Categories Aktualności

Grupa Renault wyróżniona przez CDP

renault_zoePodczas uroczystości w Ministerstwie Środowiska, Energii i Gospodarki Morskiej, międzynarodowa organizacja CDP wręczyła Grupie Renault nagrodę Climate Leadership Award za działalność na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Renault zostało tym samym wyróżnione za swoje zaangażowanie w ograniczanie śladu węglowego wśród wielu tysięcy przedsiębiorstw objętych badaniem na całym świecie.

Grupa Renault należy do wąskiego grona firm, które znalazły się na „A-LIST”, składającej się z przedsiębiorstw uznanych przez CDP za światowych liderów w dziedzinie przeciwdziałania zmianom klimatycznym. CDP tworzy tę listę każdego roku dla 827 inwestorów reprezentujących aktywa o wartości około 100 miliardów dolarów, po przeanalizowaniu strategii redukcji śladu węglowego oraz działalności ponad 2 000 przedsiębiorstw na całym świecie, ze wszystkich sektorów działalności.

„Jesteśmy zaszczyceni przyznaniem nam maksymalnej oceny A, która stanowi realne uznanie dla naszego zaangażowania w walce z ociepleniem klimatu. Renault jest pierwszym producentem na świecie, który podjął publicznie zobowiązanie ograniczenia swego śladu węglowego, a także jednym z pierwszych producentów, który w odpowiedzi na wyzwania klimatyczne dokonał tak wielkich inwestycji w opracowanie i sprzedaż na szeroką skalę samochodów elektrycznych dostępnych dla jak największej rzeszy klientów. Dziś, kontynuując unowocześnianie samochodów elektrycznych poprzez przede wszystkim zwiększanie ich zasięgu, nadal dążymy do wyznaczonego celu, jakim jest trwałe i znaczące ograniczenie naszego śladu węglowego” – powiedział Jean-Philippe Hermine, Dyrektor Strategii i Planu Ochrony Środowiska Grupy Renault.

Podejmując z własnej inicjatywy te pionierskie działania, Grupa Renault zmniejszyła w latach 2010-2016 ślad węglowy całej swojej działalności o ponad 17%.

Dla Renault redukcja śladu węglowego jest priorytetowym celem strategicznego planu Grupy. Z tego względu należy on do wskaźników działalności Grupy, ale jest też narzędziem zarządzania we wszystkich rodzajach działalności przedsiębiorstwa, w celu pełniejszego wdrażania zasad ochrony środowiska oraz zmniejszenia zużycia energii.

W 2011 roku Renault było pierwszym producentem samochodów na świecie, który wyznaczył sobie publicznie wymierny liczbowo cel redukcji swojego śladu węglowego. Pierwszy etap na drodze do realizacji tego celu polegał na ograniczeniu do końca 2013 roku o 10% globalnego śladu węglowego w przeliczeniu na jeden samochód sprzedawany na całym świecie. Po osiągnięciu tego wyniku Renault zobowiązało się do dalszych działań w celu uzyskania średniej, rocznej redukcji o 3% do 2016 roku w okresie realizacji planu Drive the change. Daje to całkowitą redukcję o blisko 17% w latach 2010-2016.

W końcu 2015 roku Renault odnotowało spadek śladu węglowego o 17,2% w porównaniu do roku 2010, co oznacza, że cel redukcji wyznaczony na rok 2016 został osiągnięty z rocznym wyprzedzeniem. W samym tylko roku 2015, Renault uniknęło odprowadzenia do atmosfery ilości CO2 odpowiadającej rocznej emisji tego związku takiego miasta jak Barcelona.

Ślad węglowy Grupy Renault odpowiada emisji gazów cieplarnianych, głównie CO2, powstających w trakcie cyklu życia samochodów (obejmuje ich użytkowanie, w tym produkcję energii niezbędnej do jazdy tymi samochodami, a także pozyskanie surowców stosowanych do ich produkcji) oraz w trakcie prowadzenia wszelkiego rodzaju działalności firmy (projektowanie, produkcja, transport, sprzedaż części i samochodów i wszystkie funkcje wspierające działalność przedsiębiorstwa). Tak więc wprowadzanie zmian we wszystkich tych dziedzinach pozwoliło Grupie Renault na ograniczenie śladu węglowego.

Samochody elektryczne stanowią natychmiast dostępną i efektywną odpowiedź na współczesne wyzwania klimatyczne: nie emitują CO2 w trakcie użytkowania, a ich ślad węglowy, już dziś mniejszy od średniej wartości przyjętej w Europie dla samochodu z silnikiem spalinowym, ulegnie dalszemu ograniczeniu wraz z rozwojem energii odnawialnych pozwalających na produkcję prądu bez użycia węgla. Renault jest europejskim pionierem i liderem w dziedzinie samochodów elektrycznych, w szczególności dzięki ZOE. Model ten jest najlepiej sprzedającym się w Europie samochodem elektrycznym, zapewniającym obecnie rekordowy zasięg 400 km. W sumie, od 2011 roku na drogi wyjechało ponad 100 tys. samochodów elektrycznych Renault, które pozwoliły na obniżenie emisji CO2 do atmosfery o 125 tys. ton.

Renault redukuje również ślad węglowy we wszystkich rodzajach swojej działalności, zarówno przemysłowej, konstrukcyjnej, transportowej jak i handlowej. W branży przemysłowej, Renault stale poprawia wydajność energetyczną swoich zakładów i coraz częściej kieruje się w stronę odnawialnych źródeł energii. Przykładowo, fabryka w Tangerze, w Maroku zaprojektowana zgodnie z założeniem zerowej emisji CO2 i wyposażona w kotły grzewcze spalające biomasę z lokalnych odpadów rolnych, jest jedynym tego typu zakładem w przemyśle samochodowym. W 2015 roku 91% jej zapotrzebowania na energię zostało pokryte ze źródeł odnawialnych, co pozwoliło zapobiec rocznej emisji ponad 90 tys. ton CO2.