Categories Aktualności

Chińska hybryda zaskoczyła spalaniem. CHERY TIGGO 7 HEV osiągnął 4,55 l/100 km

4,55 l/100 km – taki wynik uzyskała najlepsza załoga podczas próby ekonomicznej jazdy CHERY TIGGO 7 HEV. Samochody pokonały ponad 250 km z Warszawy w okolice Olsztynka. Trasa prowadziła nie tylko drogami lokalnymi, ale również ekspresówkami. Wynik jest o około 20 proc. niższy od oficjalnego spalania według WLTP, które wynosi 5,7 l/100 km.

Ponad 250 km i różne warunki

W próbie wzięło udział ponad 20 dziennikarzy i twórców internetowych. Zostali podzieleni na 12 załóg. Każda otrzymała taki sam samochód i miała do pokonania tę samą trasę.

Nie była to jazda laboratoryjna. Większość dystansu przebiegała drogami ekspresowymi, ale uczestnicy korzystali również z dróg lokalnych. Po drodze pojawiały się zmiany tempa, różne ukształtowanie terenu oraz zmienne natężenie ruchu.

O wyniku decydowała więc nie tylko sama konstrukcja hybrydy. Znaczenie miała również technika jazdy. Uczestnicy starali się utrzymywać płynne tempo, odpowiednio wykorzystywać rekuperację i przewidywać sytuację na drodze.

Najlepszy wynik wyniósł 4,55 l/100 km. To sporo mniej niż deklarowane przez producenta 5,7 l/100 km.

Jak działa hybryda CHERY?

TIGGO 7 HEV korzysta z układu CHERY SUPER HYBRID. Jest to klasyczna hybryda samoładująca się, więc kierowca nie musi podłączać samochodu do ładowarki.

Układ może korzystać z kilku sposobów przekazywania energii. Samochód może poruszać się z wykorzystaniem silnika elektrycznego, a przy większym zapotrzebowaniu na moc do pracy dołącza silnik spalinowy. System może również wykorzystywać silnik spalinowy do produkcji energii oraz łączyć pracę obu jednostek.

Podczas hamowania energia kinetyczna trafia z kolei do akumulatora. Kierowca nie musi samodzielnie przełączać poszczególnych trybów. Elektronika robi to automatycznie.

224 KM i 124 900 zł

CHERY TIGGO 7 HEV ma 224 KM i 295 Nm. Producent deklaruje zasięg do 880 km, a samochód może zabrać na pokład pięć osób. Bagażnik ma 500 litrów.

Ważnym argumentem jest również cena. TIGGO 7 HEV kosztuje od 124 900 zł w wersji Select.

Już podstawowa odmiana oferuje m.in. reflektory LED, dwustrefową klimatyzację, podgrzewane przednie fotele i kierownicę oraz dwa ekrany o przekątnej 12,3 cala. Na pokładzie znalazły się również bezprzewodowe Apple CarPlay i Android Auto oraz asystent głosowy Hello CHERY w języku polskim.

Wynik 4,55 l/100 km należy oczywiście traktować jako rezultat konkretnej próby, a nie obietnicę spalania, które każdy kierowca uzyska na co dzień. Pokazuje jednak, że samoładująca się hybryda może osiągać bardzo niskie zużycie paliwa również poza warunkami laboratoryjnymi.