Ford wprowadza technologię EcoGuide

Wielu kierowców doskonale wie, że może oszczędzać paliwo, zdejmując częściej nogę z pedału przyspieszenia. Ford wprowadza obecnie do pojazdów użytkowych technologię, która pomaga kierowcom jeździć bardziej ekonomicznie – dzięki informacjom o tym, co znajduje się przed nimi, lub nawet poza zasięgiem wzroku, będą wiedzieć kiedy należy zwolnić, aby uniknąć gwałtownego hamowania.

Technologia Ford EcoGuide wykorzystuje dane z nawigacji samochodowej do przewidywania sytuacji na drodze, co pomaga prowadzić pojazd w najbardziej ekonomiczny sposób. Analizuje ona zachowanie kierowcy i przekazuje informacje zwrotne za pośrednictwem zestawu wskaźników, aby pomóc osiągnąć optymalne zużycie paliwa w czasie jazdy.

„Wszyscy doświadczyliśmy sytuacji, w której musieliśmy nagle zahamować, jeśli zakręt okazał się bardziej ciasny, niż się spodziewaliśmy, aby za łukiem odzyskiwać prędkość. EcoGuide pomoże tego uniknąć, oszczędzając nam stresu, paliwa i czasu.” – powiedział Michael McDonagh, główny inżynier programu Transit, Ford of Europe.

Ford wprowadzi EcoGuide do nowych modeli Transit, Transit Custom van i furgonu Tourneo Custom od połowy 2019 roku.

„Płynna jazda i właściwa ocena sytuacji na drodze, pozwalająca unikać niepotrzebnego hamowania i przyspieszania, może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 12 procent.” – powiedziała Rebecca Ashton, szefowa IAM RoadSmart, organizacji ds. bezpieczeństwa drogowego w Wielkiej Brytanii, która organizuje szkolenia z eko-jazdy zatwierdzone przez Energy Saving Trust.

Zmiana nawyków, a  większa efektywność

EcoGuide pomaga kierowcom jeździć bardziej płynnie, wykorzystując informacje z nawigacji satelitarnej Forda i informując z wyprzedzeniem o skrzyżowaniach dróg, wzniesieniach, zakrętach lub zbliżających się ograniczeniach prędkości.

System zachęca kierowcę do wolniejszej jazdy, sugerując wcześniejszą zmianę biegu, aby potem uniknąć niepotrzebnego hamowania lub przyspieszania. Informacje są wyświetlane na ekranie komputera pokładowego.

Ponadto, EcoGuide w oparciu o analizę przyspieszenia, hamowania, przebiegu i sposobu zmiany biegów, może dostarczyć kierowcom informacji zwrotnej na temat efektywności jazd, wyświetlając „aureolkę” wokół cyfrowego prędkościomierza.  Aureola poszerza się, gdy kierowca wprowadza w życie bardziej efektywne nawyki w stylu jazdy, a raport można obejrzeć na końcu każdej podróży.

Nowy Transit zapewnia większą ładowność‑ i zmodernizowane układy napędowe, które pomagają obniżyć zużycie paliwa nawet o 7 procent.  Nowy Ford Transit oferuje po raz pierwszy w tym segmencie hybrydowy układ napędowy, oparty na silniku diesla EcoBlue, który charakteryzuje się spalaniem niższym o 3 procenty w porównaniu ze standardowym silnikiem wysokoprężnym. Natomiast w ruchu miejskim, wymagającym częstego zatrzymywania się i ruszania z miejsca, oszczędności mogą sięgać nawet 8 procent.

Nowy Transit został ponadto wyposażony w funkcje umożliwiające współpracę pojazdu z zewnętrznymi urządzeniami elektronicznymi i połączenie z Internetem za pośrednictwem pokładowego modemu FordPass Connect. Umożliwia on przedsiębiorcom i firmom flotowym znaczną poprawę wykorzystania pojazdów, przy jednoczesnej optymalizacji kosztów eksploatacji. Obecny model znacząco przyczynił się do wywalczenia przez Transita statusu lidera w swoim segmencie rynkowym, zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej. Sprzedaż rodziny Transita w Europie wciąż rosła w roku 2018, osiągając do końca grudnia 292 500 egzemplarzy.