Aktualności

Renault i Volvo stworzą wspólnie elektrycznego dostawczaka

Grupa Renault, Volvo i CMA CGM łączą siły, aby wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na niskoemisyjną, efektywną energetycznie logistykę motoryzacyjną poprzez stworzenie całkowicie nowej generacji elektrycznych samochodów dostawczych. Obie grupy z zadowoleniem przyjęły wejście do nowej spółki trzeciego podmiotu – CMA CGM. Grupa Renault i Volvo zamierzają poszukiwać kolejnych inwestorów i partnerów zainteresowanych przystąpieniem do spółki.

Zadaniem nowego podmiotu będzie wprowadzenie na rynek nowej gamy w 100% elektrycznych samochodów SDV (Software-Defined Vehicle – Samochodów Definiowanych Programowo). Ich produkcja powinna ruszyć w 2026 roku.

Modularność i bezpieczeństwo

Samochody będą produkowane na bazie nowej, w pełni elektrycznej platformy typu „deskorolka” przeznaczonej do lekkich pojazdów dostawczych, umożliwiającej adaptację różnych modułów nadwozia niewielkim kosztem. Będzie to również duży krok naprzód pod względem bezpieczeństwa.

Doskonałe parametry użytkowe i wyjątkowo bogata gama usług połączonych

Nowa architektura elektroniczna samochodów SDV (Software-Defined Vehicle) umożliwi wzbogacenie ich o unikalne funkcje służące monitorowaniu działalności związanej z dostawami oraz wyników handlowych użytkowników, co pozwoli operatorom logistycznym obniżyć o 30% całkowite koszty użytkowania pojazdów. Usługi mobilne związane z technologią Software-Defined Vehicle umożliwią aktualizację systemów pokładowych pojazdów przez cały okres ich eksploatacji. Przyszła furgonetka będzie cechować się wyjątkowo kompaktowymi wymiarami, dostosowanymi do miejskiej mobilności, i dużą wszechstronnością, umożliwiającą oferowanie rozwiązań dopasowanych do potrzeb, w szczególności akumulatorów trakcyjnych o różnej pojemności, w tym niespotykaną dotąd w lekkich samochodach dostawczych wersję o napięciu 800 V.

Powstanie animatora rynku („market maker”): dynamika start-upu w połączeniu z solidnym biznesplanem i doświadczeniem trzech liderów

Nowy podmiot będzie całkowicie niezależny. Połączy w sobie dynamikę start-upu ze wsparciem firm założycielskich, które są liderami w swoich branżach. Grupa Renault i Volvo zamierzają wspólnie inwestować w prace badawczo-rozwojowe – wniosą do nowej spółki know-how, usługi i narzędzia produkcyjne. Nowa firma będzie oparta na solidnym modelu biznesowym i będzie dysponować zoptymalizowanym arsenałem środków z branż będących specjalnością poszczególnych udziałowców.

Grupa Renault, która jest światowym liderem w produkcji lekkich samochodów dostawczych i innowacyjności w dziedzinie pojazdów elektrycznych, wniesie fachową wiedzę w celu opracowania i wielkoseryjnej produkcji elektrycznej platformy. Po raz pierwszy wykorzystana zostanie technologia Software-Defined Vehicle, która umożliwi komunikowanie się pojazdu z jego logistycznym środowiskiem pracy dzięki oprogramowaniu typu open source.

Grupa Volvo, światowy lider w produkcji samochodów ciężarowych, dysponuje z kolei rozbudowaną bazą klientów z branży logistycznej, światową siecią serwisową i wieloletnim doświadczeniem w świadczeniu usług dla klientów biznesowych z branży transportowej. Usługi te w połączeniu z innowacyjną platformą przyszłego pojazdu przyczynią się do stworzenia kompleksowego rozwiązania na potrzeby zdekarbonizowanej logistyki miejskiej.

Grupa CMA CGM, specjalizująca się we wszystkich segmentach łańcucha dostaw na całym świecie, będzie służyć wsparciem w stworzeniu właściwych mechanizmów, które pozwolą zaspokoić potrzeby wszystkich podmiotów branży transportowej i zaopatrzeniowej, opartych na skutecznych rozwiązaniach typu end-to-end.

Cieszymy się z wkroczenia w nowy etap na drodze do zrównoważonych rozwiązań transportowych poprzez planowane utworzenie nowej spółki. Grupa Volvo chce stale oferować swoim klientom kompleksowe rozwiązania transportowe, które pomogą im w dekarbonizacji ich łańcucha wartości. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na bezemisyjny, efektywny i bezpieczny transport miejski. Niniejsza współpraca partnerska i nasz udział w tym przedsięwzięciu mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu – powiedział Martin Lundstedt, prezes i dyrektor generalny Grupy Volvo.

Elektryfikacja i cyfryzacja otwierają drogę do rewolucji na rynku pojazdów dostawczych. Grupa Renault stawia sobie za cel dokonanie tej transformacji, przy zapewnieniu solidnych i skutecznych mechanizmów tworzenia wartości. Jesteśmy dziś bardzo dumni z wkroczenia na tę drogę wspólnie z Grupą Volvo, aby móc zaoferować najlepsze rozwiązania naszym biznesowym klientom z branży logistycznej. Cieszymy się również, że Grupa CMA CGM dołączyła do naszej spółki. Ta nowa spółka jest unikalnym połączeniem wzajemnie uzupełniających się mocnych stron trzech liderów: wiodącego producenta pojazdów ciężarowych i eksperta w zakresie oferowania usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb, mistrza w zakresie światowych łańcuchów dostaw oraz europejskiego pioniera w produkcji pojazdów elektrycznych i lidera w dziedzinie lekkich pojazdów dostawczych. Łączy ona w sobie wszystkie składniki potrzebne do stworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego – powiedział Luca de Meo, dyrektor generalny Grupy Renault.

Grupa CMA CGM, która jest liderem w dziedzinie transportu i logistyki, jest dumna z możliwości połączenia sił z jednym z wiodących europejskich producentów samochodów i światowych producentów pojazdów ciężarowych, jakimi są Grupy Renault i Volvo, w celu utworzenia nowej spółki mającej produkować elektryczne pojazdy dostawcze. Będzie to kompleksowa i innowacyjna współpraca partnerska: nie tylko inwestujemy w ten projekt, ale także wnosimy know-how i doświadczenie w zakresie rozwiązań logistycznych typu end-to-end. Niektóre z tych pojazdów będą mogły docelowo zostać wykorzystane do dekarbonizacji naszej floty. Poprzez nową inwestycję w elektromobilność, dokonaną za pośrednictwem naszego funduszu PULSE, czynimy kolejny krok w działaniach służących przyspieszeniu dekarbonizacji naszej działalności i branży – powiedział Rodolphe Saadé, prezes i dyrektor generalny Grupy CMA CGM.

Nowoutworzona spółka joint venture powinna rozpocząć działalność na początku 2024 roku, w zależności od zakończenia procedur zatwierdzania zgodnych z obowiązującymi przepisami. Późniejsze dołączenie do tej spółki Grupy CMA CGM również jest uzależnione od przebiegu procedur zatwierdzania przez organy regulacyjne.

Przyszła spółka będzie niezależnym podmiotem z siedzibą na terenie Francji. Grupa Volvo za pośrednictwem swojego oddziału Renault Trucks i Grupa Renault już od ponad 35 lat współpracują ze sobą w zakresie lekkich pojazdów dostawczych. Między innymi sieci obu marek zapewniają dystrybucję modeli Renault Master i Trafic.