Rynek alkomatów jest bardzo bogaty, ale wciąż niewielu kierowców posiada takie urządzenie. Alkomat można kupić już za kilkadziesiąt złotych, jednak te porządniejsze kosztują kilkaset złotych. W takim razie co warto wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Do tej pory testowaliśmy alkomaty elektrochemiczne, natomiast tym razem trafił do nas alkomat półprzewodnikowy – AlcoSense Elite 3.
Elektrochemiczny czy półprzewodnikowy – jaka jest różnica?
Będąc precyzyjnym należy wyjaśnić, że chodzi tutaj o rodzaj sensora, czyli najważniejszego elementu w całym urządzeniu. W alkomatach stosowane są dwa rodzaje sensorów – elektrochemiczny oraz półprzewodnikowy. Pierwszy z nich cechuje się większą dokładnością, czułością i żywotnością, natomiast drugi będzie po prostu tańszy. Z tego też powodu do użytku osobistego w zupełności wystarczy alkomat z sensorem półprzewodnikowym, który będzie nieco tańszy w zakupie oraz eksploatacji, ale trzeba będzie się z nim obchodzić z większą ostrożnością.
Co mamy na myśli? Sensor półprzewodnikowy zużywa się szybciej. Z tego powodu takie alkomaty trzeba częściej kalibrować a dokładność pomiarów wraz z upływem czasu może być coraz mniejsza. AlcoSense znalazło na to rozwiązanie. Model Elite 3 został wyposażony w funkcję czyszczenia sensora, ponadto producent zaleca pewne ograniczenia w częstotliwości dokonywanych testów. Stosując się do tych zaleceń możemy być pewni tego, że alkomat będzie nam służyć długo i bezproblemowo.
Na tym etapie warto zwrócić uwagę na dokładność podawaną przez producenta, która na pierwszy rzut oka jest trochę niejasna: -0,00‰BAC/+0,20‰BAC przy 0,50‰BAC. O co tutaj właściwie chodzi? Przede wszystkim jak widać dokładność takiego alkomatu w porównaniu do alkomatu elektrochemicznego jest zdecydowanie gorsza, ponieważ w przypadku bardziej profesjonalnego alkomatu, wyposażonego w sensor elektrochemiczny, mówilibyśmy o dokładności +/- 0,05 ‰ przy 0,50 ‰ BAC. Z tym, że otrzymując wyniki w okolicach 0,50 ‰ i tak nie ma mowy o tym, aby myśleć o prowadzeniu pojazdów.
AlcoSense zastosowało tutaj jeszcze jedno rozwiązanie, które ma chronić użytkownika. Alkomat może zawyżyć ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale nigdy nie pokaże wartości mniejszej niż jest w rzeczywistości. Oznacza to, że jeśli na wyświetlaczu pojawi się wynik 0,50 ‰ to mamy pewność, że w wydychanym powietrzu może znajdować się tylko mniejsza ilość alkoholu a sam wyświetlany wynik może być tylko i wyłącznie zawyżony. Większość alkomatów ma tolerancję +/- co oznacza, że mogą również zaniżyć wynik pomiaru.
Budowa i wygląd
Najnowszy alkomat AlcoSense Elite 3 prezentuje się nowocześnie oraz ma kompaktowe wymiary (wysokość x szerokość x głębokość: 110 x 51 x 20 mm), dzięki czemu jest poręczny i zmieści się właściwie wszędzie. Na froncie znajduje się dużych rozmiarów wyświetlacz otoczony czarną ramką, która świetnie kontrastuje z białą obudową urządzenia. Poza tym mamy jeszcze dwa fizyczne przyciski, które służą do włączenia alkomatu oraz przejrzenia kilku poprzednich wyników pomiarów. Całość prezentuje się elegancko a poza tym czuć, że urządzenie zostało solidnie skonstruowane. Mamy do czynienia z porządnymi tworzywami, które powinny zapewnić wysoką trwałość urządzenia. Jedyne do czego można się przyczepić jest rurka, która sprawia wrażenie dość tandetnej.
Producenta trzeba pochwalić za decyzję o zastosowaniu wyświetlacza o przekątnej 48 milimetrów. W wielu urządzeniach ekrany są tak małe, że czasem młodej osobie trudno odczytać wynik. W przypadku AlcoSense Elite 3 nikt nie powinien mieć z tym najmniejszych problemów, a dodatkowo w zależności od stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, ekran podświetla się na zielono, żółto lub czerwono.
Odczyt poniżej 0,10 ‰ spowoduje wyświetlenie koloru zielonego, ponieważ oznacza to, że stężenie jest bardzo niskie lub zerowe. Wyniki w granicy 0,20 ‰ są oznaczane ostrzegawczym kolorem żółtym, natomiast wszystkie wyniki powyżej 0,20 ‰ wyświetlane są na czerwonym tle z dodatkową ikoną „nie prowadź pojazdów”. Proste i logiczne!
Dane techniczne
Specyfikacja urządzenia – Alcosense Elite 3 | |
---|---|
Wskazania | 0,00 – 4,00 ‰ |
Dokładność | -0,00 / + 0,20 ‰ przy 0,5 ‰ BAC |
Sensor | Nowoczesny czujnik półprzewodnikowy, 28 mm2 |
Zasilanie | Trzy baterie alkaliczne AAA 1,5V |
Wymiary (sz./wys./gł.) | 51 x 110 x 20 mm |
Waga | 112 g z bateriami |
Kalibracja | Co 12 miesięcy lub co 300 pomiarów |
Wymagany ustnik | Tak |
A jak to wygląda w praktyce?
Alkomat sprawdziliśmy w czasie kilkudniowego wyjazdu. Pomiarów dokonywaliśmy po upłynięciu minimum 30 minut od zakończenia spożywania alkoholu oraz następnego dnia rano. Wszystko po to, aby otrzymać możliwie najjaśniejszy obraz różnic alkomatu z sensorem półprzewodnikowym a testowanymi przez nas wcześniej alkomatami z sensorami elektrochemicznymi.
Zanim dokonamy pomiaru musimy odczekać minimum 10 minut od spożycia alkoholu. Wykonując test wcześniej może dojść do sytuacji w której do alkomatu wdmuchnięte zostanie powietrze o zbyt dużej zawartości alkoholu, co może prowadzić do trwałego uszkodzenia czujnika lub uzyskania błędnego pomiaru. Producent zaleca, aby odczekać przynajmniej 90 minut od zakończenia spożywania alkoholu, ponieważ to czas kiedy stężenie alkoholu we krwi może jeszcze wzrastać, a tym samym zafałszować otrzymywane wyniki.
Po włączeniu alkomatu na ekranie wyświetli się liczba dni pozostałych do rekalibracji urządzenia, natomiast po krótkiej chwili rozpocznie się odliczanie – alkomat potrzebuje 40 sekund na przygotowanie się do pomiaru. Po upłynięciu tego czasu na ekranie pojawi się komunikat „Dmuchaj” oraz sygnał dźwiękowy – wtedy możemy wykonać test. Alkomat AlcoSense Elite 3 ma wbudowane czujniki przepływu powietrza, które mają za zadanie zapewnić odpowiednią dawkę powietrza z głębi płuc do osiągnięcia jak największej dokładności pomiaru. W tym przypadku mówimy o konieczności wdmuchnięcia 1,2 litra powietrza, co przekłada się na 6 – 7 sekund dmuchania. Jeśli wdmuchiwanie powietrza nie trwało wystarczająco długo, alkomat poinformuje o tym użytkownika i nakaże powtórzyć test. Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo to po chwili na wyświetlaczu pojawi się wynik pomiaru oraz sygnalizacja stosownym kolorem tła.
Warto dodać, że między kolejnymi pomiarami należy odczekać minimum 5 minut. Nie należy wykonywać pomiarów częściej niż 5 razy na godzinę i 20 razy na dobę, ponieważ częstsze stosowanie alkomatu może spowodować kumulację oparów wydychanego alkoholu w urządzeniu i powodować zafałszowanie wyników. W tym czasie stężenie alkoholu w płucach powinno się ustabilizować, dzięki czemu wynik będzie bardziej wiarygodny.
Trzeba pamiętać o jeszcze jednej kwestii związanej z dokładnością pomiarową prezentowanego alkomatu. AlcoSense Elite 3 wszystkie wyniki pomiarów poniżej 0,10 ‰ będzie wyświetlać na ekranie jako 0,0 ‰, co w praktyce oznacza, że równie dobrze w wydychanym powietrzu może znajdować się 0,0 ‰ jak i 0,09 ‰. Dlatego też tak istotne jest przestrzeganie zasad dokonywania pomiarów. Wspomniane przez nas zabezpieczenie niejako „aktywuje” się dopiero powyżej 0,10 ‰, ponieważ od tego momentu alkomat nigdy nie pokaże zaniżonej wartości pomiaru, także jeśli pokaże 0,19 ‰ to producent zapewnia, że w wydychanym powietrzu na pewno nie znajduje się więcej alkoholu.
Jak półprzewodnikowy AlcoSense Elite 3 wypada na tle alkomatów elektrochemicznych?
Nasze pomiary idealnie potwierdziły to co opisywaliśmy na samym początku. Za każdym razem wyniki uzyskiwane przy pomocy AlcoSense Elite 3 były nieco wyższe niż na alkomatach z sensorami elektrochemicznymi, jednak wyraźne różnice (powyżej 0,10 ‰) zauważyliśmy dopiero w okolicach wartości 0,50 ‰. Za jakiś czas sprawdzimy jak prezentuje się dokładność pomiarów AlcoSense Elite 3 po upłynięciu kilku tygodni, miesięcy od kalibracji.
A jeśli o niej mowa to alkomaty z sensorami półprzewodnikowymi wymagają częstszej kalibracji, jednak ponownie AlcoSense wykorzystał swoje doświadczenie, czego efektem jest konieczność kalibracji co 12 miesięcy. Dokładnie tak jak w przypadku alkomatu elektrochemicznego, ale różnicą jest tutaj sam koszt kalibracji. Rekalibracja alkomatu elektrochemicznego kosztuje 99,99 złotych, natomiast półprzewodnikowego 49,99 złotych.
Podsumowanie
Alkomat AlcoSense Elite 3 to nowoczesne, proste w obsłudze i wiarygodne urządzenie, które nieraz uchroni kierowców przed nieświadomym prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu. Dobre samopoczucie to tylko połowa sukcesu, ponieważ po przeprowadzeniu testu może okazać się, że w wydychanym powietrzu znajduje się zdecydowanie zbyt dużo alkoholu.
Dlatego zawsze będziemy to powtarzać – warto wydać kilkaset złotych, aby mieć pewność, że wsiadamy za kółko będąc całkowicie trzeźwi! AlcoSense Elite 3 kosztuje 249,99 złotych, co jak na alkomat z sensorem półprzewodnikowym jest kwotą stosunkowo wysoką, jednak w zamian za to otrzymujecie urządzenie, któremu możecie zaufać. Niewątpliwie jedną z najważniejszych zalet tego modelu jest konieczność rekalibracji co 12 miesięcy oraz wyświetlanie wyników pomiar, które mogą być zawyżone, ale nigdy nie będą one zaniżone.
Więcej informacji o AlcoSense Elite 3 znajdziecie na stronie https://alcosense.pl/alcosense-elite-3.html