Jak zadbać o akumulator samochodu latem?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że największe problemy z akumulatorem pojawiają się wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. Tymczasem rekordowe letnie upały, które towarzyszą nam od kilku lat, mogą być równie kłopotliwe i znacząco wpływać na żywotność akumulatora. Jak zatem zwiększyć jego sprawność latem? Podpowiada zespół Norauto.

Akumulator samochodowy, choć niektórych może to dziwić, najlepiej sprawuje się w temperaturze… pokojowej. Zarówno wyższe, jak i niższe temperatury mogą mu zaszkodzić. W upalne dni akumulator rozładowuje się samoistnie. Ponieważ upały trwają coraz dłużej, a nowoczesne samochody potrzebują więcej energii ze względu na obecność wielu urządzeń elektrycznych lub działanie klimatyzacji, warto bliżej się przyjrzeć tematowi dbania o akumulator latem.

Upał a akumulator

 Wysokie temperatury to pierwsza przyczyna szybkiego rozładowywania się akumulatora. Im więcej stopni na zewnątrz, tym szybciej może to nastąpić, szczególnie jeśli samochód przez długi czas stał na parkingu. Jeśli więc wybierasz się na kilkunastodniowy urlop i zostawiasz samochód pod gołym niebem, warto wyjąć akumulator z auta na czas wyjazdu i zostawić go w chłodnym zacienionym miejscu. Z kolei za każdym razem, kiedy parkujesz auto, szukaj miejsca parkingowego, w którym samochód będzie podlegać mniejszej ekspozycji na światło słoneczne.

Krótkie dystanse a akumulator

Nie trzeba zostawiać auta na długo na parkingu, aby akumulator zaczął się rozładowywać. Podobny problem ze swoim wozem mogą mieć kierowcy, którzy w upalne dni korzystają z samochodu na krótkich dystansach. Poruszanie się w korkach nie sprzyja długiej pracy akumulatora – pokonywanie niedużych odległości sprawia, że nie może się on odpowiednio naładować, a jego moc systematycznie spada. Dlatego podczas niedługich przejazdów warto dać akumulatorowi odetchnąć, rezygnując z włączania dodatkowych odbiorników prądu, np. radia czy ładowarki samochodowej.

Klimatyzacja a akumulator

 Klimatyzacja to kolejna popularna przyczyna szybkiego rozładowywania się akumulatora. Głównie ze względu na to, że pobiera ona bardzo dużo prądu i bardzo obciąża akumulator. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto korzystać z klimatyzacji, kiedy jest to naprawdę niezbędne. Podczas upałów nie należy ustawiać nawiewów na maksymalne chłodzenie, a jedynie obniżyć temperaturę o kilka stopni. Najlepiej używać klimatyzacji na najniższym poziomie. Jeśli odpowiednio zadbasz o jej czystość, z pewnością będzie Ci dobrze służyć i skutecznie chłodzić kabinę auta.

 Uszkodzenie instalacji elektrycznej a akumulator

Może się także okazać, że akumulator rozładowuje się ze względu na uszkodzenia instalacji elektrycznej. Samochód zużywa wówczas bardzo dużo prądu nawet podczas postoju. Również zanieczyszczone lub uszkodzone przewody doprowadzające prąd do alternatora mogą powodować braki energii. Choć na pierwszy rzut oka wszystko działa poprawnie, prądu cały czas ubywa. W takiej sytuacji warto wybrać się do serwisu Norauto, w którym nasi specjaliści zdiagnozują problem i jeśli to możliwe przywrócą akumulatorowi żywotność.

Kontrola akumulatora

Aby nie dopuścić do problemów, warto regularnie kontrolować napięcie akumulatora. Dobrze jest się zaopatrzyć w miernik elektryczny. Kosztuje on zaledwie kilkadziesiąt złotych, a pozwala sprawdzić stan akumulatora przed podróżą. Jeśli napięcie jest niskie, warto podłączyć akumulator do prostownika.

Stosowanie się do wszystkich tych wskazówek pomoże w podniesieniu żywotności akumulatora i zaoszczędzi Ci przykrych niespodzianek. Pamiętaj jednak, że po dłuższym czasie użytkowania auta i tak będziesz musiał wymienić akumulator. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnia chwilę. Więcej informacji znajdziesz na www.norauto.pl.