to zawsze można to zweryfikować za pomocą PROMILER iSOBER 30. Nie chodzi nawet o to, że ktoś specjalnie poda nam alkohol, pomimo tego, że wie, że mamy wracać samochodem, ale w życiu pomyłki po prostu się zdarzają.

Nasza opinia

Naszym zdaniem PROMILER iSOBER 30 to znakomity alkomat, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Oczywiście kosztuje dość dużo, ale taką kwotę tłumaczy wysoka jakość wykonania, wykorzystana technologia oraz kilkuletnia gwarancja. Zresztą wystarczy porównać możliwości PROMILER iSOBER 30 do możliwości innych alkomatów na rynku i okaże się, że wiele droższych urządzeń oferuje zdecydowanie mniej.

Zawsze można postawić na tańszy alkomat, chociażby testowany przez nas niedawno GTX Smart. Najważniejsze, aby posiadać dobrej jakości alkomat, który jest kalibrowany i użytkowany zgodnie z zalecaniami producenta, natomiast reszta zależy tylko od możliwości finansowych i potrzeb. Jeśli wybierzecie PROMILER iSOBER 30 to jesteśmy pewni, że nie będziecie nim zawiedzeni. Tym bardziej, że iSOBER 30 należy do najdokładniejszych alkomatów na rynku.