Alkomaty

AlcoForce EVO – recenzja

Tym razem do testów otrzymaliśmy alkomat z sensorem elektrochemicznym – AlcoForce EVO, który przez producenta został wyceniony na kwotę 229 złotych. Jak widać porządny alkomat z technologią elektrochemiczną, którą stosuje się w urządzeniach policyjnych i profesjonalnych, gwarantującą wysoką wiarygodność wyników wcale nie wiąże się z ogromnym wydatkiem. Czy warto zainteresować się AlcoForce EVO?

Alkomat to urządzenie rzadko spotykane u polskich kierowców a to błąd. Może nie jest on używany co weekend i rzeczywiście większość czasu leży w szufladzie, ale gdyby to dobrze policzyć to jesteśmy przekonani, że tych sytuacji w których można byłoby go wykorzystać byłoby kilkadziesiąt w ciągu roku. Zaskoczeni? Pewnie tak, ale przypomnijcie sobie ile razy wypiliście symboliczną lampkę wina? Ile razy daliście namówić się na jedną kolejkę za zdrowie gospodarza? Ile razy pojechaliście na grill i wypiliście piwko, góra dwa? A może gospodarz poczęstował Was jakimś swoim wyrobem, który wydawał się delikatny a w rzeczywistości tak nie było? Może wyspaliście się, zjedliście obfite śniadanie i czujecie się doskonale? Brzmi znajomo? Każdy inaczej reaguje na alkohol. Jeśli wypiliście nawet symboliczną dawkę alkoholu to warto upewnić się czy na pewno możecie prowadzić samochód. Gwarantujemy Wam, że wielokrotnie bylibyście zaskoczeni.

Budowa i obsługa

Cena tego nie zapowiadała, ale alkomat przyszedł do nas zapakowany w ładne pudełko w środku którego znajdowało się samo urządzenie, dwa ustniki, bateria AAA, instrukcja obsługi, karta gwarancyjna oraz miękki futerał. Co ciekawe do zestawu dodawany jest gratis – opakowanie 10 sztuk ustników lub okulary przeciwsłoneczne. Za niewiele ponad dwieście złotych otrzymujemy naprawdę porządny zestaw.

Alkomat AlcoForce EVO wyróżnia się ciekawym i nowoczesnym wyglądem. Zbudowany został w całości z dobrej jakości plastiku, który w przedniej części imituje szczotkowane aluminium natomiast w tylnej jest to przyjemne w dotyku czarne tworzywo. Byłoby świetnie gdybyśmy mieli do czynienia z prawdziwym aluminium, ale trzeba wziąć pod uwagę cenę urządzenia. Tutaj ma to na celu zakamuflowanie ewentualnych zarysowań, dzięki czemu obudowa będzie bardziej odporna na upływ czasu. A to że z daleka wygląda jak zdecydowanie droższe urządzenie to już tylko zaleta.

AlcoForce EVO ma wyjątkowo kompaktowe rozmiary. Waży zaledwie 76 gramów. Mierzy 105 milimetrów długości, 55 milimetrów szerokości oraz 23 milimetry grubości, dzięki czemu zmieści się praktycznie wszędzie. Jest tak niewielki, że uniwersalny futerał dodawany do zestawu jest trochę za szeroki. Z drugiej strony zyskujemy dzięki temu trochę miejsca na dodatkowe ustniki.

Na przedniej obudowie umieszczono niewielki, aczkolwiek bardzo czytelny wyświetlacz, jeden przycisk do obsługi urządzenia oraz miejsce do umieszczenia ustnika. Co ciekawe w AlcoForce EVO ustnik wkłada się odwrotnie niż w dotychczas testowanych alkomatach.

Specyfikacja urządzenia – AlcoForce EVO
Zakres pomiaru0,00 – 3,00 ‰ z dokładnością do 0,010 ‰
Dokładność+/- 0,06 ‰ przy 0,5 ‰
SensorElektrochemiczny
ZasilanieJedna bateria alkaliczna AAA 1,5V
Wymiary (sz./wys./gł.)55 x 105 x 23 mm
Waga76 g z bateriami
KalibracjaCo 6 miesięcy lub co 600 pomiarów
Wymagany ustniktak
Innewyświetlacz zmienia kolor na czerwony gdy wynik pomiaru przekracza próg nietrzeźwości

Wykonanie pomiaru

Standardowo, zanim rozpoczniemy pomiar musimy przepłukać usta i odczekać 30 minut. Dla poprawnego pomiaru w tym czasie nie powinniśmy jeść, pić ani palić papierosów, ponieważ każda z tych czynności może zaburzyć wynik pomiaru. Konsekwencje tego poniesiecie Wy sami, więc lepiej zastosować się do wskazówek producenta i postarać się wykonać pomiar zgodnie ze sztuką. Jeśli odczekamy 30 minut to możemy przystąpić do wykonania trzech pomiarów w minutowych odstępach czasu. Dla bezpieczeństwa jako wyznacznik najlepiej traktować najwyższy wynik.

Po włożeniu ustnika w otwór pomiarowy możemy włączyć urządzenie. Na ekranie wyświetli się liczba wykonanych pomiarów, a następnie urządzenie zacznie odliczać czas potrzebny do przygotowania się do pomiaru. Po kilku sekundach na wyświetlaczu pojawi się informacja, że urządzenie jest już gotowe. Wystarczy wziąć głęboki wdech i dmuchać w ustnik przez około 6 sekund. Podczas pobierania próbki urządzenie będzie wydawać jednostajny sygnał dźwiękowy. Kończymy dmuchać wtedy kiedy sygnał ucichnie. Po krótkiej chwili na ekranie wyświetli się wynik pomiaru.

Alkomat posiada zabezpieczenie na wypadek wdmuchnięcia zbyt małej próbki powietrza. W takim wypadku na wyświetlaczu pojawi się komunikat Err i pomiar będzie trzeba wykonać raz jeszcze. Poza tym w przypadku kiedy wynik testu przekroczy zakres pomiary urządzenia, wyświetlacz podświetli się na czerwono i pojawi się komunikat HI.

Jak wyglądają przepisy w Polsce?

Warto wspomnieć o tym co grozi za prowadzenie pojazdu mając we krwi więcej niż 0,2 ‰. Jeśli zawartość alkoholu mieści się w zakresie 0,2 – 0,5 ‰ to mówimy o stanie po spożyciu alkoholu. To „tylko” wykroczenie za które grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni), grzywna (od 50 do 5 000 złotych) i zakaz prowadzenia pojazdów (od 6 miesięcy do 3 lat). Jeśli we krwi znajduje się więcej niż 0,5 ‰ to mówimy wówczas o stanie nietrzeźwości. To już nie wykroczenie a przestępstwo! Dlatego też konsekwencje są zdecydowanie poważniejsze. W takim przypadku sprawa trafia do sądu, który może wymierzyć karę grzywny (od 5 000 do 60 000 złotych), a także karę ograniczenia lub pozbawienia wolności (od miesiąca do 2 lat). Zakaz prowadzenia pojazdów będzie wynosić od 3 do 15 lat, jednak to co może wydarzyć się prowadząc samochód w takim stanie może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje.

Podsumowanie

AlcoForce EVO to bardzo kompaktowy i nowoczesny alkomat, który został wyposażony w sensor elektrochemiczny, dzięki czemu pomimo stosunkowo niskiej ceny zapewnia on wysoką dokładność pomiarów. Największą wadą tego modelu jest konieczność wykonywania kalibracji co 600 pomiarów lub co 6 miesięcy. Podobnie wygląda to w przypadku alkomatów z sensorem półprzewodnikowym, jednak są one mniej dokładne i bardziej podatne na uszkodzenie, więc wybór jest dość oczywisty. Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że przez okres jednego roku od zakupu urządzenia, kalibracje są darmowe, więc za pierwszą kalibrację zapłacicie dopiero 1,5 roku po zakupie urządzenia.