Górskie wydanie cross country

Pierwsza runda Dacia Duster Elf Cup 2019, a zarazem II runda Mistrzostw i Pucharu Polski Samochodów Terenowych zakończyła się uroczystym wręczeniem pucharów na rynku w Lądku Zdroju. Zawodnicy DDEC mają wiele powodów do radości. W bardzo trudnych warunkach i na nieznanych dotąd trasach zajęli całe podium w grupie S2 Pucharu Polski.

Rajd rozpoczął się w piątek. Trasa pierwszej próby o długości 5,5 kilometra pokonywana była dwukrotnie i prowadziła po twardej, kamienistej drodze z widokiem na Czarną Górę. Najlepszy czas z dwóch przejazdów osiągnęli Piotr Perzanowski i Rafał Pinkowski, zwycięzcy OS 2 i drudzy na OS 1. Na drugim miejscu znaleźli się Tadeusz Rzeżuchowski i Wojciech Jermakow – pierwsi na OS 1. Trzecie miejsce przypadło załodze: Maciej Grabowski/ Adam Binięda. Michał Cebula jadący gościnnie z nowym pilotem – Ernestem Góreckim, uplasował się na czwartej pozycji. Magdalena Zając także zmieniła pilota i wraz z Tomaszem Mroczkiem osiągnęła piątą lokatę. Pascal Brodnicki i Daniel Siatkowski, po małych przygodach, znaleźli się na szóstym miejscu.

Na sobotę organizatorzy przygotowali dwa odcinki specjalne, przejeżdżane dwukrotnie: „Długopole” (37,6 km) oraz „Niemojów” (13,03 km). Trasy tych OS-ów poprowadzone zostały w trudnym terenie, nie spotykanym na zawodach cross country w Polsce. Załogi miały do pokonania strome podjazdy, śliskie zjazdy po trawie i kamieniste dukty, a padający deszcz dodatkowo pogarszał warunki panujące na trasie. Wiele załóg kończyło rywalizację po uszkodzeniu auta na drzewie, czy w przydrożnym rowie. W RMSPT do mety dojechało 18 z 29 załóg, a w RPPST z 22 startujących pojazdów ukończyło 12.

W Dacia Duster Elf Cup 2019 zawodnicy także mieli wiele przygód i z sześciu startujących ekip na mecie sklasyfikowano cztery. Trzy zwycięskie załogi Dacia Duster Elf Cup 2019 zajęły również czołowe pozycje w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych w grupie S2 (aut z bardzo ograniczonymi modyfikacjami). Zwycięzcami Rajdu Terenowego Geotermia Lądek-Zdrój zostali: Tadeusz Rzeżuchowski i Wojciech Jermakow. Na drugą pozycję niespodziewanie wskoczyli Michał Cebula i Ernest Górecki, Magdalena Zając i Tomasz Mroczek zostali ukarani 8-minutową karą i spadli na trzecie miejsce podium. Stawkę DDEC zamknęli Pascal Brodnicki i Daniel Siatkowski. Dwie załogi pożegnały się z rywalizacją w bardzo niefortunny sposób, bo tuż przed metą rajdu. Najpierw prowadzący w klasyfikacji Piotr Perzanowski i Rafał Pinkowski zaliczyli dachowanie, a później awaria po przebiciu opon wykluczyła Macieja Grabowskiego i Adama Biniędę.

Mamy za sobą dwa dni emocjonującej rywalizacji. Odcinki bardzo wymagające, sporo błota i pułapek, bardzo ślisko. Mało kilometrów, ale dużo różnych sensacji po drodze. Najważniejsze, że dojechaliśmy do mety – podsumował Tadeusz Rzeżuchowski.

Ten rajd był dla nas bardzo zaskakujący. Na ostatnim przejeździe okazało się, że awansowaliśmy na podium, a później, że jeszcze oczko wyżej. Bardzo się cieszymy i jest to motywacja na dalszą część sezonu – mówił Michał Cebula.

Rajd, zupełnie inny od tych jakie do tej pory jeździliśmy – komentowała Magdalena Zając. Trudne warunki terenowe i nawigacja wymagały sporego skupienia, a każdy błąd na śliskiej nawierzchni mógł skończyć się wypadnięciem z trasy.

Świetny rajd, położony w przepięknej okolicy, przez chwilę miałem wrażenie, że to Toskania. Dziękuję bardzo za zaproszenie do tego fantastycznego Pucharu – mówił Pascal Brodnicki. Wielki szacunek dla tego samochodu i mojego pilota – Daniela Siatkowskiego. Na pewno się jeszcze zobaczymy, bo planuję starty w Dacia Duster Elf Cup do końca sezonu.

Pierwszego dnia wygraliśmy. Drugiego dnia także wszystko na to wskazywało, ale na ostatniej próbie popełniliśmy błąd i w bardzo zdradliwym zakręcie z podbiciem dachowaliśmy – komentował Piotr Perzanowski.

Pech i jeszcze raz pech. Na ostatniej próbie złapaliśmy trzy „gumy” i przez to w jednym z zakrętów uszkodziliśmy półoś. Nie było szans na dalszą jazdę – podsumował Maciej Grabowski.

Teresa Wielowieyska, szefowa projektu – Marka Dacia na dobre zagościła w sportach motorowych, odnosząc sukcesy. Nowy sezon także zapowiada się obiecująco, pojawiły się nowe teamy na Nowych Dusterach i już w 1. rundzie Dacia Duster Elf Cup mogliśmy przeżyć wiele rajdowych emocji.

Następna runda Dacia Duster Elf Cup 2019 rozegrana będzie podczas Polskiego Safari 2-4 sierpnia 2019 r.