Porsche tak osobiste jak odcisk palca

Już dziś niezwykle trudno znaleźć dwa identyczne egzemplarze Porsche. Ale od teraz 911 może być tak wyjątkowe jak linie papilarne na opuszkach ludzkich palców. Opracowana przez Porsche, innowacyjna metoda druku bezpośredniego pozwala drukować na polakierowanych panelach karoserii elementy graficzne o najwyższej jakości wizualnej. Początkowo nabywcy nowego 911 mogą wybrać spersonalizowaną przednią pokrywę z grafiką bazującą na ich własnym odcisku palca. W średnioterminowej perspektywie oferowane będą inne, dostosowane do klienta projekty. Nowa usługa jest dostępna za pośrednictwem Porsche Centrów, które nawiązują kontakt z konsultantami klienta w Exclusive Manufaktur w Zuffenhausen. Omawiają oni z nabywcą cały proces, od złożenia odcisku palca aż do skompletowania samochodu.

„Indywidualność to dla klientów Porsche bardzo ważny aspekt. A żaden projekt nie może być bardziej osobisty niż własny odcisk palca” – powiedział Alexander Fabig, wiceprezes ds. indywidualizacji oraz Porsche Classic. „Jako pionier w zakresie personalizacji, Porsche – wspólnie z partnerami – opracowało metodę druku bezpośredniego. Szczególnie dumni jesteśmy z tego, że bazując na nowych technologiach, stworzyliśmy zupełnie nową ofertę produktów. Kluczowym czynnikiem było »ścieranie się« różnych dziedzin w ramach zespołu projektowego”. Na potrzeby projektu w lakierni ośrodka szkoleniowego w Zuffenhausen powstała tak zwana „komórka technologiczna”. To tutaj opracowano i przetestowano nowe oprogramowanie i sprzęt, a także niezbędne procesy malowania oraz produkcji. Decyzja o zlokalizowaniu komórki w centrum szkoleniowym zapadła nie bez powodu: zostanie ona również wykorzystana m.in. do wtajemniczenia stażystów w pionierskie rozwiązania technologiczne.

Druk bezpośredni pozwala na realizację projektów, których nie da się stworzyć w ramach tradycyjnego lakierowania. Jeśli chodzi o kwestie wyglądu i wrażeń dotykowych, nowa technologia okazuje się wyraźnie lepsza od nakładania folii. Jej koncepcja przypomina zasadę działania drukarki atramentowej: farba jest nakładana na trójwymiarowe elementy za pomocą głowicy drukującej, automatycznie i bez nadmiernego rozpylania. „Możliwość indywidualnego sterowania dyszami pozwala na ukierunkowane nanoszenie każdej kropli farby” – wyjaśnił Christian Will, wiceprezes Porsche AG ds. rozwoju produkcji. „Złożoność wynika tu z konieczności zharmonizowania trzech technologii: robotyki (sterowanie, czujniki, programowanie), aplikacji (głowica drukująca, obsługa grafiki) oraz malowania (proces nakładania, lakier)”.

Porsche Exclusive Manufaktur

Jeśli klient zdecyduje się spersonalizować swoje 911 za pomocą metody druku bezpośredniego, specjaliści z Porsche Exclusive Manufaktur zdemontują przednią pokrywę pojazdu po ukończeniu jego seryjnej produkcji. Dane biometryczne klienta zostaną przetworzone tak aby zagwarantować, że nie będą mogły zostać wykorzystane do nieautoryzowanego celu. Cały proces odbywa się w ramach bezpośredniej komunikacji z klientem, który ma pełen ogląd co do sposobu wykorzystania jego danych osobowych i jest zaangażowany w proces tworzenia drukowanej grafiki. Gdy robot wykona unikalne malowanie, pokrywa zostaje pokryta bezbarwną powłoką, a później wypolerowana na wysoki połysk, aby spełniała najwyższe standardy jakości. Następnie udoskonalony komponent jest ponownie montowany w samochodzie. W Niemczech usługa kosztuje 7500 euro (z VAT) i będzie na życzenie realizowana przez Porsche Exclusive Manufaktur od marca 2020 r.

Dzięki połączeniu perfekcyjnego wykonania oraz zaawansowanych rozwiązań technicznych i technologicznych Porsche Exclusive Manufaktur tworzy dla swoich klientów bardzo osobiste pojazdy. Trzydzieścioro wysoko wykwalifikowanych pracowników, posiłkując się metodami starannej, ręcznej pracy, każdemu detalowi poświęca swoją pełną uwagę i czas niezbędny do uzyskania perfekcyjnego efektu. Dokonując udoskonaleń z zewnątrz i wewnątrz samochodu, eksperci korzystają z niezwykle szerokiej gamy opcji personalizacji wizualnej oraz technicznej. Oprócz specjalnych aut dla klientów Porsche Exclusive Manufaktur produkuje limitowane, małe serie samochodów, a także edycje specjalne, łączące wysokiej jakości materiały z nowoczesnymi technologiami produkcyjnymi w celu stworzenia harmonijnej ogólnej koncepcji pojazdu.