Samowystarczalny energetycznie salon Mitsubishi

Firmy Mitsubishi Motors Corporation (MMC) oraz Kyushu Mitsubishi Motors Sales Co., Ltd. zamierzają stworzyć salon samochodowy, który będzie samowystarczalny pod względem wykorzystania energii odnawialnej, a nawet będzie w stanie zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej pojazdom w czasie klęski żywiołowej.

W salonie dealerskim Futamatase DENDO Drive Station w prefekturze Fukuoka w Kyushu zamontowano nowe panele słoneczne o dużej wydajności i moduł akumulatorów do magazynowania wytworzonej energii. System został uruchomiony 20 grudnia 2018 r.

Jego specyfikacja przewiduje możliwość ponownego użycia baterii EV i PHEV, które mogą posłużyć jako jednostki do magazynowania energii.

Panele słoneczne zainstalowane w salonie Futamatase mają moc produkcyjną 30 kW, co odpowiada średniemu zużyciu energii w centrach wystawowych. Natomiast akumulator może magazynować 100 kWh energii elektrycznej, co odpowiada 10-dniowym potrzebom przeciętnego gospodarstwa domowego.

Oprócz możliwości ładowania pojazdów elektrycznych i elektrycznych hybryd PHEV, użycie adaptera V2H*1 pozwala systemowi na dostarczenie wystarczającej ilości energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby salonu sprzedaży, wykorzystując moc pobieraną z akumulatorów aut elektrycznych i PHEV oraz energię wytworzoną przez panele słoneczne.

W ciągu najbliższego roku, dzięki projektowi gromadzone będą różnorodne dane, które pomogą sprawdzić żywotność baterii słonecznych i pojemności akumulatorów i będą przydatne w projektowaniu przyszłych punktów dealerskich DENDO Drive.

Oprócz standardowej ekspozycji pojazdów Mitsubishi, w salonie sprzedaży nowej generacji DENDO Drive Station odbywają się prelekcje i prezentacje dla gości na temat przyszłości pojazdów elektrycznych, ich ważnego miejsca w energetycznej strukturze oraz przydatności w przypadku klęsk żywiołowych.

MMC otworzyło swoją pierwszą stację DENDO Drive w październiku 2016 r., a do 20 grudnia przekształciło już 56 salonów firmowych w całym kraju w ekologiczne centra ekspozycyjne i spodziewa się do końca roku podatkowego 2020 zwiększyć tę liczbę do 200.

MMC, które stale rozbudowuje ofertę pojazdów osobowych i ciężarowych o napędzie elektrycznym i Kyushu Mitsubishi Motors Sales mają nadzieję, że tworząc stacje dealerskie DENDO Drive wspólnie przyczynią się do zwiększenia wydajności sieci energetycznych i ich stabilności w sytuacjach klęsk żywiołowych.

*1 … Vehicle to Home: Zasilanie domów energią elektryczną magazynowaną w akumulatorach pojazdów elektrycznych.