Aktualności

Alfa Romeo Giulietta Sprint: hołd dla legendy

W Centrum Badawczym FCA w Balocco zaprezentowano nową Alfę Romeo Giulietta Sprint, która „składa” hołd kultowej Giuliettcie Sprint z 1954 roku, protoplaście całej klasy samochodów i jednemu z głównych symboli włoskiego stylu i techniki.

Nowa Alfa Romeo Giulietta Sprint swoją premierę miała podczas tegorocznego Salonu Samochodowego w Paryżu. w 60. rocznicę debiutu modelu Giulietta, który na fali sukcesu „1900-ki” został zaprezentowany na Salonie w Turynie w 1954 roku. Model ten w krótkim czasie zdobył serca wielu miłośników na całym świecie i to właśnie Giulietta w latach 50. była marzeniem wszystkich kierowców i samochodem, którego posiadanie mogło się urzeczywistnić nie tylko w snach. Dzisiaj nowa Giulietta Sprint jest produkowana w tym samym duchu i oferuje jeszcze bardziej wyrazistą estetykę, doskonałe osiągi oraz dostęp do najnowszych nowinek technologicznych.

Nowa Giulietta Sprint odzwierciedla prawdziwego „ducha” Alfy, którego wyraża poprzez:

– „Lightness & Efficiency”, czyli lekkość konstrukcji i wydajność poprzez takie elementy, które zwiększają efektywność aerodynamiczną samochodu, są to m.in.: sportowy zderzak z tylnym dyfuzorem i sportowym wydechem i spoilery boczne;

– „Italian Style”, to znaczy pracę wykonaną nad zachowaniem charakteru Giulietty tak, aby jeszcze bardziej wydobyć „włoskość” jej stylu;

– „Advanced Technology”- nowy silnik 1.4 o mocy 150 KM, najmłodsze „dziecko” w rodzinie MultiAir, który reprezentuje najnowocześniejsze rozwiązania w technologii silników benzynowych;

– „Dynamics”, sławną przyjemność jazdy Alfą Romeo, która jest efektem innowacyjnej architektury modelu i wielu elektronicznych systemów, w które jest on wyposażony.

Ten sam „duch” Alfy kryje się we wszystkich trzech generacjach Giulietty: od protoplasty z 1954 roku poprzez Giuliettę z 1977, aż po najnowszą Giuliettę Sprint. Wszystkie te samochody są „lekkie i oszczędne” – od wyboru materiałów aż po stosunek masy do mocy – i są wyrazem dbałości o każdy szczegół, co jest typowe dla doskonałej szkoły włoskiego wzornictwa. Poza tym, są to samochody zwinne, łatwe w prowadzeniu, dzięki bezpośredniemu układowi kierowniczemu, nowoczesnym układom zawieszenia i zrównoważonemu rozkładowi mas.

Nie można też zapominać, że wszystkie powstały, by stać się nowym punktem odniesienia pod kątem technologii w swoich kategoriach i dlatego w każdej generacji mogą pochwalić się nowoczesnymi rozwiązaniami. Przykład? Model z 1954 roku, w którym zadebiutował rewolucyjny, czterocylindrowy silnik o pojemności 1,3 litra z dwoma wałkami rozrządu, wykonany w całości z aluminium, by uzyskać maksymalną efektywność czy Giulietta z 1977 roku, w której jako pierwszej wprowadzono system transaxle – z silnikiem umieszczonym z przodu i skrzynią biegów z tyłu, by uzyskać rozkład mas gwarantujący bezpieczeństwo, stabilność i przyczepność w każdych warunkach jazdy. To samo miało miejsce w 2010 roku z nową architekturą aktualnej Giulietty, prawdziwy „przeskok techniczny i technologiczny” w elemencie płyt podłogowych ze względu na wprowadzone wyposażenie, zastosowane materiały i technologie oraz poziom osiągów i uzyskany standard bezpieczeństwa.

To właśnie ta silna więź łączy nie tylko wymienione generacje Giulietty, ale również wszystkie modele Alfy, dziedzictwo rozwiązań technicznych i stylu marki, które jest wnikliwie oceniane i interpretowane za każdym razem, gdy powstaje nowy samochód czy wersja. Stąd dzisiaj, tak jak kiedyś, projektanci, inżynierowie i technicy Alfy Romeo czerpią z przeszłości, by projektować i konstruować piękne i pełne temperamentu samochody, zachowując magiczną równowagę pomiędzy sercem a rozumem, pomiędzy technologią a kreatywnością.

Silny związek pomiędzy historią a współczesnością pokazany jest również w nowym spocie telewizyjnym, nadawanym we Włoszech, a później również w innych krajach europejskich, gdzie nowa Giulietta Sprint i Giulietta Sprint z 1954 roku zmagają się wspólnie z ekscytującą serią zakrętów i prostych: to „naturalne środowisko” samochodów Alfa Romeo, konkretny wyraz całego doświadczenia i kompetencji marki, która konstruuje i produkuje sportowe samochody od ponad 100 lat.

Alfa Romeo zapisała bardzo wiele ważnych kart historii motoryzacji, gdzie główną rolę odgrywają samochody i projektanci, wyścigi i silniki, które naznaczyły postęp technologiczny oraz odbiły piętno na wydarzeniach sportowych dwudziestego wieku. Aby poznać tę niesamowitą historię ludzi i przemysłu, od dzisiaj można zwiedzać nowy „Hall of Legends Alfa Romeo”, który, poprzez dynamiczny i atrakcyjny interfejs, pozwala podziwiać cenne egzemplarze z kolekcji Alfy Romeo, jak i poznać biografie projektantów, inżynierów, techników i kierowców, którzy przyczynili się do sławy tej ponad stuletniej marki.